MorTilki.Com

Boy Uzatma Yöntemleri Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Boy Uzatma Yöntemleri Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Boy uzama süreci, birkaç farklı faktör tarafından tetiklenir. Bunlar, genetik ve çevresel faktörlerdir. Genetik faktörler, boyun uzaması için % 60 ila % 80 arasında etkiye sahiptir. Beslenme ve egzersiz gibi çevresel faktörler ise tipik olarak geriye kalan yüzdelik dilimi oluştururlar.

Çoğu insan, dünyaya geldikleri yıl ve ergenlik çağları arasında, her yıl yaklaşık olarak 5 cm uzar. Kişi ergenlik çağına geldiğinde, bu oran yılda 10 cm’ye kadar yükselir. Ancak belirtilen bu büyüme hızı herkeste farklıdır ve belirli koşullar bu durumu etkileyebilir.

Kızlarda boy uzama çağı, çoğunlukla ergenlik çağına adım attıkları ilk dönemlerde başlar. Erkeklerde ise bu durum biraz farklı gelişebilir. Erkekler, ergenlik döneminin sonuna kadar kızlardaki gibi ani boy artışı yaşamayabilirler. Boy uzaması, ergenlik çağının sona ermesiyle birlikte durur. Bu, bir yetişkin olarak tüm uğraşlara rağmen boyunuzu uzatma olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir. 

Bütün bunlarla birlikte, ergenlik döneminde boy uzama potansiyelinizi en üst seviyeye çıkarmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunur. Aşağıda sıralanan yöntemler, gelişme çağındaki bireylerin genel sağlığına ve büyüme evrelerine katkı sağlayabilir.

Dengeli Beslenin

Büyüme dönemi boyunca, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almanız çok önemlidir. Besinler (temel kalsiyum alımı) ve vitaminler (özellikle D vitamini) açısından dengeli bir diyet, vücudunuzun gelişmesine ve boyunuzun uzamasına yardımcı olacaktır. Kalsiyum kemiklerinizin büyümesine yardımcı olurken, D vitamini ise kemik ve kas büyümesini uyarır.

Diyetiniz şunları içermelidir:

 • Taze meyveler
 • Taze sebzeler
 • Tam tahıllar
 • Proteinler
 • Süt ve süt ürünleri

Şunları içeren yiyecekleri sınırlamalı veya kaçınmalısınız:

 • Şeker
 • Trans yağ
 • Doymuş yağlar

D vitamini, vücuda diğer faydalarının yanı sıra kemik sağlığını da destekler. Yaygın D vitamini kaynakları arasında ton balığı, süt ve yumurta sarısı bulunur. Diyetinizde yeterince D vitamini almıyorsanız, önerilen günlük miktarı karşılamak için bir takviye alma konusunda doktorunuzla konuşun.

Altta yatan tıbbi bir durum ya da ilerleyen yaş kemik yoğunluğunuzu etkiliyorsa, doktorunuza danışarak kalsiyum alımınızı artırabilirsiniz. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kadınların ve 70 yaşın üzerindeki erkeklerin günde 1.200 miligram kalsiyum tüketmesi önerilir.

Boy Uzattığı İddia Edilen Takviyelerden Uzak Durun

Piyasada bu tür iddialarla satılan ürünlerin boy uzatma konusunda hiçbir etkisi yoktur. Bu tür takviyelerin bilinçsiz kullanımı, kişide ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocuklarda boy uzatmak için sadece doktor tarafından uygun görülen birkaç durum istisna olarak kabul edilebilir. Büyüme hormonu (HGH) üretimini etkileyen bir durum söz konusu olduğunda, doktorunuz sentetik HGH içeren bir ek önerebilir.

Diğer tüm durumlarda, boy uzatma ile ilgili vaatler içeren bütün takviyelerden kaçınmalısınız. Kemiklerdeki büyüme plakları işlevini tamamladıktan sonra, hiçbir egzersiz yöntemi veya takviye ile boyunuzu uzatma şansınız yoktur.

Yeterince Uyuyun

Çocukların en çok uyurken büyüdüğünü biliyor muydunuz? Büyüme hormonu (HGH), vücut tarafından en çok uyku sırasında salgılanır. Ergenlik döneminde düzenli olarak ve önerildiği kadar uyumuyorsanız, zamanla vücudunuzda bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bunun nedeni, uyku eksikliğiyle vücudun yeterince HGH salgılayamamasıdır. Yeterince uyumazsanız, bu ve diğer hormonların üretimi azalabilir.

Yaşlara göre önerilen uyku süreleri:

 • 3 aylıktan küçük yenidoğanlar her gün 14-17 saat uyurlar
 • 3-11 aylık bebekler 12-17 saat
 • 1-2 yaş arası bebekler 11-14 saat
 • 3-5 yaş arası küçük çocuklar 10-13 saat
 • 6-13 yaş arası çocuklar 9 ila 11 saat
 • 14-17 yaş arası gençler sekiz ila 10 saat
 • 18-64 yaş arası yetişkinler yedi ila dokuz saat
 • 65 yaş ve üstü yaşlı yetişkinler yedi ila sekiz saat

Egzersiz Yaparak Aktif Kalın

Bazı düzenli egzersizler, ergenlik dönemindeki kişilerin gelişimi için temel bir ihtiyaçtır. Bu süreçte aktif olmak, kas ve kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynamakta, sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olmakta ve büyüme hormonu üretimini teşvik etmektedir.

Gelişme çağındaki bireylerin günde en az bir saat hareketli kalması önerilmektedir. Bu süre zarfında odaklanılabilecek aktiviteler şunlardır:

 • Şınav veya mekik gibi güç geliştirme egzersizleri
 • Esneme egzersizleri
 • Basketbol oynamak, ip atlama veya bisiklet sürmek gibi aktiviteler

Egzersiz, yetişkin bireyler için de çok faydalıdır. Genel sağlığı korumaya yardımcı olmasının yanı sıra, osteoporoz riskini azaltmaya da yardımcı olabilir. Osteoporoz hastalığı, kemikler zayıfladığında veya kırılgan hale geldiğinde ortaya çıkar ve kemik yoğunluğunun kaybına neden olur. Bu, “küçülmenize” neden olabilir. Riski en aza indirmek için haftada birkaç kez yürümeyi veya yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

Duruşunuzu Geliştirin

Yanlış duruş pozisyonu, gerçekte olduğunuzdan daha kısa görünmenize neden olabilir. Bununla birlikte, yanlış oturma pozisyonları da zamanla gerçek boyunuza etki edebilir. Sırt bölgesi, doğal olarak üç yerde kıvrılmalıdır. Sürekli kambur durur veya eğilirseniz, bu kıvrımlar yeni duruşunuza uyum sağlamak için kayabilir. Bu, aynı zamanda boynunuzda ve sırtınızda ağrıya neden olabilir.

Nasıl ayakta durduğunuz, oturduğunuz ve hangi pozisyonda uyuduğunuza dikkat etmek önemlidir. Bu konularda sorun yaşıyorsanız, ergonomiyi günlük rutininize nasıl dahil edebileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşmanız önerilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, duruşunuzu düzeltmek için tek yapmanız gereken yüksek bir masa ya da uyurken kullanabileceğiniz uygun bir yastık olabilir.

Duruşunuzu zamanla iyileştirmek için kişiye özel tasarlanmış egzersizleri yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bir doktora görünerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Doktorunuz, sizin için doğru olan bir egzersiz rutini geliştirmeye yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ