MorTilki.Com

Evde Yürümek Kilo Verdirir mi? Evde Yürüyerek Zayıflama

Evde Yürümek Kilo Verdirir mi? Evde Yürüyerek Zayıflama

Kilo vermek için alınan kalori miktarından daha fazlasını yakmak gerektiğini herkes biliyor. İşin zor kısmı ise bunun pratiğe geçirilmesi! Her gün egzersiz yapmak için zaman ayırmak çoğu insan için gerçekten zor. İşte tam bu noktada ev yürüyüşü imdadımıza yetişiyor.

İnsanlık tarihi boyunca, yürümek aslında kilo vermek için yapılan bir eylem değildi. Yürümek ve koşmak, ulaşımın gereğiydi. A noktasından B noktasına gitmek için başka bir alternatif neredeyse hiç yoktu. Tabii obezite de! Günümüzde çoğumuz için durum böyle değil. Arabalar, tramvaylar, trenler ve otobüsler bir zamanlar mecburi olarak kullanılan ”tabanvay”ın yerini aldı. Tüm bunların toplamı ise yürümek için bize daha az fırsat bıraktı ki zaten sorunda burada başlıyor.

Hemen her şeyin bir kolayının olduğu modern çağda, yürümek için ne yazık ki çok az nedenimiz var. Ne de olsa motorlu taşıtlar bizim yerimize ”yürüyor!” Bununla birlikte, tek suçlu elbette ki araçlar değil. Obezite söz konusu olduğunda, sağlıksız beslenme, stres ve hatta kalitesiz uyku gibi birçok etken müttefik olarak çalışıyor. Sorunun çözümündeki ilk adım ise oldukça basit; spor yap + sağlıklı beslen. Evet biliyorum, söylemesi kolay ama pratiğe dökmesi o kadar basit değil. Spor salonlarına vakit ayırmak çoğumuz için başlı başına bir sorun. Maddi külfetini ise hiç söylemiyorum bile! Öte yandan, gerek hava şatları, gerekse evde kalma zorunluluğu gibi nedenlerden dolayı açık hava egzersizlerini de her zaman yapmamız mümkün değil. Peki o halde ne yapacağız? İşte size harika bir çözüm önerisi; ev yürüyüşü

Evde Yürüyerek Zayıflanır mı?

Evet, evde yürüyüş yaparak zayıflayabilirsiniz ancak bu süreç düşündüğünüzden biraz daha uzun sürebilir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre 20 adım atarak 1 kalori yakıldığı görüldü. Bu da 500 kalori yakmak için 10.000 adım atmanız gerektiği anlamına geliyor. Dolayısıyla, günde 10.000 adım atarak 2 ila 3 ayda 5 kilo verebilirsiniz. Tabii bu değerlerin ortalama veriler olduğunu unutmamak gerekiyor. Aşırı obez biriyle, daha az kilolu birinin 20 adımda yaktığı kalori eşit değildir. Ek olarak, yokuş yukarı atılan adımlar ile düz yolda atılan adımlar da kalori yakımı açısından farklılık gösterir.

Gördüğünüz gibi evde yürüyerek zayıflamak mümkün ancak biraz sabır ve istikrar gerektiriyor. Ancak yine de şevkiniz kırılmasın! Çünkü, evde yürümek oldukça kolaydır, herhangi bir ekipman gerektirmez ve eğlencelidir. Şimdi evde yürüyüş nasıl yapılır? Sorusuna cevap olabilecek çeşitli ipuçlarına ve evde yürümenin avantajlarına değinelim…

Ev Yürüyüşüne Nasıl Başlamalıyım?

Günde 10 bin adım atarak 2 ila 3 ayda 5 kilo verilebileceğinden bahsettik. Elbetteki atacağınız adım sayısını artırdığınızda yakacağınız kalori veya bir başka ifadeyle vereceğiniz kilo da artacaktır. Ancak doğruyu söylemek gerekirse, henüz yolun başındayken abartılı hedefler belirlemek motivasyonunuzu düşürür ve sizi amacınızdan uzaklaştırır. Öyleyse en mantıklısı daha gerçekçi küçük hedeflerle başlamak ve her geçen gün biraz daha artırmaktır. Örneğin, fazla aktif olmayan biriyseniz öncelikle günlük 3 bin gibi mütevazi bir hedefle başlayın. Gün içinde 3 bin adımı kolaylıkla attıysanız ertesi gün 4 bine çıkabilirsiniz ancak zorlandıysanız, ertesi gün hedefiniz 3.250 adım olsun ve sonrasında 3.500…

Evde yaptığınız yürüyüşte 10 bin adıma ulaştıysanız her şey yolunda demektir. Ancak, işimiz henüz bitmedi. Bu yüzden asla pes etmek yok. İşin püf noktasının ”süreklilik” olduğunu unutmayın ve attığınız adım sayısını her geçen gün artırmaya devam edin.

Peki ama küçük bir evin içinde bu kadar adım nasıl atılabilir? Evde yürüyüş yapma konusunda kararlıysanız öncelikle bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Örneğin, kanepede uzanarak gündüz kuşağı programlarını izlemek yerine evinizin içinde tur atın. Bir yakınınızla telefon görüşmesi yaparken, yürüyerek konuşun. Evinizin koridoru en iyi yürüyüş pistiniz olsun. Alışverişe gidip gelirken yürümeyi tercih edin ve marketin içini öncelikle dış koridordan dolaşın ardından tüm reyon aralarını gezin. Asansör yerine merdivenlerden çıkın. Evet, eviniz 12. katta olsa bile! İşte hepsi bu kadar kolay, yapmanız gereken tek şey yürümek…

Evde yürüyüşü bir mecburiyetten ziyade kendinize özgü bir hobi olarak düşünürseniz, bu güzel alışkanlığı daha uzun vadede sürdürebilirsiniz. Bu nedenle, evde yaptığınız yürüyüşü daha eğlenceli hale getirmeye çalışın. Müzik dinleyin, yürüme esnasında çeşitli egzersiz hareketleri yapın, istediğinizi giyin veya giymeyin. Eh, ne de olsa evinizin mahremiyetindesiniz! Evde yürüyüş için bir diğer seçeneğiniz de koşu bantlarıdır. Eğer bir koşu bandına sahipseniz veya satın almayı düşünüyorsanız koşu bandında nasıl yürünür? Başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Gün içinde fazla kalori içeren yiyecek ve içecekleri tüketmediğinizden emin olun. Bununla birlikte, şekersiz sakız çiğneyerek yaktığınız kalori miktarını az da olsa artırabilirsiniz. 1 saat şekersiz sakız çiğnemeniz 11 kalori yakmanızı sağlar. Bakınız: Sakız çiğnemenin faydaları  Ek olarak, bol su içmeyi unutmayın. Uzmanlar, günde 1,5 litre fazladan su içmenin yıl boyunca fazladan 17.400 kalori daha yakmaya yardımcı olacağını tahmin ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 2 milyon insan hareketsizliğe bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Oysa ki günde yalnızca 7.500 adım atarak kardiyovasküler hastalıklar ve tip2 diyabet gibi birçok önemli rahatsızlığa yakalanma olasılığımızı önemli ölçüde düşürebiliriz. Verdiğimiz kilolar ise cabası. Bir taşla iki kuş! Kısacası kazan kazan durumu.

Sonuç:

Evde yürümek, kilo vermek için egzersiz yapmanın en kolay ve eğlenceli yoludur. Herhangi bir ekipmana, havanın güzel olmasına veya spor salonu üyeliğine ihtiyacınız yoktur. Gereken tek şey kaç adım attığınızı öğrenmenizi sağlayacak bir adım sayar veya telefon uygulamasıdır.

Evinizde yaptığınız yürüyüşten tam verim alabilmek için odalarınızı iyice havalandırın ve gün içinde bolca su içmeyi ihmal etmeyin. Yürüyüşü hayatınızın bir parçası haline getirin ve her fırsat bulduğunuzda yürümeye başlayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ