MorTilki.Com

Koşu Bandında Nasıl Yürünür? Koşu Bandında Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu Bandında Nasıl Yürünür? Koşu Bandında Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu bantları, açık havada yürüyüş ve koşu imkanının olmadığı zamanlarda, kardiyo egzersizleri yapmanın harika bir yoludur. Diğer yandan, evde veya bir spor salonunda koşu bandı kullanırken birkaç püf noktasına dikkat etmek, ağrı, gerginlik ve olası küçük kazalarının yaşanmaması için gereklidir. Ayrıca, daha hızlı yürümeniz, kalori yakmanız ve yürüyüşünüzü daha keyifli hale getirmeniz açısından önemlidir.

Bir hevesle eve alınan koşu bantları zamanla popülaritesini yitiriyor ve odanın en tozlu ücra köşesinde kaderine terk ediliyor. Spor salonlarında ise koşu bandında yürümek veya koşmak angarya olarak görülüyor. Ancak, gerçek şu ki, yürüyüş, insan doğasına en uygun ve en ideal egzersizlerden biri. Özellikle, kış mevsimleri ve gece saatleri gibi açık havada yürümenin zor olduğu durumlarda ise koşu bantları imdadımıza yetişiyor.

Yeni bir koşu bandı satın alan veya spor ekipmanlarına yabancı olan biriyseniz, koşu bandında nasıl yürünür? Sorusu kafanızda yer işgal ediyor olabilir. Aşağıda, koşu bandında yürürken dikkat edilmesi gerekenleri ve bu konuda merak edilen hususların detaylarını içeren geniş kapsamlı bir rehber bulacaksınız…

Koşu Bandı İçin Ayakkabı Seçimi

Söz konusu koşu ve yürüyüş olduğunda hiç şüphesiz ilk akla gelen ekipmanlardan biri koşu ayakkabıları. Koşu ayakkabıları, yüksek performans sağlamanız ve ayağınızın rahat etmesi için özel olarak tasarlanan hafif ürünler. Normal spor ayakkabılara kıyasla fiyatları biraz daha pahalı olsa da kullanmaya değer. Satın almayı düşünüyor ve marka seçimi konusunda kararsızlık yaşıyorsanız en iyi koşu ayakkabıları başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. Bununla birlikte, bir profesyonel değilseniz veya fazladan para harcamak istemiyorsanız koşu ayakkabınızın olmaması önemli değil. Ayağınızın içinde rahat edeceği herhangi bir spor ayakkabıyla koşu bandına çıkabilirsiniz.

Koşu Bandında Yürümeye Başlama

Koşu bandında yürümeye başlamadan önce birkaç dakikalık ısınma hareketleri işinizi kolaylaştırır ve daha verimli çalışmanızı sağlar. Koşu bandına çıktığınızda öncelikli olarak istenmeyen kazaların önüne geçmek için acil durdurma kitini kullanmayı ihmal etmeyin. Bu kitler, bir ucunda mandal olan ve üst giysinize takmanız gereken basit bir güvenlik tedbiridir. Yürürken takmasanız bile koşarken mutlaka kullanın.

İlk etapta yavaş yürüyerek kaslarınızın ısınmasını sağlayın. Koşu bandının hızının ayarlanması kişiden kişiye değişse de ortalama olarak 2 ila 3 km/s hızda yürümeniz ideal olacaktır. 2 ila 5 dakika arası bu hızda yürüyün ve sonrasında  kademeli olarak bandın hızını artırın. İlerleyen günlerde minimum 10.000 adım atmayı hedefleyin.

Koşu Bandının Yan Korkuluklarına Tutunmayın

Yeni başlayanların en sık yaptığı hatalardan biri yan korkuluklara tutunmak. Bu korkulukların güvenlik amacıyla yapıldığını unutmayın. Tutunarak yürümek, istenilen miktarda kalori yakmanıza ve performansınızı artırmanıza engel olur. Eğer yan korkuluklardan tutmadan yürüyemiyorsanız bu, bandı gereğinden daha hızlı çalıştırdığınız anlamına gelir.

Yürürken kollarınızı sabit tutmayın ve normal zamanlarda yürüdüğünüz gibi kollarınızı sallayın. Koşarken ise kollarınızı 90 derecelik bir açıyla dirseklerinizden bükün. Bu şekilde dengenizi sağlamış olacaksınız. Ayrıca, sürekli yere bakmaktan kaçının. Sürekli ayaklarınıza bakmanız, baş dönmesine, mide bulantısına ve duruş bozukluklarına neden olabilir. Bu sebeple, dik durmanızda ve karşıya bakmanızda fayda var.

Diğer yandan, koşu bandında yürürken veya koşarken zamanın geçmek bilmediğinden ve 20 dakikalık bir kardiyonun bile saatler gibi geldiğinden çoğu insan şikayetçi. Bu durumdan sizde muzdaripseniz, baş hizanızda olan bir televizyonu izleyebilir veya müzik dinleyebilirsiniz.

Koşu Bandında Ne Kadar Yürümeliyim?

Koşu bandında ne kadar zaman geçireceğiniz, spor geçmişinize ve hedeflerinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak, yeni başlayan biriyseniz 20 ila 30 dakika sizin için yeterli olacaktır. Birkaç dakika minimum hızda yürüyün, kademeli olarak hızlandırın ve sonrasında yeniden yavaşlayın. İlerleyen günlerde koşu bandında geçirdiğiniz süreyi ve hızı kademeli olarak artırmayı hedefleyin.

İpucu: Antrenmanın ilk 15 dakikasında, vücudunuz son yediğiniz karbonhidratları yakar. Devam ederseniz, 15 dakikanın sonunda yağ yakmaya ve dayanıklılık kazanmaya başlarsınız.

Koşu Bandında Koşu ve Yürüyüş Programı

Koşu bandında yalnızca yürümek istemiyor ve biraz daha aksiyon eklemek istiyor olabilirsiniz. Sonuç olarak, zaten cihazın adı koşu bandı 🙂 O halde, aşağıdaki programa hep birlikte göz atalım…

  • 3 ila 5 dakika boyunca, 2 ila 3 km/s hızda yürümekle başlayın.
  • 1 ila 3 dakika boyunca, 6 ila 10 km/s hızda koşun.
  • Hızı düşürün ve 3 ila 5 dakika boyunca yeniden 2 ila 3 km/s hızda yürüyün.
  • Yeniden hızlanın ve önceki gibi 1 ila 3 dakika boyunca, 6 ila 10 km/s hızda koşun.
  • Son olarak, hızı tekrar düşürüp 2 ila 3 km/s hızda  3 ila 5 dakika boyunca yürüyün ve antrenmanı sonlandırın.

Daha Fazla Kalori Yakmak İçin Eğim Verin

Yeni nesil koşu bantlarında birçok özellik var. Bunlardan biri de eğim verme fonksiyonu. Yapılan bir araştırmaya göre her 1 derecelik eğim, yakılan kalorinin yaklaşık % 12 daha fazla olmasını sağlıyor. İlk günlerde rampada koşmak veya yürümek sizi zorlayabilir ancak hedefiniz kilo vermek ve direnç sağlamak ise mümkün olduğunca bu özelliği kullanmanızda fayda var.

Kendinizle Yarışın

Her antrenmanınızda bir öncekini uyguluyor ve üzerine fazladan bir ekleme yapmıyorsanız kondisyonunuzda fazladan bir gelişme göremezsiniz. Çünkü, vücudunuz her zamanki antrenmanınıza tam olarak uyum sağlar ve değiştirmek için bir sebep vermedikçe yerinde sayar. Daha iyi kondisyon elde etmek için antrenmanlarınızın yoğunluğunu, süresini ve sıklığını kademeli olarak artırmayı deneyin.

Koşu Bandı Kalori Göstergesi Doğru mu?

Yaktığınız kaloriler kilonuzla ilişkilidir. Bu nedenle sık sık kilonuzu girmeniz gerekir. Ancak gerçek şu ki, koşu bandı ekranında gösterilen bu bilgiler nadiren doğruyu gösterir ve yalnızca egzersiz esnasında yakılan kaloriyi gösterir. Ayrıca, çoğu makine vücut yağ yüzdesini, cinsiyeti, yaşı, kalp atış hızını veya yan korkuluklara tutup tutmadığınızı hesaba katmaz. Ancak yinede koşu bandının istatistikleri fikir edinmeniz açısından yararlı bir özelliktir.

Koşu bandı, kardiyo egzersizi yapmanın en popüler yollarından biridir çünkü sıcak, soğuk veya havanın yağışlı olması gibi açık hava yürüyüşleriyle ilgili mazeretleri ortadan kaldırır. Evinizin veya spor salonunuzun konforunda ”ter atmanızı” sağlar. Hedeflerinize ulaşmanız için çaba göstermeniz gerektiğini, süreklilik gerektirdiğini ve bunu hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerektiğini unutmayın. Son olarak bol su içmeyi ve bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ