MorTilki.Com

Nizami Şınav Nasıl Çekilir? Şınav Çekmenin Faydaları

Nizami Şınav Nasıl Çekilir? Şınav Çekmenin Faydaları

Şınav çekmek, göğüs ve üst kollarınızın arka kaslarını (triceps) çalıştıran basit ve etkili bir egzersiz hareketidir. Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan evde, spor salonunda veya doğada rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak, şınavdan en iyi şekilde faydalanmak için hareketin nizami olarak yapılması önemlidir.

Şınav çekmek 7’den 70’e her yaş grubunun bildiği bir hareket. Çok bilinen, yaygın bir egzersiz olmasına rağmen hatalı yapılabiliyor veya işin kolayına kaçmak için ”hareketten çalınabiliyor.” Gerçek şu ki, hangi egzersiz hareketini yaparsanız yapın, ilk etapta hareketin sayısından çok nizami olarak yapıp yapmadığınız önemlidir. Örneğin, yarım yamalak 20 şınav çekmektense, hareketin hakkını vererek 5 şınav çekmeniz daha iyidir.

Şınav nasıl çekilir? Sorusunu cevaplandırmadan önce bu hareketin hangi kasları çalıştırdığı konusuna değinmekte fayda var. Yazının başında belirttiğimiz gibi şınav hareketi en çok triceps olarak da bilinen arka kol kasını ve göğüs kaslarını hedefler. Bunların yanı sıra omuzdaki deltoid kası, karın kasları olarak bilinen abdominal kasları ve koltuk altındaki kanat kaslarını çalıştırır.

Nizami Şınav Nasıl Çekilir?

Şınav çekmek, hem profesyonel hem de yeni başlayan amatör sporcular için ideal bir harekettir. Spora yeni başlayan biriyseniz ilk günlerde zorlanmanız gayet normal ancak azimle devamlılık gösterirseniz zaman içinde ilerleme kaydetmeniz ve vücudunuzdaki gelişmeleri bizatihi görmeniz mümkün.

  • Şınav çekebileceğiniz temiz ve düz bir zemin bulun.
  • Göğsünüz ve karnınız düz olacak şekilde yere paralel uzanın. Bu esnada yere temas eden avuç içleriniz ve ayak parmaklarınızdan destek alın.
  • Dirseklerinizi mümkün olduğunca gövdenize yakın tutun.
  • Avuçlarınızın göğüs hizanızda olduğundan emin olun.
  • Kollarınızı 45 derecelik açıyla bükerek göğsünüzü yere değdirin. Göğsünüzün yere değmesi anlık olmalı ve vücut ağırlığı yere verilmemelidir.
  • Yukarı çıkarken nefes verin, aşağı inerken nefes alın ve karın, bacak ve kalçanızı gerin.
  • Hareketi yaparken, başlangıç pozisyonundaki yere paralel düz vücut şeklini koruyun, kalçanızı yukarı kaldırmayın.

Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?

Şınav çekmek için farklı ekipmanlara ve spor geçmişinizin olmasına gerek yoktur. Temiz ve düz bir zemin ihtiyacınız olan tek şeydir. Formda kalmanızı sağlar, kaslarda büyüme, hacim ve güç kazandırır.

Üst vücudunuzu geliştirmek için evde yapabileceğiniz bir hareket arıyorsanız o halde şınav sizin için biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Kol, göğüs, omuz ve sırt kaslarını çalıştırır. Üstelik, hareketi düzenli olarak yapmaya başladığınızda kısa süre sonra gelişimi görebilirsiniz.

Sonuç:

Düzenli olarak şınav çektiğinizde vücudunuzdaki gelişimle birlikte çektiğiniz şınavın sayısında da artış olduğunu göreceksiniz. Ancak bunun için tutarlılık ve azim şart. İleri seviyelerde hareketi daha da zorlaştırmak isterseniz, yumruğunuzun üzerinde veya parmaklarınızın üzerinde şınav çekmeyi deneyebilirsiniz.

Diğer yandan,  ”Hiç şınav çekemiyorum” diyen biriyseniz o halde, ellerinizi duvara yaslayın ve göğsünüzü duvara değdirmek suretiyle ayakta veya dizlerinizin üzerinde şınav çekmeyi deneyin. Bu şekilde kendinizi geliştirerek zaman içinde nizami şınava geçiş yapın. Omuz, bilek ve dirsek sorunlarınız varsa şınavın size uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ