MorTilki.Com

Kano Nedir? Kano Sporu Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kano Nedir? Kano Sporu Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kano dünyanın farklı lokasyonlarında halen bir ulaşım aracı olarak kullanılsa da günümüzde popüler bir spor dalı haline gelmiştir. Bir tür kürek sporu olan kano, 90’lı yıllardan bu yana ülkemizde de rağbet gören ancak henüz gelişmekte olan bir aktivitedir.

Kano her iki başı sivri uçlu olan küçük bir teknedir. Sporcu, açık veya kapalı güverteli kanoya diz çökmek ya da oturmak suretiyle tek kanatlı kürek kullanarak kanoyu hareket ettirir. Tek kişiyle yapılabileceği gibi iki kişiyle veya daha fazla kişiyle yapılması mümkündür. Çoğunlukla kürek kullanarak kas gücüyle hareket ettirilen kanolar, yelken veya çeşitli motorlar ile de kullanılabilir.

1924 Paris Yaz Olimpiyatları Kano yarışlarından bir kare

İlk olarak yerli kabileler tarafından ulaşım aracı olarak kullanılan kanoların spor dalı haline gelmesi 1860’lı yıllarda gerçekleşti. İskoç bir avukat, sporcu, gezgin ve bir hayırsever olan John McGregor, güverteli ve yelkenli çeşitli kanolar tasarladı ve 1873 yılında ilk kano kulübünü kurdu (İngiliz Kraliyet Kano Kulübü). 1924 yılına gelindiğinde kano ilk kez olimpik bir spor olarak tanındı ve o yıl Paris’teki olimpiyat oyunlarında müsabakalar düzenlendi.

Günümüzde kano, durgunsu kanosu (sptint kano), akarsu kanosu (kano slalom), maraton kano ve serbest stil kanosu olarak farklı şekillerde yapılmaktadır. Müsabakalar genellikle durgunsu kanosu, akarsu kanosu ve maraton kano dallarında yapılmaktadır. 1990’lı yıllardan bu yana ülkemizde de yapılan ve henüz gelişmekte olan bu sporun Türkiye’de federasyonu bulunmaktadır. Müsabakaların kuralları ve ilgili detayları federasyonun resmi sitesi olan turkaf.org.tr adresinden düzenli olarak yayımlanmaktadır.

Foto kaynak: turkaf.org.tr

Kano sporu durgun sularda yapılabileceği gibi daha adrenalinli bir şekilde azgın sularda yapılması mümkündür. Eğer kanoda bir kişi bulunuyorsa kürek sağ ve sol taraftan kullanılarak yön verilir. İki kişinin kullandığı kanolarda ise yön verme işi arka taraftaki sporcuya aittir. Daha önce kano deneyimi olmayan kişilerin, kısa süre de olsa eğitim alması şarttır.

Türkiye’de Kano Nerede Yapılır?

Kano sakinleştirici ve huzurlu bir etkinlik gibi görünse de tercihe göre yüksek tempolu, adrenalin dolu, heyecan verici bir doğa sporu olarak yapılabilir. Nehrin, gölün veya denizin bulunduğu hemen hemen her şehirde kano kulüpleri ve kano etkinlikleri vardır. Türkiye’de de kano sporu yapılabilecek birçok lokasyon bulunmaktadır. Ülkemizde toplam 18 ilde kano sporu aktif olarak yapılmaktadır. Antalya, Muğla, Rize, Trabzon, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Erzincan, Erzurum, Van illerinde kano yapmak mümkündür. Ayrıca, Kayseri Zamantı Irmağı, Artvin Çoruh Nehri ve Rize’deki Fırtına Deresi yaz ayları boyunca kano sporunu yapmak için müsait noktalardır.

Kadın ve erkek tüm kişiler, kısa bir eğitimin ardından keyifle kano sporunu yapabilir. Doğada daha çok zaman geçirmek ve doyasıya eğlenmek için kano sporunu düşünmenizde fayda var. Ülkemizde şu an aktif olarak 459 antrenör, 290 hakem, 93 kulüp ve 1165 kano sporcusu bulunuyor. Bu sporcuların arasına katılmak için size en yakın kano kulübüyle irtibata geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ