MorTilki.Com

Soğuk Havalarda Nasıl Koşulur? Kışın Koşu Yapacaklara Tavsiyeler

Soğuk Havalarda Nasıl Koşulur? Kışın Koşu Yapacaklara Tavsiyeler

Kış koşusu yapmak bir meydan okumadır! Çünkü, sıcak yatağı terkedip eksilere varan soğuk hava şartlarında dışarı çıkıp koşmak herkesin yapmak isteyeceği bir şey değildir. Nitekim, soğuk zamanlarda koşmak, yaz aylarındaki kır koşularına benzemez, özel hazırlık ve giyinme kuralları gerektirir. Bu sayede daha iyi bir performans sergileyebilir, yaralanmaları önleyebilir ve koşunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Koşu yapan biriyseniz veya yapmayı düşünüyorsanız koşmanın faydalarını zaten biliyorsunuzdur. Bu sebeple koşunun sağlığa faydalarından ziyede, bu yazımızda soğuk havalarda nasıl koşulur?, Kış aylarında koşu yapanların giyim kuşamı nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeli? Gibi soruları cevaplandırarak çeşitli tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Soğuğa yiğitlik olmaz” sözünü daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum ama bu hayatta işitip okuyabileceğiniz en özlü sözlerden biridir. Eğer soğuk havalarda koşu yapan veya başlama niyeti olan biriyseniz, öncelikle bu özlü sözü aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye edeceğim. Çünkü soğuk hava şartlarında uzun süre dışarda bulunmak bile başlı başına risk unsuruyken bir de koşu yapmak hastalıklara ve istenmeyen kazalara davetiye çıkarabilir. Bu sebeple, koşmaya başlamadan önce ısınma hareketlerinden giyinmeye kadar çeşitli hazırlıklıların yapılmış olması önemlidir. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım aman diyeyim!

Başlamadan Önce Isınma Hareketleri

Eğer sporla ilgilenen biriyseniz, antrenmana başlamadan önce ısınma hareketleri yapmanın ne derece önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Söz konusu soğuk havalarda koşmak olduğunda, ısınma hareketleri daha da önem kazanır. Bana inanmıyorsanız, okulda öğrendiğiniz fizik kuralını hatırlayın. Sıcakta maddelerin hacmi genişler, soğukta daralır. Kaskatı kesilmiş ve kasılmış bir vücutla koşuya başlamak istemezsiniz. Bu yüzden, evden çıkmadan önce 5 ila 10 dakika arasında ısınma hareketlerine zaman ayırın. Kaslarınızı ve eklemlerinizi gevşeterek koşuya hazır hale getirin.

Soğuk Hava Şartlarına Göre Giyinme

Koşu yapacak olsanız bile, soğuk havalarda daha sıkı giyinmeniz gerektiğini zaten tahmin ediyorsunuzdur. Fakat sıkı giyinme konusunu abartıp Everest Dağı‘na tırmanacakmış gibi kendinizi lahanaya çevirmeyin. Bu konuda benim tavsiyem, toplamda 3 kat giymeniz olacaktır. İlk kat malumunuz atlet, orta kat sizi sıcak tutacak polar sweat gibi bir giysi ve son olarak üçüncü katta ise rüzgardan ve dış etmenlerden sizi koruyacak hafif bir rüzgarlık olabilir. Koşu esnasında çok rahatsız eder, bunaltırsa bunu çıkarıp belinize bağlayabilirsiniz. Alt bölge için ise termal taytlardan giyebilirsiniz. Eğer sizde yoksa da sorun etmeyin biraz kalın ve rahat olması şartıyla istediğinizi giyin.

Diğer yandan, başınızı sıcak tutmak için kapüşonlu bir giysi giymeyi deneyebilirsiniz veya şapka takabilirsiniz. Ayrıca kulaklarınızı sıcak tutmak için olan kulaklıklardan da takmanız mümkün. Tabii eldivenleri de ihmal etmeyin.

Soğuk havalarda koşu için kıyafet seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da parlayan kıyafetlerin seçimidir. Sürücülerin sizi farketmesi için bu konu önemli. Malumunuz özellikle sabah erken saatlerde ve akşam üzeri kışın daha karanlık oluyor. Bu yüzden bu tür kıyafetleri giymeniz faydanıza olacaktır.

Kış Koşusuna Uygun Ayakkabı Seçimi

En güvenli olanı kar ve buz olmayan yollarda koşmaktır. Ancak karlı bir bölgede koşmak mecburiyetindeyseniz ayakkabılarınızın su geçirmez ve kolayca kaymayan çekiş gücüne sahip tabanı olduğundan emin olun. Çorap konusunda ise kışlık kalın ve esnek çorapları tercih edin. Fakat, iki kat üst üste çorap giymeyin. Çünkü, çorabı iki kat giydiğinizde, ayakkabınız ayağınıza dar gelecek ve ayakkabı içinde hiç hareket edemeyen ayaklarınız daha çok üşüyecektir.

Dudaklarınızı ve Yüzünüzü Koruyun

Güneş ışığı kardan yansıyarak UV ışınlarını yansıtır. Bu da demek oluyor ki, kışın karlı havalarda da yaz aylarındaki gibi bronzlaşıp kararabilirsiniz. Ayrıca soğuk hava dudaklarınızda çatlamaya neden olur. Dudak balsamlarını, güneş kremlerini ve nemlendirici kremleri kullanmak faydanıza olacaktır.

Soğuk Havalarda Nasıl ve Ne Kadar Koşmalıyım?

Sabah gün ağırmadan veya akşam gün batımından sonra kış aylarında koşmak tavsiye edilen bir durum değildir. Havanın aydınlanmasından sonra koşuya başlayın. Hava rüzgarlıysa ve tercih şansınız varsa öncelikle rüzgara doğru koşmaya başlayın. Rüzgara karşı koşmak daha zordur. Henüz yeni başladığınızda gücünüz yerindeyken ve fazla terlememişken rüzgara karşı koşmak akıllıca bir seçim olacaktır. Koşunun son periyodunda ise rüzgarı arkanıza alın.

Koşma süresine gelince, en çok 30 ila 60 dakika arasında koşmanız yeterli olacaktır. Profesyonel koşucular daha fazla koşabilir ancak amatörler için bu süre yeterlidir. Nitekim, 90 dakikadan sonra bağışıklık sisteminizden ödün verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

İpucu : Kar yağmadan önce veya sonrasında koşun. Kar yağarken koşmak tehlikelidir ve kar yağışı hava basıncını az da olsa değiştirir. Bu da daha hızlı nefesinizin kesilmesine sebep olur.

Kalbiniz soğuk havalarda normalinden daha fazla atar ve bu da her türlü dış mekan koşusunu daha yoğun hale getirir. Eğer bir profesyonel değilseniz ve belirli bir etkinliğe hazırlık için koşu yapmıyorsanız soğuk havalarda rekor denemelerine kalkışmayın. Kısacası, içinizdeki Usain Bolt‘u dışarı çıkarmak için daha farklı zamanları bekleyin.

Bol Su İçin!

Soğuk havalarda daha az terliyor olabilirsiniz ancak bu suya ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez. Her zaman egzersiz yaparken vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Koşuya başlamadan önce ve sonrasında bolca su içtiğinizden emin olun.

Önemli : Siz veya yanınızdaki koşu arkadaşınız baş dönmesi, bulantı, olağan dışı yorgunluk, uyku hali veya zihin karmaşası gibi belirtiler yaşarsanız dikkat edin. Bunlar hipotermi belirtileridir ve çok tehlikeli olabilir. Böylesi durumlarda zaman kaybetmeden yardım isteyin.

Son olarak, koşuyu tamamlayıp evinize geldiğinizde duş almayı ihmal etmeyin. Sporla, sağlıkla ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ