MorTilki.Com

İzlerken Bitmesini İstemeyeceğiniz Bilim Kurgu Temalı En İyi 20 Film

İzlerken Bitmesini İstemeyeceğiniz Bilim Kurgu Temalı En İyi 20 Film

Eğer bir bilim kurgu hayranıysanız ve ”ne izlesem?” diye düşünüyorsanız tam yerine geldiniz demektir. Uzay, paralel evren ve zamanda yolculuk gibi temaları işleyerek geleceğe ışık tutan en iyi filmleri listeledik. Sürekli aynı filmleri izlemekten sıkıldıysanız ve kaliteli film arayışındaysanız mutlaka izlenmesi gereken en iyi 20 bilim kurgu filmi listemize göz atın.

1 – Yıldızlararası & Interstellar 2014

Usta yönetmen Christopher Nolan’ın şaheseri diyebileceğimiz Yıldızlararası filminin konusu yakın gelecekte geçiyor. Dünyada yaşanan felaketler nedeniyle insanoğlunun nesli tükenmek üzeredir. Dahası, yaşayan insanlar bir yandan zorlu iklim koşullarıyla mücadele ederken diğer yandan mısır dışında başka bir ürün yetiştirememekte ve yiyecek sorunlarıyla mücadele etmektedir. Tüm bunlar yaşanırken, uzayda keşfedilen bir solucandeliği, yaşayan insanlar için umut olur. Ne var ki, bu delikten geçmek göründüğü kadar kolay değildir. Nitekim, boyut değiştirilen bölgede geçirilen 1 saat, dünyadaki 7 seneye bedeldir.

2 – Zamana Karşı & In Time 2011

İnsanların 25 yaşından sonra hiç yaşlanmadığı ve ölmediği bir dünyaya yolculuk yapmaya ne dersiniz? İlk bakışta cazip gelebilir ancak durumun iç yüzü pekte böyle sayılmaz. Filmde parası olan ‘elit’ insanların sonsuza dek yaşlanmadan hayatını sürdürmeleri ancak parasız yoksul insanların ‘sürelerinin’ dolmasıyla birlikte ölmeleri dramatik ve aksiyon dolu olaylar ile işlenmiş.

3 – Başlangıç & Inception 2010

Kahramanımız Dom Cobb yetenekli bir hırsızdır. Ancak onu hırsız yapan şey bilinen materyalleri çalması değil, insanların uykudayken zihnine girerek önemli bilgileri elde edebiliyor olmasıdır. Bu suçları yüzünden de aranan bir kaçak olarak mimlenmiştir. Tüm bunlardan arınıp temize çıkması için kendisine bir teklif sunulur. Yeni aldığı iş gereği, bir insanın zihninden bilgi çalmak yerine onun zihnine farklı bir bilgiyi aşılamaya çalışacaktır. Ekibiyle işe koyulan ‘zihin hırsızı’ aldığı işin göründüğü kadar kolay olmadığını kısa sürede anlayacaktır.

4 – Matrix Serisi 1999 – 2003

Matrix serisini izlemeyen kaldımı bilmiyorum ancak konu en iyi bilim kurgu filmleri ise Matrix serisine yer vermemek elbette olmaz. ”Yaşadığınız dünyada gördükleriniz ya gerçeği yansıtmıyorsa?” Kahramanımız Thomas Anderson ‘Neo’ rumuzunu kullanan yetenekli bir hackerdır. Beklenmedik şekilde tanımadığı insanlar tarafından takip edilmeye başlanan Neo’ya yardım eli gerçeği bilen Morpheus ve Trinity’den gelecektir.

Matrix 1 1999, Matrix 2 : Revolutions 2003, ve Matrix 3 : Reloaded 2003 olmak üzere film toplamda 3 seriden oluşmakta. Geçtiğimiz günlerde Warner Bros serinin 4. filminin çok yakın tarihte çekilmeye başlanacağını duyurdu. Bu ek bilgiyide paylaşalım.

5 – Truman Show 1998

Güler yüzlü insanların olduğu mükemmel bir adada yaşadığınızı hayal edin. İşte Truman tam da böyle bir adada mutlu mesut hayatını sürdüren biri. Ancak onun bilmediği şey hayatının ve yaşantısının tam anlamıyla bir ”yalan” olduğu. Bir Jim Carry efsanesi olan Truman Show’u halen izlemediyseniz bir şans verin derim.

6 – İsyan & Equilibrium 2004

3. dünya savaşı henüz bitmiştir ve yaşayan insanlar birçok özgürlük kısıtlaması altında hayatını devam ettirmektedir. Tüm bu yasaklar o kadar ileri seviyededir ki, sanatsal nesneleri bulunduranlar ve kitap okuyanlar bile ağır şekilde cezalandırılmaktadır. Emniyet görevlisi olan kahramanımız Rahip Joh Preston günlerden birinde içinde bulunduğu düzeni ve savunduğu davayı sorgulamaya başlayınca aksiyon dolu olaylar da başlamış olur.

7 – Marslı & The Martian 2015

Nasa’ya bağlı astronot ekibi bir görev için Kızıl Gezegen Mars’a gider. Burada yaşanan beklenmedik fırtına sonucu ekipten biri kaybolur ve tüm arama çalışmalarına rağmen bulunamaz. Öldüğü düşünülen astronot Mars’ta bir başına bırakılır. Kısa zaman sonra arkadaşının yaşadığını öğrenen Nasa çalışanları onu kurtarmak için dahice bir plan hazırlar. Fakat bu sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

8 – Ben Efsaneyim & I Am Legend 2008

Bilinmeyen bir gelecekte yaşanan virüs salgınıyla birlikte insanlar birer canavara dönüşmüştür. Başarılı bir bilim insanı olan kahramanımız Robert ise virüsten etkilenmeyen ve köpeğiyle koskoca dünyada ”tek başına yaşayan” biridir. Kurduğu tuzak sayesinde gün ışığına çıkamayan ve geceleri avlanan zombilerden birini yakalamayı başarır. Ancak bilmediği şey yakaladığı bu kadın zombinin başına büyük dert açacağıdır.

9 – Riddick Serisi 2000 – 2013

40 yolcusuyla birlikte başla bir gezegene doğru hareket eden uzay gemisi beklenmedik bir meteor fırtınasına yakalanmıştır. Neresi olduğu bilinmeyen bir gezegene zaruri iniş yapan gemide ise herkesin korktuğu mahkum Riddick’te bulunmaktadır. Su bile bulunmayan bu gezegende yardım arayan mürettebat, kısa zaman içinde korkması gerektikleri kişinin Riddick olmadığını anlayacaktır.

Vin Diesel başrolündeki Riddick serisi Derin Karanlık 2000, Riddick Günlükleri 2004 ve Riddick 2013 olmak üzere toplamda 3 filmden oluşuyor.

10 – Avatar 2009

Bir James Cameron klasiği olan Avatar filminin konusu ütopik bir gezegen olan Pandora’da geçiyor. İnsanoğlu bu gezegenin çeşitli kaynaklarını ele geçirmek amacıyla yerlilerin yaşadığı yeri işgal etme planları yapmaktadır. Bölgeye gönderilen yarı felçli savaş gazisi Jake Sully kısa zaman sonra amacından saparak yerliler ile işbirliğine başlar. Ok ve yayları olan yerliler ile teknolojik silahları olan insanlar arasında kıyasıya bir savaş yaşanır.

11 – Otomatik Portakal & A Clockwork Orange 1996

Genç yaşlarda olan çete üyeleri her gece farklı suç işlemektedir. Tecavüz, hırsızlık ve gasp gibi suçları eğlenerek işleyen çete üyelerinden biri polise yakalanır. Polis tarafından yakalanan Alex ya uzun yıllar hapiste yatacak ya da bir deneye tabii tutulacaktır. Hapis yerine deneyi tercih eden Alex’in hayatı köklü değişime uğrayacaktır.

12 – Limit Yok & Limitless 2011

Eğer sadece bir hap içerek doğaüstü güçlere sahip olsaydınız ne yapardınız? New York’lu bir yazar olan Eddie son zamanlarda güç zamanlar geçirmekte ve işinde de başarılı olamamaktadır. Şans eseri eski kayınbiraderi ile karşılaşan ve ondan aldığı hapı içen Eddie’nin tüm hayatı köklü değişime uğrar.

13 – Jumper 2008

Genç yaşlardaki kahramanımız Davey oldukça mutsuz bir yaşam sürdürmektedir. Babasını terkederek evden ayrılan Davey, bu zamana kadar bilmediği özel bir yeteneğini keşfeder. İstediği yere zıplayarak anında gidebilen genç adam kısa süre sonra bu yeteneğin yalnızca kendisinde olmadığını anlayacaktır.

14 – Su Dünyası & Waterworld 1995

Yakın gelecekte dünyanın bütün toprakları su altında kalmıştır. Sağ kalan insanlar ise hayatlarını tekne, sandallar ve deniz üzerine kurdukları köhne şehirlerde geçirmektedir. Deacon ismindeki şeytani biri, küçük bir kızın omzundaki dövmede ”deniz olmayan” yerin haritasının olduğunu düşünmektedir.  Bu amaçla kızın peşine düşer ancak yüzgeçleri olan kahramanımız küçük kıza ve annesine yardım eder.

15 – John Carter : İki Dünya Arasında 2012

Filme ismini veren kahramanımız John Carter akılalmaz bir şekilde kendisini Mars’ta bulur. İki farklı ırkın yaşadığı bu gezegende istemeden de olsa olaylara karışan John tarafınıseçmek zorundadır. Üstelik bulunduğu gezegen yok olmak üzeredir.

16 – Kutsal Savaşçı & Priest 2011

Kutsal Savaşçı filminin konusu günümüzden asırlar sonra tahrip olmuş bir dünyada geçiyor. İnsan ırkı ile vampirler arasında kıyasıya bir mücadelenin başladığı bu dönemde, kiliseye karşı gelen bir papaz yeğenini kaçıran vampirlerden intikam almak için harekete geçiyor.

17 – Doğaüstü & Chronicle 2012

Yakın dost olan üç liseli arkadaş tesadüf eseri buldukları bir çukura inerler. Bu çukura girmelerinin ardından telekinezi başta olmak üzere çeşitli doğaüstü güçler edinen genç kahramanlarımız zamanla bu güçlerini kötüye kullanmaya başlayacaktır.

18 – Vampir Cehennemi & Stake Land 2011

Mister işinde uzman genç bir avcıdır. Vampir avlayacağını çok iyi bilen Mister ile kaos içindeki dünyada kaybolan genç bir delikanlının yolları kesişir. Vampir avlama sanatını yeni dostuna öğretmeye başlayan Mister’i aksiyon ve gerilim dolu olaylar beklemektedir.

19 – Oblivion 2013

Dünya, uzun yıllar önce insan yaşamına elverişsiz hale gelmiş ve terkedilmiştir. Deneyimli bir asker olan Jack keşif amacıyla dünyaya gönderilir. Gittiği bu gezegende hiç ummadığı sürprizlerle karşılaşan Jack (Tom Cruise) aksiyon ve gerilim dolu bir maceraya atılır.

20 – Yerçekimi & Gravity 2013

Sıradan bir uzay görevine çıkan astronot kahramanlarımız beklenmedik bir felaket yaşar. Uzay gemileri harap olan Stone ve Kowalski sonsuz uzay boşluğunda yapayalnız kalmıştır. Oksijenleri de bitmek üzere olan ikilinin kurtulmak için tek çareleri uzayın derinliklerinde bulunan başka bir istasyona ulaşmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ