MorTilki.Com

Ortaçağ Temalı İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

Ortaçağ Temalı İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

Ortaçağ’da yaşanan savaş, cadılık, özgürlük mücadelesi gibi unsurları konu edinen kaliteli 10 filmi sizler için listeledik. Eğer sizde kılıç kalkan filmlerinden hoşlanıyorsanız ölmeden önce izlenmesi gereken en iyi ortaçağ film listemize göz atın.

 

1 – Cesur Yürek & Braveheart 1995

Başrolünü Mel Gibson’un üstlendiği filmin konusu, 13. yüzyılda geçiyor. Bu dönemde İngilizler’in İskoç halkı üzerinde baskın bir egemenliği vardır. Bu üstünlük öyle uç noktalara gelmiştirki İngiliz soyluları yeni evlenecek İskoç kadınlarıyla ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. Kahramanımız William Wallace karısını İngilizlerin götürmesiyle hem intikam hemde özgürlük mücedelesi için baş kaldırır.

2 – Gladyatör & Gladiator 2000

General Maximus hayatının büyük kısmını ihtişamlı Roma İmparatorluğuna vermiş, kahramanlığı ve dürüstlüğüyle nam salmış bir komutandır. Ancak o karısı ve çocuğuna kavuşmak için can atmaktadır. İmparator Marcus Aurelius ölümünden sonra oğlunun imparatorluğu yönetemeyeceğini düşündüğünden tahtına Maximus’un sahip çıkmasını ister. Babasının bu kararından memnun olmayan Commodus, generalin ve ailesinin ölüm kararını verir. Canını kurtaran Maximus sıfırdan başlayacak Commodus’u öldürmek için elinden geleni yapacaktır.

3 – Cadılar Zamanı & Season of the Witch 2011

14. Yüzyılda Avrupa’yı veba hastalığı sarmış, salgın tüm şehirlerde baş göstermiştir. Cadılık ve büyücülüğün zirveye ulaştığı bu dönemde şövalye Behman ve  yakın dostu kilise tarafından son bir iş için görevlendirilir. Cadı olduğu düşünülen bir kız çocuğunun taşıma işine girişen ikili türlü fantastik olaylara atılacaktır.

4 – Kara Ölüm & Black Death 2010

Game of Thrones dizisinden de yakından tanıdığımız Sean Bean’in başrolünde olduğu Kara Ölüm filmi Ortaçağ Avrupasının veba salgını yaşanan dönemlerine seyirciyi tanık ediyor. Salgın tüm şehirlere yayılmış tanrının evi olarak tabir edilen kiliseler bile bu hastalıktan nasibini almıştır. Böylesi bir dönemde gizemli bir kasabanın vebadan etkilenmediği haberi yayılınca kahramanımız Ulric araştırma yapması için görevlendirilir.

5 – Cennetin Krallığı & Kingdom of Heaven 2005

Kudüs’te o dönemlerde ateşkes sonucu barış ilan edilmiş olsada bölge kırılgan bir durumdadır. Kudüs Kralı 4. Baldwin halkına bağlılık yemini etmiş biri olsada onu günden güne ölüme götüren cüzzam hastalığına yakalanmıştır. Diğer yandan şövalyeliğin ne olduğunu yeni öğrenmeye başlayan kahramanımız Godfrey, babasının isteği üzerine Kudüs’e doğru yola çıkar. Kral ve Godfrey’in Kudüs’te yollarının kesişmesiyle beklenmedik olaylar zinciri yaşanmaya başlar.

6 – Son Savaşçı & Centurion 2010

2010 yılı yapımı Son Savaşçı filminin konusu, Milattan sonra 117 yılı Roma döneminde geçiyor. Roma imparatorluğu o dönemlerde sınırlarını hızla genişletmekte ancak kuzeye doğru istediği gibi ilerleyememekten şikayetçiydi. Kuzeydeki yerlilerden toprakları temizlemek isteyen General Virilus ve 9. lejyonuna katılan kahramanımız Quintus Dias zamanla bu ilerleyişin basit bir savaştan fazlası olduğunu anlayacaktır.

7 – Robin Hood 2010

Zenginlerden çalarak fakirlere dağıtan Robin hood’un hikayesini duymayan yoktur. Ortaçağ İngilteresinde geçen filmde Robin karakterini usta oyuncu Russell Crowe canlandırıyor. Kahramanımız Robin, Nothingham’da bir kasabanın vergilerle sömürüldüğünü görünce, köylülerden bir çete kurarak yönetime baş kaldırır.

8 – Şövalye & A Knight’s Tale 2001

22 Ocak 2008 yılında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Heath Ledger’ın başrolünde bulunduğu Şövalye filmi izlerken hoş vakit geçirebileceğiniz bir yapım. Film, efendisinin ölümünün ardından kendilerini dalavereyle şovalye yapan kahramanlarımızın hikayesine seyirciyi tanık ediyor.

9 – Özgürlük Yemini & Ironclad 2011

13. Yüzyıl Avrupasındayız. Baronlar, eski gücünü yitirmiş Kral John’u Magna Carta bildirgesini imzalamaya zorlamaktadır. Kendi otoritesinden taviz vermek istemeyen kral, baronlarla kıyasıya bir mücadele içine girer. Özgürlük Yemini sıkılmadan izleyebileceğiniz bir tarih filmi.

10 – Solomon Kane 2009

19. Yüzyılda konusunun geçtiği film fantastik macera türünde. Filme ismini veren kahramanımız Solomon Kane bir çok kötü şey yapmış, ama bu yaptıklarından pişmanlık duyarak tövbe etmiş iyi insan olma yolunda ilerleyen biridir. Birdaha asla şiddete başvurmamak için yemin eden Solomon, yol güzergahında tanıştığı bir ailenin küçük kızını kurtarmak için yeminini bozarak aksiyon dolu olayların içine girer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ