MorTilki.Com

Yabancı Filmlerdeki Gözden Kaçan İnanılmaz Çekim Hataları

Yabancı Filmlerdeki Gözden Kaçan İnanılmaz Çekim Hataları

Çekilen filmlere son nokta konulmadan önce sahneler sayısız kez gözden geçirilir ve düzenlenir. Sahnelerde görüntülenen kameramanlardan oyuncuların unuttuğu nesnelere kadar birçok şey kesilir, biçilir veya yeniden çekilerek gerekli düzenlemeler yapılıp film tamamlanır.

Tüm bunlara rağmen, gerekli kontroller yapılmış olsa da bazı filmlerde çekim hataları gözden kaçmış olabiliyor. Hayranı olduğumuz ve defalarca izlediğimiz bu filmlerdeki çekim hatalarını bir kez farkettiğimizde, o filme olan bakış açımız eskisi gibi olmuyor. Popüler olan 10 yabancı filmin çekim hatalarını içeren bir liste hazırladık.

Harry Potter ve Sırlar Odası

2002 yılında 100 Milyon dolar bütçeyle çekilen Harry Potter serisinin 2. filmi olan Sırlar Odası’nda bariz bir çekim hatası olduğu görülüyor. Görüntüde kameramanlardan biri yanlışlıkla sahnede yer almış. Bu kişinin Hogwarts öğrencisi olmadığı apaçık.

Gladyatör

Antik Roma’da gaz tüpü olmadığına eminiz. Ancak Gladyatör ekibi bu gerçeği kaçırmış gibi görünüyor. Yakalanan bu çekim hatasında savaş arabasının arkasının gelecekten geldiği gibi bir izlenim var.

Matrix

The Matrix filminde Neo, Morpheus ile kahinin evine gitmeye hazır olduğunda kamera bu iki karakteri yansıtan kapı kolunu gösteriyor. Sorun şu ki, kapı kolu yansımasında Neo ve Morpheus dışında bir de kamera merceği görülmekte.

Superman

Hepimiz biliyoruz ki, Superman doğaüstü güçlere sahip ve uçabiliyor. Fakat Superman’in pelerinide yerçekimine karşı koyuyor gibi görünüyor. Kahramanın bir cam pencere dışında yatay olarak havada durduğu sahne boyunca, pelerinin de aynı yönde sabit kaldığı görülmekte.

Terminatör 3 : Makinelerin Yükselişi

Terminatör serisinin 3. filminde John ve Catherine’in N3035C isimli bir uçağa bindiğini görüyoruz. Fakat aynı uçak havadayken gizemli bir şekilde isim değiştirerek N3973F adını alıyor.

Zincirsiz

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği Zincirsiz (Django Unchained) filminin konusu Amerikan iç savaşından önce geçmekte. Filmde kahramanımız birkaç sahnede güneş gözlüğü takıyor ancak biliyoruz ki, bu gözlükler filmin konusunun geçtiği yıllardan çok daha sonra kullanılmaya başlandı.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Serinin 3. filmi olan Azkaban Tutsağı’nda yine açık bir çekim hatası görülmekte. Harry ve Hermione’nin, Malfoy’dan saklanmak için Hagrid’in balkabaklarının arkasına çöktüğü bir sahne var. Bu sahnede oyuncuların arkasındaki taşınabilir mikrofon bariz şekilde belli.

Ocean’s 8

Ocean’s 8 filminde Rhianna’nın bir adamın ofisinde bulunan web kamerası aracılığıyla canlı yayın izlediği bir sahne var. Ancak sahnede gösterilen dosya adına dikkat ederseniz formatının ‘jpeg’ olduğunu görürsünüz. Jpeg dosyaları, film ve canlı akışlar için değil sadece fotoğraf-resim dosyaları içindir.

Merlin

BBC One kanalında yayımlanan tarih dizisi Merlin’de bariz bir çekim hatası göze çarpıyor. Toplantı esnasında ayağa kalkıp konuşma yapan Sir Leon’un hemen yanında masa üzerindeki su şişesi dikkat çekiyor.

Örümcek Adam

Örümcek Adam bu lambayla ne yapacağına sanırım karar veremiyor. Peter Parker ilk kez ağ atma özelliğini farkettiğinde bir masa lambasını kırıyor. Bununla birlikte, bir sonraki sahneye geçtiğimizde kırılan lamba mucizevi bir şekilde kırılmamış haliyle aynı yerinde duruyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ