MorTilki.Com

En İyi Film Kategorisinde Oscar Ödülü Almak için 4 Yeni Kriter Belirlendi

En İyi Film Kategorisinde Oscar Ödülü Almak için 4 Yeni Kriter Belirlendi

Kozmopolit olmaması gerekçesiyle yıllardır eleştiri oklarının hedefi olan Oscar (Akademi) Ödülleri, kötü izlenime son vermek için yeni kurallar belirledi. Buna göre, En İyi Film dalında Oscar Ödülü alabilmek için adayların yeni belirlenen 4 kriterden en az ikisini taşıyor olmaları gerekecek.

1929 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen Oscar Ödülleri veya diğer ismiyle Akademi Ödülleri yeni bir dönüm noktasına giriyor. Kim oldukları açıklanmayan 6 Bin sinema uzmanının verdiği oylarla kazananların belli olduğu Oscar’da artık yeni kurallar geçerli olacak. Belirlenen 4 yeni kriterle kozmopolit bir dağılım sağlanması hedeflenirken, ırkçılık, etnik kimlik, cinsel tercihler ve fiziksel engeller gibi ayrımların sinemada ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

En İyi Film” kategorisinde ödüle layık görülebilmek için 4 yeni yönerge bulunuyor. Bunlardan birincisi, filmin başrol oyuncusunun yeterince temsil edilmeyen bir gruptan olması ve yan rollerde oynayan kişilerin en az %30’unun azınlık gruplarından olması.

İkinci gereklilik, sahne arkasında çalışan ekibin ya da teknik ekip çalışanlarının tarih boyunca dezavantajlı olan gruplardan oluşması (LGBT, engelliler, kadınlar ve azınlık ırklar gibi).

Diğer iki kritere gelince, azınlık gruplarına staj yaptırma ve eğitim verme zorunluluğu olacak. Dahası, filmin dijital pazarlamasında söz konusu gruplardan oluşan kişilere iş imkanı sağlanması gerekecek.

Görüldüğü gibi Akademi’de en iyi film seçilebilmek için artık yalnızca senaryo ve başarılı oyunculuk performansı yeterli olmayacak. Filmin kalitesinin yanı sıra seyircilerin görmediği arka planda da çeşitli kriterlere uyulması gerekecek. Yeni kriterler 2024 yılında yapılması planlanan 96. Akademi Ödülleri ile geçerli olmaya başlayacak.

Akademi Başkanı David Rubin tarafından yapılan açıklamada, ”Yeni kurallar çerçevesinde kadın, Latin, Asyalı, Siyah ve yerli grupların sinemaya daha fazla dahil edilmesini umut ediyoruz. Güncellediğimiz ek yönergelerin, sektörümüzde uzun süreli ve temel değişim için katalizör olacağına inanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ