MorTilki.Com

Okçuluk Temalı En İyi Ok ve Yay Filmleri

Okçuluk Temalı En İyi Ok ve Yay Filmleri

Okçulukla alakalı ilk dokümantasyon M.Ö. 3000 yılında Eski Mısırlılara dayanıyor ancak uzmanlar Taş Devri’nde bile avcılık ve savaş için bu ilkel silahın kullanıldığını düşünüyor. İlk kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan ok ve yaylar, günümüzde yalnızca spor amaçlı kullanılsa da sinema dünyasının en etken temalarından birini oluşturuyor. Bugün, okçuluk temalı filmler hakkında konuşacağız…

Ok ve yay kullanımının estetik yönü olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle, başta tarih ve savaş filmleri olmak üzere birçok yapımda okçuluk temasının işlendiğini görüyoruz. Eğer sizde bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız aşağıdaki listemize göz atmanızda fayda var.

Okların Savaşı & War of the Arrows – 2011

Okların Savaşı filmin konusu 1600’lü yıllarda Çin’de geçiyor. Hayli karmaşık günlerin yaşandığı ülkede Chosun Hanedanı, Chong Hanedanı tarafından saldırıya uğrar. Nami isimli kahramanımız ise saldırıya uğrayan bölgedeki nişanlısı ve kız kardeşini bulmak için yola koyulur. Çıktığı bu çetin yolculukta bir Chosun kumandanı olan Justinha ile yolları kesişince aralarında ölümüne bir kovalamaca başlamış olur.

Robin Hood – 2010

Russell Crowe başrollü harika bir ok, yay filmi izlemek istiyorsanız 2010 yapımı Robin Hood‘a bir şans verebilirsiniz. Filmde, zenginlerden çalarak yoksullara dağıtan efsanevi kahraman Robin’in Nothingham’daki bir kasaba halkıyla birlikte yönetime karşı verdiği kıyasıya mücadeleyi izleyeceğiz.

Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları & Hansel and Gretel: Witch Hunters – 2013

2013 yapımı fantastik türdeki Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları filmi, kendilerini doğa üstü kötü varlıkların yok edilmesine adayan ikiz kardeşlerin hikayesini anlatıyor. Esrarengiz bir şekilde kasabadan kaybolan çocukları kurtarmak ve kanlı ayinden önce cadıları yakalamak için yola koyulan ikili zorlu bir mücadeleye girişir.

Braven – 2018

Jason Momoa başrollü Braven filmi, ABD-Kanada sınırında ıssız bir lokasyonda yaşayan Joe’nun hikayesini seyirciye aktarıyor. Ağaç kesici olarak çalışan Joe’nun hayatı, bir grup kaçakçının evine uyuşturucu saklamasıyla birlikte köklü değişime uğrar. Ailesini korumak için ok ve yayını kuşanan kahramanımız aksiyon dolu olaylara girişir.

Çin Seddi & The Great Wall – 2016

Asıl amaçları barutu bulup Avrupa’ya götürerek zengin olmak olan William Garin (Matt Damon) ve Pero Tovar (Pedro Pascal) peşlerindeki eşkıyalardan kurtulmak için Çin Seddi‘ndeki birliğe sığınır. Hırsızlık için geldikleri bu topraklarda doğa üstü yaratıklarla savaşmak zorunda kalan ikili okçuluktaki hünerlerini sergiler.

Cesur & Brave – 2012

2012 yılı yapımı Cesur filmi, tüm aile bireyleriyle birlikte izleyebileceğiniz harika bir animasyon. Filmde, yetenekli bir prenses olan okçu Merida isimli bir kızın başından geçenler konu alınmış. Orta Çağ İskoçya’sında ülkenin şımarık lordlarının asırlık geleneklerine baş kaldıran Merida, tehlikeli bir yolculuğa çıkar.

Açlık Oyunları & The Hunger Games – 2012

Kuraklık ve kıtlık sonrası Kuzey Amerika’da Panem isminde yeni bir ülke kurulmuştur. 12 eyaletten oluşan bu ülkede her yıl 24 farklı yarışmacının kura ile belirlenmesinin ardından ”Açlık Oyunları” düzenlenmektedir. Genç ve güzel bir kız olan Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), ok-yay silahını seçerek oyunlarda hayatta kalma mücadelesi verir.

Okçuluk temalı popüler bazı filmleri yukarıda sıraladık. Bu filmlerin dışında en iyi ok kullanan kurgusal karakterleri izlemek için Yenilmezler (Hawkeye), Rambo (John Rambo), Yüzüklerin Efendisi (Legolas), Blade:Trinity (Abigail Whistler), Avatar (Navi), Arrow dizisi (Oliver Queen) ve Taht Oyunları dizisi, (Ygritte) gibi yapımlara göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ