MorTilki.Com

Pandemi, Çinli Film Şirketi Alibaba Pictures’ı 170 Milyon Dolar Zarara Uğrattı

Pandemi, Çinli Film Şirketi Alibaba Pictures’ı 170 Milyon Dolar Zarara Uğrattı

Koronavirüs pandemisinin yarattığı olumsuz etki sinema sektörünü her geçen gün daha da derinden etkiliyor. Dünya genelinde 5 Milyar dolar maddi kayıp yaşayan sinema endüstrisinde şirketler darboğaza girdi. Çinli film şirketi Alibaba Pictures, geçtiğimiz Aralık ayından beri 170 Milyon dolar zarara uğrayarak adeta iflasın eşiğine geldi.

Bilindiği gibi Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok sinema salonu kapatıldı ve film festivalleri belirsiz bir tarihe ertelendi. Sonuç olarak, film şirketleri büyük maddi kayıplara uğrayarak sıkıntılı günler geçirmeye başladı. Bunun en bariz örneği Alibaba Group‘a ait olan film şirketi Alibaba Pictures. Çinli şirket, salgının başladığı 2019 Aralık ayından bu yana 170 Milyon dolar maddi zarara uğradı.

2021 Yılında Sinema Sektörünü Güzel Günler Beklemiyor!

Film şirketleri birkaç aydan beri çekimlerini tamamiyle durdurdu. Bu, 2021 yılında hiçbir yeni filmin vizyona girmeyeceği anlamına geliyor. Eğer bir sürpriz yaşanmazsa 2021 yılında sinema endüstrisini hayli kötü günler bekliyor. Yaklaşık 5 ay içinde yüzlerce milyon dolar kaybeden şirketlerin ilerleyen günlerde bu maddi krizle nasıl başa çıkacağı ise merak konusu.

Geçtiğimiz ay Çin’deki salgının azalmasıyla birlikte yaklaşık 500 civarında sinema salonu yeniden açılmıştı. Buna rağmen insanlar temkinli davranarak sinemaya gitmek istemiyor. Ayrıca, yeni film çekimleri yapılamadığından sinemalarda eski filmler yeniden gösterime giriyor.

Avrupa ve Amerika’da ise şu an sinema salonlarının açılması imkansız görünüyor. Bazı şehirlerde arabalı açık hava sinemaları düzenleniyor ancak yeni filmler gösterime girmediğinden insanların ilgisini çekmiyor. Ayrıca, çoğu insan araçlarının içinde bile olsa evlerinden çıkarak film izlemeye gitmek istemiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ