MorTilki.Com

Bugüne Dek Neden Oscar Kazanamadığına Anlam Veremediğimiz 8 Başarılı Aktör

Bugüne Dek Neden Oscar Kazanamadığına Anlam Veremediğimiz 8 Başarılı Aktör

1929 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen Oscar Ödülleri veya bir diğer ismiyle Akademi Ödülleri, film endüstrisinde gösterilen sanatsal ve teknik başarılara verilen ödül. Kim oldukları gizli tutulan 6 Bin sinema uzmanının verdiği oylar sonucu açıklanan kazananların ”tarafsızca” belirlendiği ve yalnızca ”hak edenlerin” ödül aldığı söyleniyor. Peki ama bu gerçeği yansıtıyor mu?

Bugün dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan ”Oscar” hakkında konuşuyoruz. Bu yıl 92. kez verilen Oscar Ödülleri, 1929 yılından bu yana geleneksel olarak her yılın Şubat ayında düzenleniyor. Kazananlar ”Akademi Heykelciği”, ”Üstün Başarı Heykeli” veya ”Altın Başarı Heykeli” gibi farklı isimlerle bilinen 34 cm boyunda, 3.85 kg ağırlığında, 24 ayar altınla kaplı küçük bi heykelcikle mükafatlandırılıyor. Elinde kılıcıyla dikilen bir şovalye figürü bulunan bu heykelcik, boyut olarak küçük olsa da üzerine yüklenen anlam bakımından hayli büyük. Nitekim, Oscar Ödülü almanız, Hollywood’un kral taçlarlarından birini takmış olmanız anlamına geliyor.

Oyunculuğa yeteneği olan biriyseniz, seçkin yapımlarda rol alma fırsatı yakaladıysanız, menajeriniz işinde uzmansa ve en önemlisi şanslı biriyseniz yıldızınız parlıyor ve sinema dünyasında yükselişe geçiyorsunuz. Ne var ki, Oscar ödülüne layık görülmeniz için tek kriter yıldız olmanız değil. O yıl aday olan oyuncularla mukayese ediliyorsunuz, magazinsel yaşantınız değerlendiriliyor ve hatta dönemin siyasi-politik etkileri ödül alıp alamayacağınız konusunda bir şekilde etkili oluyor. İşte tam da burada Oscar’ın yalnızca ”hak edene verildiği” iddiaları sorgulanmaya başlıyor.

Tahmin edeceğiniz üzere, oyunculuk performanslarıyla göz doldurmalarına rağmen bugüne dek hiç Oscar kazanamamış başarılı aktörler var. Bu aktörlerden 8’ini mercek altına almak istedik. İşte o daha önce hiç Oscar kazanamayan aktörler

Will Smith

51 yaşındaki Will Smith, Hollywood’un en başarılı aktörlerinden biri. Sinemalarda gösterime giren son 8 filmi, 100 Milyon dolardan daha fazla gişe yaptı. İkizler Projesi, Ben Efsaneyim, Bright, Umudunu Kaybetme ve Aladdin gibi pek çok filmde başarılı performans sergilemesine rağmen Oscar ödülü kazanamadı.

Oscar Isaac

41 yaşındaki Guatemalalı aktör aynı zamanda başarılı bir müzisyen.Ex Machina, Sen Şarkılar Söyle ve Yok Oluş gibi sayısız filmde rol alan başarılı aktörün halen Oscar ile tanışmamış olması ilginç.

Ralph Fiennes

57 yaşındaki İngiliz asıllı oyuncu Ralph Fiennes, 40 yılı yakın bir süredir sinema ve tiyatro dünyasında. Büyük Budapeşte Oteli, Titanların Savaşı, Kontes ve The Fugitive gibi birçok filmde adeta oyunculuğunu konuşturdu. Tüm bunlara rağmen Oscar Ödüllerinde hiçbir zaman adı bile geçmedi.

Tom Cruise

57 yaşındaki Tom Crouse, 1 yılda 70 Milyon Dolara yakın kazancıyla 2006 yılında en çok kazanan oyuncular listesinde ilk sıraya yükselmişti. 3 kez Altın Küre Ödülü’ne layık görüldü. Oscar’a defalarca aday gösterilmesine rağmen şaşırtıcı şekilde ödülü hiç alamadı.

Jake Gyllenhaal

39 yaşındaki Amerikalı oyuncu Jake Gyllenhaal, henüz çocuk yaşlarda sinema sektörüne adım attı. İlk rolünü 10 yaşındayken oynayan Gyllenhaal, ilk kez 19 yaşındayken başrol olarak Ekim Düşü isimli filmde yer aldı. Donnie Darko, Pers Prensi Zamanın Kumları, Pes Etme ve Yargısız İnfaz gibi sayısız filmde gösterdiği performasla alkış toplamasına rağmen Oscar’a aday bile gösterilmedi.

Johnny Depp

180’li yıllarda bir gençlik dizisi ile tanınan bir sima haline gelen Johnny Depp, hiç şüphesiz Hollywood’un en başarılı aktörlerinden biri. 56 yaşındaki Depp, bir kez Altın Küre ve bir kez de SAG ödülüne layık görülse de Oscar ile henüz tanışamadı. Bir dönem, Amber Heard ile yaşadığı olayların Oscar alamamasında etkili olduğu söyleniyor.

Kevin Bacon

40 yılı aşkındır sinema sektöründe sayısız filmde gerek başrol gerekse yan rollerde yer alan 61 yaşındaki Kevin Bacon, yalnızca 1 kere Altın Küre ödülüne aday gösterildi. Bu güne dek hiç Oscar kazanmamış en ünlü isim olma ünvanına bile sahip. Yeraltı Canavarları, Gizemli Nehir, Apollo 13 gibi sayısız film ne yazk ki ona Oscar getirmedi.

Edward Norton

50 yaşındaki Amerikalı oyuncu Edward Norton, daha önce farklı kategorilerde 10’a yakın ödül alsa da Oscar’ı hiç kazanamadı. Geçmişin Gölgesinde, Motherless Brooklyn, İlk Korku, Sihirbaz ve Dövüş Kulübü gibi ses getiren yapımlarda rol almasına rağmen Akademi ekibinin dikkatini çekmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ