MorTilki.Com

COVID-19 Vakalarının Azaldığı Çin’de Sinema Salonları Yeniden Açılıyor

COVID-19 Vakalarının Azaldığı Çin’de Sinema Salonları Yeniden Açılıyor

Koronavirüs (COVID-19) salgınının etkisini yitirmeye başladığı Çin’de vakaların büyük ölçüde azalmasıyla birlikte sinema salonları yeniden açılıyor. 20 Mart tarihinde 486 sinema salonunu yeniden aktif hale getiren Çin hükümeti, 23 Mart’ta toplam 507 sinema salonunun kapılarını açtığını duyurdu.

Geçtiğimiz Aralık ayında ilk kez Wuhan‘da başlayan salgın tüm dünyayı sarmış ve ilk can kayıpları burada gerçekleşmişti. Başta Çin olmak üzere birçok Avrupa ülkesi tiyatro, sinema ve müze gibi mekanları geçici olarak kapattı. Son günlerde virüsle ilgili Çin’de yaşanan olumlu gelişmeler yasakların kaldırılmasında etkili rol oynadı. KOVID-19 vakalarının neredeyse artık hiç görülmediği Çin’de sinema salonları yeniden aktif hale getirildi.

Çin, ilk olarak 20 Mart tarihinde 486 sinema salonu, kapılarını sinemaseverlere açtı ve ardından bu sayı toplam 507‘ye yükseldi. Buna rağmen insanlar sinemaya gitmek istemiyor. Nitekim, Çin’deki sinemaların toplam gişe hasılatı 2 Bin Doları bile bulmadı.

Bilindiği gibi tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında en çok darbe yiyen sektörlerin başında sinema geliyordu. Sinema salonların peş peşe kapanmasıyla birlikte, dünya genelinde toplam 5 Milyar Dolar zarar yaşandı.

Çin’deki vakaların azalması ve sinemaların tekrar açılmasıyla birlikte sektöre can suyu kapsamında çeşitli adımlar atılacak. Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nın 3D ve 4K olarak vizyona gireceğini açıklayan Warner Bros‘un bu hamlesi bunun en bariz örneği. Ayrıca, serinin diğer filmlerinin de 3D ve 4K teknolojisiyle vizyona girmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ