MorTilki.Com

Marvel Filmleri Gereksiz mi? Sinemanın Ustaları Marvel’i Tartışıyor!

Marvel Filmleri Gereksiz mi? Sinemanın Ustaları Marvel’i Tartışıyor!

7’den 70’e herkesin severek izlediği Marvel filmleri her yıl gişede büyük başarılara imza atıyor. Sürekli büyüyen bir profil çizen Marvel’in bu pozitif grafiği aynı ölçekte sert eleştirileri de beraberinde getiriyor. Amerikan sinema ustalarının Marvel filmleri hakkında yaptığı sert açıklamalar bunun en bariz göstergesi.

New York merkezli Marvel Entertainment, yaptığı filmlerle her geçen yıl gişede büyük başarılara imza atıyor. Bu büyük başarısı aynı zamanda eleştirel yorumları da beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Amerikan sinemasının ustalarından Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola, süper kahramanlı bu filmler hakkında görüşlerini açıklamış ve hayli sert açıklamalarda bulunmuşlardı.

Meyve Veren Ağaç Taşlanıyor mu?

Marvel’in özellikle son yıllarda çizdiği başarılı performans tablosunun ardından sinama ikonları adeta iş birliği yapmışcasına eleştirel açıklamalar yapmaya başladı. 77 yaşındaki ünlü sinema ustası Martin Scorsese ”Gerçek sinema bu değil!” diyerek Marvel sinematik evrenini eleştirirken, 80 yaşındaki ünlü yönetmen ve senarist Francis Ford Coppola, eleştirinin dozunu artırarak Marvel filmlerinin ”değersiz” olduğunu söyledi. Dahası, Roger Deakins gibi isimler bu sert açıklamaları destekledi.

12 Maymun, Brazil, Vegas’ta Korku ve Nefret, Monty Python gibi filmlerde imzası bulunan ünlü yönetmen Terry Gilliam‘da Marvel tartışmalarında dahil oldu. Gilliam’a göre; Marvel filmleri sinemadaki yaratıcı düşünceyi ve özgürlüğü köreltiyor.

Gilliam, Marvel filmleri hakkında yaptığı eleştirel açıklamada ”Bu filmler, bağımsız veya orta bütçeli filmlerin önünü tıkıyor. Ayrıca, gençler ve çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Özellikle Black Panther (Kara Panter) filminden nefret ettim. Filmi çekenlerin Afrika hakkından en ufak bilgisi olduğunu düşünmüyorum. İnandırmaya çalıştıkları şey çok saçma. Medyanın bu filmi çok önemliymiş gibi göstermesi de nefretimi körükledi.” ifadelerini kullandı.

Yarım asırdan fazla süredir sinema dünyasına önemli katkılarda bulunmuş ünlü isimlerin Marvel hakkındaki görüşleri böyle. Marvel filmleri gerçekten değer siz mi yoksa meyve veren ağaç taşlanıyor mu? Yorumu size bırakıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ