MorTilki.Com

Macera Temalı İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

Macera Temalı İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

Macera filmi terimini tam olarak açıklamak zordur çünkü her insanın zihnindeki ”macera” kavramı farklıdır. Uzay yolculuğunda geçen bilim kurgu temalı bir macera mı arıyorsunuz?, A noktasından B noktasına gidiş sürecinde yaşanılanlara mı tanıklık etmek istiyorsunuz?, ya da aksiyon dolu olaylar içeren daha hareketli bir macera mı izleyeceksiniz? Tüm bu kurguları içeren yüzlerce film var ancak biz bu listemizde izlerken sizin hoş zaman geçirmenizi hedefleyen macera temalı en iyi 10 film önerisinde bulunacağız.

1 – Kurtlarla Dans & Dances With Wolves 1990

Filmlerin yapım tarihine bakarak ön yargıyla yaklaşan biriyseniz bu film için ön yargılarınızı bir kenara bırakmanızı tavsiye ederim. Kurtlarla Dans filmi 1990 yılı yapımı olmasına rağmen, günümüzde çekilen filmlerin çoğundan daha kaliteli. İzlerken hiç bitmesini istemeyeceğiniz bir Kevin Costner filmi olan Kurtlarla Dans, kahramanımız Teğmen Dunbar’ın macera dolu hikayesini seyirciye aktarıyor.

Kuş uçmaz, kervan geçmez bir sınır noktasındaki eski karakola atanan kahramanımız, bu karakolda tek başına yaşamaya başlıyor. Kısa süre sonra, o dönemde herkesin çok korktuğu kızılderililer ile alışılmadık bir dostluk kurarak tabuları yıkıyor.

2 – Efsane Adam & The World’s Fastest Indian 2006

Yaşanmış bir hayat hikayesinden alıntılanarak beyazperdeye aktarılan Efsane Adam filminde Anthony Hopkins, dünya hız rekorunu kıran Burt Munro rolünü canlandırıyor.

Burt, idealleri ve hayallerinin peşinden koşan, bu uğurda asla pes etmeyen yaşlı bir adam. Yaşamı boyunca klasik Indian motorsikletlerini daha iyi hale getirmeye çalışan kahramanımız, hız denemesi yapmak için dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidiyor. Yolculuk esnasında türlü macera dolu olaylar ve zorluklarla karşılaşan Burt, asla pes etmiyor ve birçok yeni dost ediniyor.

3 – Yeni Hayat & Cast Away 2000

Yeni Hayat filmi, sinema efsanesi ünlü aktör Tom Hanks’in başrol oynadığı kusursuz bir macera. Modern yaşamınızdan tamamen koparak ıssız bir adada tek başınıza kalsaydınız nasıl yaşardınız? Cast Away bu sorunun cevabına odaklanıyor desek sanırım yanılmış olmayız.

Kargo şirketinde başarılı bir eleman olarak çalışan ve oldukça dakik olmasıyla bilinen kahramanımız Chuck Noland, talihsiz bir kazanın ardından kimsenin haritada yerini bile bilmediği ıssız bir adada tek başına kalır. Adadan kurtulmak ve hayatını sürdürmek için türlü yollara başvuran Noland, hem fiziki hem de psikolojik zorluklarla mücadele etmek zorundadır. Bu serüvende ona arkadaşlık edecek tek şey ise Wilson ismini verdiği voleybol topudur.

4 – Apokalipto & Apocalypto 2007

Eğer Apokalipto filmini halen izlememiş biriyseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz çünkü muhteşem bir sinema şöleni sizi bekliyor. Yaklaşık 140 dakika gibi iddialı bir süresi olan Apocalypto, Mel Gibson’ın yönetmenliğini yaptığı kusursuz bir macera.

Serüvenimiz Maya Krallığı döneminde yaşanıyor. Maya Kralığı, küçük kabileleri yok ediyor ve bu kabile insanlarını esir alıp daha sonra ”tanrılarına” kurban etmek amacıyla idam ediyor. Son ele geçirdikleri kabilede yaşayan insanların kaçış maceraları ve intikam yolculukları filmin ana konusunu oluşturuyor. Bu arada, filmdeki oyuncuların daha önce profesyonel filmlerde oynamadığını ve çoğunun amatör olduğunu da belirtelim. Amatör oyuncu kadrosunun Mel Gibson yönetiminde nasıl harika işler başardığını görmek istiyorsanız bu filme en kısa zamanda şans verin.

5 – Yıldız Tozu & Stardust 2007

Tüm aile bireyleriyle izleyip, hoş vakit geçirebileceğiniz fantastik bir macera filmi Yıldız Tozu. Filmde, usta oyuncu Robert De Niro acımasız bir korsan olan Kaptan Shekespaere rolünü canlandırıyor. Filmin konusuna da biraz değinmemiz gerekirse;

Kahramanımız Tristran, sevdiği kadının kalbini kazanabilmek adına onun için kayan bir yıldızı yakalayacağına söz veriyor. Fakat sevgilisi Yvaine ile çıktıkları bu macerada, korsanlar ve cadılarla dolu büyük tehlikeler onları bekliyor. Yıldız Tozu, yüzünüzde gülümsemeye neden olacak hoş bir fantastik macera filmi.

6 – Kutup Macerası & Eight Below 2006

Frank Marshall yönetmenliğindeki bu etkileyici macera, Antarktika’nın eşsiz manzarasına ve büyüleyici atmosferine izleyenlerini tanık ediyor. Bu film daha önce birçok kez Tv kanallarında yayımlandı ancak siz henüz izlememişseniz, Kutup Macerası’na şans vermenizi tavsiye ederim. Filmin konusuna gelince;

Film, kahramanımız Jerry Shepard ve onun akıllı kızak köpeklerinin hikayesine odaklanıyor. İyi bir arama kurtarma rehberi olan Jerry, buzul bölgesinde bir araştırma ekibine önderlik etmektedir. Bölgede meydana gelen kar fırtınası hem kahramanımızı hem de köpeklerini zor duruma sokacaktır. Köpekleriyle arasında duygusal bir bağ bulunan kahramanımız çok zor bir karar vermek zorunda kalacaktır.

7 – Sherlock Holmes 2009

Hayali dedektif kahramanımız Sherlock Holmes’u konu edinen kitapları okuduysanız bir de filmini izlemenizi tavsiye ederim. Sherlock Holmes filmi zekice hazırlanan sahneleri ve izleyenlerinde sürekli merak duygusu uyandıran akılane senaryosuyla etkileyici bir macera.

Filmde, keskin zekasıyla bilinen ünlü dedektifimiz Sherlock Holmes ve ortağı Watson’ın akıl oyunlarıyla dolu macerasına tanık olacaksınız. Holmes, ülkesini yok etme potansiyeli olan gizemli bir düşman ile savaşıyor. 2009 yılında çekilen 1. filmi, 2011 yılında Sherlock Holmes : Gölge Oyunları takip etti. 7 Ocak 2022 tarihinde ise Sherlock Holmes 3 filminin ülkemiz sinemalarında gösterime gireceğini hatırlatalım.

8 – Özgürlük Yolu & The Way Back 2011

1940 yılında yaşanmış gerçek bir olaydan alıntı yapılarak sinemaya uyarlanan Özgürlük Yolu, izleyenlerini derinden etkileyen kusursuz bir macera filmi. Sibirya’dan Hindistan’a kadar toplam 6 Bin Km. yürüyen kahramanlarımızın yaşadıklarına tanık olmak istiyorsanız sizi bu tarafa alalım…

Yıl 1940. SSCB’ye bağlı Sibirya’da kurulan esir kampına çeşitli bölgelerden suçlular getirilmektedir. Bu kamp sadece güçlü olanın hayatta kalabildiği, uzun süreli yaşamanın neredeyse imkansız olduğu insanlık dışı bir yerdir. Buradan kaçma planları yapan gruptaki Polonyalı Janusz, Amerikalı Bay Smith, Yugaslav Zoran ve dövmeli gangster Valka 6 Bin Km uzunluğunda bir yolculuğa çıkar. Kaçış rotaları üzerinde Irena isimli genç bir mülteci kadın da kendilerine katılır. Tam bir ölüm-kalım mücadelesine giren ekip sayısız macera dolu olayla karşılaşır.

9 – Büyük Hazine & National Treasure 2004

Başrolünde ünlü oyuncu Nicolas Cage’in bulunduğu Büyük Hazine, oldukça sürükleyici bir macera filmi. Indiana Jones tarzı hoş bir film izlemek istiyorsanız 2004 yapımı serinin ilk filminden başlayın derim. Nitekim seri, Büyük Hazine ve 2007 yılında çekilen Büyük Hazine : Sırlar Kitabı isimli 2 ayrı filmden oluşuyor.

Altı nesildir hazine peşinde ömrünü tüketen Gates ailesi insanların gözünde deli muamelesi görmektedir. Ailenin son hazine avcısı ise kahramanımız Benjamin Franklin’dir. Büyük hazinenin varlığına artık kimse inanmasa da, Benjamin bu hazinenin gerçek olduğu konusunda adı gibi emindir. Bu büyük servete ulaşmak için ipuçlarını değerlendiren Benjamin macera dolu bir serüvene atılır.

10 – Mad Max : Öfkeli Yollar & Mad Max Fury Road 2015

Mad Max : Fury Road, efsanevi yönetmen George Miller’dan sıkı bir macera. Aksiyon dolu kaliteli bir macera filmi izlemek istiyorsanız Mad Max’a bir şans vermenizi ısrarla tavsiye ederim.

Max, yaşadığı acımasız dünyada hayatta kalmanın yegane yolunun tek başına mücadele vermek olduğunu düşünen biridir. Kısa süre sonra, bölgeyi zalimce yöneten Joe’ye karşı direnen küçük bir grubun içine istemeyerek dahil olur. Öfkeli Yollar filmi, gerek görsel efektleri gerekse senaryosuyla izlenmesi gereken filmlerden biri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat Kosova dedi ki:

    Bu listedeki filmlerin 3 tanesini izlemiştim. Harbiden esaslı filmler. diğerlerinide izleyeceğim. Film önerisi arayanlar bu maceraları izlesin pişman olmazsınız.

BİR YORUM YAZ