MorTilki.Com

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Muz Kabuğu Ne İşe Yarar?

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Muz Kabuğu Ne İşe Yarar?

Tüketimi son yıllarda oldukça artan bir tropikal meyve olan muz, açlık hissini bastırması ve vücuda sağladığı yüksek enerji gibi avantajları nedeniyle en çok tüketilen meyveler arasında bulunuyor. Muzun bu faydalarının yanı sıra, kabuğunda da yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Muz kabuğu, içerdiği vitaminler ve antioksidan özelliği sayesinde birçok cilt probleminin önüne geçebilmektedir. Peki herkesin çöpe atığı muz kabukları ne işe yarar? Muz kabuğunun herhangi bir faydası var mı?

Ülkemizde sadece kısıtlı bölgelerde yetişen muz, Türkiye’deki tüketim ihtiyacını karşılayamadığı için Güneydoğu Asya ülkelerinden ithal edilmektedir. Tropikal iklimlerde yetişen muzun kabuğu, B, C, K vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengindir. Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri nedeniyle yetiştirildiği ülkelerde yıllardır doğal tedavi yöntemlerinde kullanılan muz kabuğunun faydalarını sizler için araştırdık.

Sivilce (Akne) ve Cilt Lekeleri İçin Muz Kabuğu

Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı zamanla tıkalı hale gözeneklerin tertemiz bir gelmesini sağlayan muz kabuğu, sivilce ve cilt lekelerini gidermek için etkilidir. İçerdiği antioksidan özelliği, sivilceye neden olan bakterileri temizlenmesine önemli bir katkıda bulunmaktadır.

Cildinizde bulunan makyaj kalıntılarını tamamen temizledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve kurulayın. Yüzünüzde sivilce ve lekelerin bulunduğu yerlere muz kabuğunun iç tarafını iyice sürün. Bu şekilde 15 dakika bekleyin ve yüzünüzü durulayın. Bu yöntemi bir hafta boyunca geceleri yatarken uygulayarak pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cildin Nem İhtiyacını Karşılar

Nem ihtiyacı yeterince karşılanmayan cilt, kuru bir hal almaya başlar ve bir süre sonra çeşitli sorunlar meydana gelir. Cildin nem ihtiyacının karşılanmasında muz kabuğun içindeki potasyum önemli bir rol oynamaktadır. 

Yüzünüzü yıkadıktan sonra muz kabuğunun iç kısmı ile yüzünüze 5 dakika boyunca masaj uygulayın. 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Dişleri Beyazlatmak İçin Etkilidir

Muz kabuğunu kullanarak kısa sürede ışıl ışıl dişlere sahip olmak mümkün. Muz kabuğunun sitrik asit özelliği zamanla sarı bir hale gelen dişleri temizleyerek beyazlatır. Ayıca muz kabuğundaki vitamin ve mineraller, diş ve diş etlerine etki ederek ağız sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır.

Bir parça muz kabuğunun iç kısmını birkaç dakika boyunca dişlerinize fırçalar gibi iyice sürün. Bu yöntemi günde iki defa düzenli şekilde uygulayarak, bir hafta süre zarfında pırıl pırıl dişlere kavuşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ