MorTilki.Com

Dudak ve Çevresinde Çıkan Uçuk Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Dudak ve Çevresinde Çıkan Uçuk Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Birçok kişinin sık bir şekilde karşılaştığı bir cilt problemi olan uçuk, Herpes Simpleks adı verilen bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. Daha çok dudaklarda çıkan uçuklar, rahatsız edici bir görüntü oluşturmasının yanı sıra bölgede ağrı oluşmasına da neden olabilmektedir.

Bağışıklık sistemin zayıf duruma geldiği grip, heyecan, stres ve aşırı yorgunluk gibi durumlarda ortaya çıkan uçuk, bir hafta gibi sürede kendiliğinden geçebilmektedir. Genellikle 50 yaşının altındaki bireylerde ortaya çıkar ve bulaşıcıdır. Kişiden kişiye doğrudan temas ve cinsel yollarla bulaşabilmektedir. Peki vücudun dudak çevresi, çene ve burun gibi çeşitli yerlerinde çıkan uçuk doğal yollarla nasıl geçer?

Uçuktan Kurtulmak İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Sarımsak

Sarımsağın içinde bulunan antiviral özellik sayesinde, uçuk nedeniyle oluşan ağrı ve şişkinlik daha kısa bir sürede iyileşebilmektedir. Yapmanız gereken; bir diş sarımsağı ezerek uçuğun bulunduğu bölgeye yerleştirmek ve 10 dakika bekletmek. Bu yöntemi günde bir defa uygulayarak uçuğun iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Soğuk Kompres Yöntemi

Uçuğun iyileşmesini hızlandıran diğer bir doğal yöntem de bölgeye soğuk kompres uygulamaktır. Temiz bir bezi ıslatın ve fazla suyunu sıkın. Daha sonra bu bezi buzlukta bir süre bekletin ve uçuğun olduğu bölgeye kompres yapın. Bu yöntem sayesinde kızarıklık ve ağrı azalacaktır.

Sirke ve Bal

Doğal antiviral yönünden güçlü olan sirke ve bal, dudaklarınızda çıkan uçukların tedavisi için oldukça etkilidir. Birer yemek kaşığı dolusu sirke ve balı karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu karışımı uçuğun çıktığı bölgeye sürün 5 dakika bekletin.

Elma Sirkesi

Uçuğa neden olan HSV virüsünü yok etmek ve uçuğu kurutmak için elma sirkesinden yardım alabilirsiniz. Elma sirkesinin iyileştirici ve antiseptik özelliği uçuğun geçmesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bir parça pamuğun üzerine elma sirkesi damlatın ve uçuğun olduğu yere yerleştirin. Bu pamuğu bir yara bandı yardımıyla sabitleyerek 20 dakika bölgede kalmasını sağlayın. Aynı yöntemi günde iki defa uygulayarak uçuk sorunundan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Nane Yağı

Taze nane yapraklarından elde edilen nane yağı, cilt için oldukça etkilidir. Uçuk çıkmadan önce bölgede hafif bir ağrı ve kaşıntı oluşur. Uçuğun bu evresinde uygulayacağınız nane yağı yöntemi sayesinde uçuğun çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bir pamuğun üzerine birkaç damla nane yağı damlatarak bölgeye sürün ve bir süre bekletin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ