MorTilki.Com

Neden Sürekli Esniyorum? Çok Fazla Esneme Nedenleri

Neden Sürekli Esniyorum? Çok Fazla Esneme Nedenleri

Esnemek, çoğunlukla akciğerleri hava ile doldurmak için ağzı açarak derin nefes alma eyleminin istemsiz olarak yapılmasıdır. Ayrıca vücudun yorgunluğa ve uykusuzluğa verdiği doğal bir tepkidir. Esnemenin çok fazla olması ise bazen rahatsız edici ve hatta başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Diğer yandan ikili diyaloglar esnasında, kişinin esnemesi hoş karşılanmayan bir durumdur.

Gerçek şu ki, esneme hakkında yapılan çalışmalar tam olarak sonuçlanmamış ve bilim insanları bu istemsiz yapılan eylemin sebebini tam olarak bulamamıştır. Örneğin, esneyen birini gördüğünüzde neden esnediğiniz veya esneme hakkında konuştuğunuzda neden esnemeye başladığınızın sırrı henüz çözülebilmiş değildir. Başka bir ifade ile esnemenin neden bulaşıcı olduğu bilinmemektedir.

Diğer yandan esnemek, yorgun ve uykusuz olduğunuzda vücudunuzun doğal olarak verdiği bir tepkidir. Daha açık şekilde ifade etmek gerekirse, vücudunuz ”artık çok yoruldum, uyku moduna geçerek dinlenmem gerekiyor” diyerek size ikazda bulunmaktadır. Çoğu zaman esnemeye gözlerde sulanma, gerilme isteği ve iç çekme eşlik eder.

Tüm bunlarla birlikte bazı kişilerde uykusuzluk ve yorgunluk gibi durumların olmaması halinde bile aşırı esneme yaşanmaktadır. Aşırı esneme, dakikada bir defadan fazla gerçekleşen esneme eylemidir. Dakikada birden fazla kez sürekli esneme, uyku problemlerinden kalp sorunlarına kadar birçok hastalığın habercisi olabilir.

Neden Sürekli Esniyorum?

Aşırı esnemenin kesin nedeni bilimsel olarak bilinmemektedir. 2013 yılında Uluslararası Temel Tıp Araştırmaları Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada esnemenin beyin sıcaklığını soğutmaya neden olabileceğine yer verilmiştir. Ayrıca aşağıdaki durumlar çok fazla esnemenize neden olabilir.

 • Uykusuzluk, uyuşukluk, yorgunluk, can sıkıntısı, halsizlik veya çok fazla uyumak
 • Uyku apnesi veya narkolepsi (gündüz aşırı uyuma eylemi) gibi uyku bozuklukları
 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) gibi depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Kalbin içinde veya çevresinde kanama (Nadiren)
 • Beyin tümörü (Nadiren)
 • Kalp krizi (Nadiren)
 • Epilepsi (Nadiren)
 • Çoklu Skleroz & MS Hastalığı (Nadiren)
 • Karaciğer yetmezliği (Nadiren)
 • Vücudun sıcaklığını kontrol edememesi (Nadiren)

Özellikle de belirgin bir sebep yokken esnemenizde aşırı bir artış farkettiyseniz bunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. Esnemenizin altında tıbbi bir sorun olup olmadığını yalnızca doktorunuz belirleyebilir.

Aşırı Esneme Teşhisi

Aşırı esnemenin nedenini bulmak maksadıyla doktorunuz öncelikle size uyku alışlanlıklarınız hakkında bazı sorular sorabilir. Vücudunuzun yeteri kadar dinlenmesine yetecek kadar uyuduğunuzdan emin olmak isteyecektir. Daha sonra doktorunuz birtakım tanı testleri yapmak isteyebilir.

Elektroensefalografi (EEG) doktorunuzun isteyebileceği testlerden biridir. EEG beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçer. Bu sayede doktorunuz epilepsi ve beyindeki diğer durumları teşhis edebilir. Doktorunuz ayrıca bir MRI (Emar) taraması da isteyebilir. MRI sonuçları doktorunuzun teşhis koymasını hayli kolaylaştıracaktır.

Aşırı Esneme Tedavisi

Aşırı esnemenin tedavi aşamasına geçilmesi için öncelikle esnemeye neden olan tetikleyicinin bulunması gerekir. Eğer başka rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar esnemeye neden oluyorsa, doktorunuz bu ilaçların dozunu düşürebilir veya başka ilaç reçeteleyebilir. Doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı kesmeyin ya da dozunu değiştirmeyin.

Bir uyku bozukluğu nedeniyle aşırı esneme meydana geliyorsa, doktorunuz daha rahat bir uyku için uyku ilaçları veya teknikleri önerebilir. Bunlar aşağıdaki maddeleri içerebilir.

 • Solunum cihazı kullanmak
 • Stresi azaltmak için egzersiz programı
 • Düzenli bir uyku programı ve buna bağlı kalınması

Aşırı esneme karaciğer yetmezliği ve epilepsi gibi ciddi hastalıkların habercisi ise altta yatan sağlık sorunu derhal tedavi edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ