MorTilki.Com

Hamilelik Dönemindeki Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik Dönemindeki Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hemen hemen her kadının hamilelik döneminde karşılaştığı mide bulantısı, gebelik dönemindeki hormon değişimi sonucu meydana gelen bir durumdur. Hormonlardaki ani değişimler sonucu ortaya çıkan bu durum bazı yöntemlerle çözülebilmektedir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde hormonların ani şekilde değişmesi sonucu görülen, halsizlik, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklar özellikle ilk defa anne olacak kadınları endişe içinde bırakabilmektedir. Bu saydığımız rahatsızlıklar, gebeliğin ikinci ayının ortasına doğru başlar ve dördüncü ayın sonuna kadar devam edebilir.

Gebelik dönemine merhaba diyen anne adayları, bulantılar başladığı zaman hekimlerine başvurmalı ve onların tavsiyelerine uymalıdır. Bulantı ve kusma başka bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle önlenebilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde sıvı tüketiminin önemi arttığı için yeterli miktarda su tüketmeye dikkat edilmelidir. Mide bulantısına neden olabilecek aşırı yağlı ve baharatlı gıdaların tüketilmemesi gereklidir. Sabahları tüketilen bir avuç leblebi bulantı hissini durdurabilir.

Prebiyotik içeren yoğurt, kefir ve peynir gibi gıdalar tüketilerek, özellikle geceleri bir şeyler yedikten sonra görülen kusmaların önüne geçilebilir. Gece kusmaları çoğunlukla bazı bağırsak sorunları nedeniyle oluşabilmektedir.

Hazımsızlık ve mide şişkinliği gibi sorunların doğal çözümü olan zencefil, gebelik dönemindeki bulantılara da iyi gelmektedir. Tükettiğiniz çorba ve salatalara birazcık rendelenmiş zencefil ilave edebilirsiniz.

Meyve ve sebzelerde bulunan vitamin ve mineraller, hem anne adayı için hem de anne karnında gelişmekte olan bebek için faydalıdır. Bu yüzden gebelik döneminde meyve ve sebzelerin tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca bulantılar susuzluk nedeniyle oluşabileceği için, taze sıkılmış şeker ilavesiz meyve sularını da tüketebilirsiniz.

Bazı yemek kokuları ve keskin kokular normal dönemlerde bile mide bulantısına neden olabiliyor. Hamilelik döneminde rahatsız edici yemek ve sigara kokularından uzak durmalısınız. 

Gebelik döneminde düzenli şekilde yapılan nefes egzersizleri mide bulantılarına engel olabilmektedir. Gün içinde düzenli nefes egzersizleri yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Hamileyken dişlerinizi fırçalarken kullandığınız macunlar bulantıya neden oluyorsa, bunun yerine ağız gargara sularını tercih edebilirsiniz.

Aniden ortaya çıkan bulantı hissini hafifletmek için galeta veya tuzlu kraker tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ