MorTilki.Com

Kışın Sofralardan Eksik Edilmemesi Gereken Sebzeler

Kışın Sofralardan Eksik Edilmemesi Gereken Sebzeler

Soğuk kış günlerinin yaklaşmasıyla beraber beslenme alışkanlıkları daha önemli bir hal almaktadır. Bulaşıcı hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemin zayıf düşebileceği sonbahar ve kış mevsimlerine hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Bu mevsimlerde tüketilen bazı gıdalarla bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Peki hastalıklardan korunmak için kışın hangi sebzeleri daha fazla tüketmeliyiz?

Tamamen doğal vitamin kaynağı olan mevsim sebzelerinin tüketimi, kalp damar hastalıkları, şeker, yüksek tansiyon ve kanser gibi birçok hastalıktan korunmak için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bağışıklık sistemin zayıf düşmesine engel olarak hastalık riskini en aza indiren o sebzeleri sizler için bir araya getirdik…

Pişirilerek Tüketilen Lahana

Posa bakımından zengin olan lahana mide ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Kükürtlü besin grubunda olan bu sebzenin pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı olan lahana, aynı zamanda kolon kanseri ve şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Turp

Kan basıncını dengeli bir hale gelmesine yardımcı olarak damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.

Brokoli

Büyük bir bölümü sudan oluşan brokoli lif bakımından zengin bir sebzedir. Bu özelliği sayesinde bağırsakları korumaya yardımcı olur. Vücudu kanserden koruyan ve kolesterolü azaltma etkisi bulunan brokoli yüksek protein içermektedir.

Karnabahar

İçerdiği yüksek miktardaki sulforafan bileşeni sayesinde kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Lif bakımından zengin olan karnabahar, sindirim sistemini kronik hastalıklara karşı korumaktadır.

Ispanak

A, C, D ve K vitaminleri ile birçok mineral bakımından zengin bir besindir. İçerdiği folik asit sayesinde anne karnındaki bebeklerin sağlıklı şekilde gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekerini dengeler ve göz sağlığını korur.

Pazı

Beyin fonksiyonlarını destekleyen ve göz sağlığını koruyan sebzelerden olan pazı, antioksidan içeriği bakımından zengindir. Aynı zamanda şeker ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunur.

Pırasa

A vitamini ve folik asit içeriği yüksek olan pırasanın kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunur. Kan dolaşımını düzenler ve damar sertliğine engel olur.

Kereviz

Kan kolesterol seviyesinin dengelenmesinde yardımcı olan kereviz yüksek miktarda lif ve antioksidan içermektedir. Son yıllarda sık karşılaşılan Alzheimer hastalığı riskini azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ