MorTilki.Com

Gözyaşı Dökmek Sanıldığı Gibi Zararlı Değil! Ağlamanın Sağlığa Faydaları

Gözyaşı Dökmek Sanıldığı Gibi Zararlı Değil! Ağlamanın Sağlığa Faydaları

Dünya genelindeki kadınlar ayda yaklaşık 3.5 kez ağlıyor. Erkekler ise ayda 1.9 kez gözyaşı döküyor. Ne yazık ki, çoğu kişi bu insani eylemi zayıflık belirtisi olarak görüyor. Eğer ağlamaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bırakın gözyaşlarınız aksın. Çünkü ağlamanın zararı olmadığı gibi sağlığa birçok faydası var.

1 – Ağlamak Stresi Yok Eder

Ağlamanın psikolojik ve fizyolojik etkilerini kapsayan onlarca farklı bilimsel çalışma var. 2014 Yılında yapılan bir araştırmada, ağlamanın stresi en az seviyeye indirdiği ve hatta bazı kişilerde tamamiyle yok ettiği bulundu. Gözyaşı döktüğünüz zamanlarda stres seviyeniz aniden düşmeye başlar ve rahatlarsınız. Bunun sebebi, ağlamanın parasempatik sinir sistemini aktive etmesidir. Bu sistem aktive edildiğinde, beyinde sakinleştirici bir etki ortaya çıkar.

2 – Ağlamak Kan Basıncını Kontrol Altına Alır

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, ağlamak ile kan basıncı arasındaki ilişiği irdelemek adına bilimsel bir çalışma yürüttü. Araştırmanın sonucunda ise ağlamanın kan basıncını düşürdüğü, kontrol altına aldığı ve nabzı sabitleyerek vücut işleyişini iyileştirdiği görüldü.

3 – Ağlamak Vücuttan Toksinleri Atar

Gözyaşı döktüğünüz zaman, siz farkında olmasanız bile gözlerinizi temizlemiş olursunuz. Ayrıca ağladığınız zaman stres nedeniyle vücutta biriken toksinlerde dışarı atılmış olur. Toksinlerin atılmasıyla birlikte, vücuttaki kortizol seviyesi düşer ve rahatlama sağlar. Ağladıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmenizin bir sebebi de budur.

4 – Ağlamak Ruh Halinizi İyileştirir

Son günlerde kendinizi fazlasıyla asabi ve depresif ruh hali içinde hissediyorsanız bunun sebebi vücudunuzda fazla miktarda manganez birikimi olabilir. Ağlamanın bir diğer faydası da vücuttaki bu manganezin dışarı atılmasını sağlamasıdır. Manganezin atılmasıyla birlikte daha dingin ve sakin hissetmeniz kaçınılmazdır.

5 – Ağlamak Ağrıları Dindirir

Fiziksel olarak acı çektiğinizde, istemsiz olarak gözyaşı dökebilirsiniz. Bu gayet doğal ve insani bir durumdur. Ayrıca bu vücudun ağrıyı azaltmak için kullandığı doğal yöntemidir. Diğer yandan duydusal olarak ağladığınızda ise vücudunuz oksitosin ve endorfin hormonlarını salgılamaya başlar. Sonuç olarak, mutluluk hormonu salgılanmasına neden olan ağlamak acı algınızı azaltır ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Ağlamanın az bilinen faydalarını sıralamaya çalıştık. Unutmayın, her göz yaşı acıdan ve üzüntüden dökülmez. Bazı zamanlarda insanlar mutluluktan da ağlayabilir. Her daim mutluluk gözyaşı dökmeniz dileğiyle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ