MorTilki.Com

Böbrekleri Temizleyerek Taş Oluşmasını Engelleyen Besinler

Böbrekleri Temizleyerek Taş Oluşmasını Engelleyen Besinler

Vücudumuzda çok sayıda görevi aynı anda yerine getiren böbreklerimiz, tükettiğimiz gıdalardaki yararsız maddelerin dışarı atılmasını da sağlamaktadır. Atılım işlemi sırasında böbreklerin temizlenerek taş oluşmasına engel olan bazı yiyecekler bulunur. Bu besinlerin içeriğindeki mineral ve vitaminler böbreklerdeki toksini dışarı atmak için oldukça etkilidir.

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için böbreklerin düzgün çalışması hayati öneme sahiptir. Genetik faktörler, hareketsiz bir şekilde yaşamak ve tüketilen su miktarının yetersiz olması nedeniyle zamanla böbrek taşları oluşabilmektedir. Böbreklerde oluşan bütün toksini atmaya yardımcı olarak taş oluşumunu önleyen besinleri sizler için bir araya getirdik.

Limon

Böbreklerdeki taş ve kumların oluşmasına engel olan limon, aynı zamanda bu taş ve kumların ağrısız bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerin çalışma düzenine katkı sağlar.

Maydanoz

Böbrek taşlarına neden olan tuz ve toksinlerin birikmesini önleyen maydanoz, böbrek dostu besinlerin başında gelmektedir. Bir demet maydanozu yıkadıktan sonra sıcak suda demleyin ve soğumasını bekleyin. Bu sudan günde bir bardak içerek böbrek taşlarının oluşmasına engel olabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

İçerdiği yüksek orandaki magnezyum ve vitaminler nedeniyle günde bir avuç tüketilmesi tavsiye edilen kabak çekirdeği, bu zengin mineraller sayesinde böbrek taşı oluşumuna engel olan bir besindir.

Yoğurt

Yoğurdun içeriğindeki iyi bakteriler böbreklerin daha iyi çalışmasına katkıda bulunurlar. Ayrıca bu probiyotik bakteriler böbreğin bağışıklık kazanması içinde önemli bir etkiye sahiptir.

Yoğurt suyunda bulunan mineral ve vitaminlerin kalsiyumdan oluşan böbrek taşlarını eritici özelliği bulunmaktadır. Özellikle böbreklerdeki küçük boyutlu taş ve kumların vücuttan atılması için etkilidir.

Elma

Lif bakımından zengin olan elma, böbrek sağlığı açısından oldukça ideal bir besindir. Böbreklerin süzme görevinine katkıda bulunarak idrar ve mesanede meydana sağlık sorunlarının oluşmasını engeller.

Balkabağı

Birçok farklı alanda kullanılan ve faydası görülen balkabağının böbrek taşı, mesane iltihabı ve idrar yolları enfeksiyonu gibi problemleri önleyici özelliği vardır. Ayrıca böbreklerdeki taşların vücuttan atılmasına da önemli bir katkı sağlamaktadır.

Su

Böbreklerin ve diğer organların sağlıklı çalışabilmesi ihtiyaç duyduğu en önemli besin ögesidir. Böbrek hastalıkları ve böbrek taşlarından korunmak için günlük yeterli miktarda su tüketilmesi oldukça önemlidir. Vücudumuza giren zararlı toksinlerin dışarıya atılması için suyun önemi tartışılamaz boyuttadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ