MorTilki.Com

Altın Süt Nedir? Zerdeçal ve Süt Karışımının Faydaları

Altın Süt Nedir? Zerdeçal ve Süt Karışımının Faydaları

Bir bardak süte yarım kaşık toz zerdeçal karıştırılarak elde edilen içeceğe Altın Süt denir. Akşamları yatmadan önce içilen bir bardak altın süt, huzur içinde uyumanızı sağlarken sizin haberiniz olmadan vücudunuzda harikalar yaratır.

Zerdeçalın altın sarısı renginden dolayı bu ismi alan altın sütü her gün bir bardak içmek vücuda sayısız fayda sağlıyor. Özellikle akşamları yatmadan önce içilen bu karışım bağışık sistemini güçlendiriyor, karaciğeri temizliyor, enfeksiyonlarla mücadele ediyor, kanseri önlemeye yardımcı oluyor, mide ve kemiklere inanılmaz katkıda bulunuyor.

Zerdeçal ve süt karışımı ne işe yarar? diye merak edenler ve halen bu karışımı günlük rutininin bir parçası haline getirmeyenler için altın sütün faydalarını ana başlıklar altında topladık.

Karaciğer Detoksu Yapar

Zerdeçalın karaciğer için faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vücutta temizleyici olarak çalışan zerdeçal, karaciğerde yağ asidi birikimini önler, detoks yaparak adeta karaciğeri yıkar. Bu sebeple altın sütü her gün bir bardak içmek karaciğer sağlığı için önemlidir.

Vücuttaki İltahabı Azaltır

Zerdeçalın içinde curcumin denilen bir bileşen bulunmaktadır. Curcumin, iltihaplanmadan dolayı meydana gelen enflamasyonları tedavi edici antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra eklem iltihabı olarak bilinen artrit, enflamatuar bağırsak hastalığı, pankreatit ve benzer hastalıklarla savaşır. Bir bardak altın süt içtikten sonra vücut bu rahatsızlıklara izin veren bazı enzimleri engelleyerek stabil durumu korumaya başlar.

Vücut Bakteriler ile Daha iyi Savaşır

Her gün bir bardak altın süt içerek doğal bir antibiyotik takviyesi almış olacaksınız. Çünkü bilimsel çalışmalar ışığında yapılan deneylerde zerdeçalın virüs, bakteri ve mantarlara karşı savaşan antibiyotik özellikleri olduğu kanıtlanmıştır. Bu da demek oluyor ki, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını tedavi etmek için altın süt büyük bir müttefik.

Vücut Kanserle Savaşmak İçin Daha Donanımlı Hale Gelir

Zerdeçal güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Yapılan bilimsel araştırmalar, insan vücudunda serbest radikal üreten oksidatif stresi azaltabileceğini ve kanser hastalıklarıyla mücadele edebileceğini kanıtlanmıştır. Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Araştırma Merkezi’nde yapılan bir çalışmada zerdeçalın, tümörlerin büyümesine yardımcı kanserli hücreleri ortadan kaldırabileceği ortaya çıkarılmıştır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Zerdeçalın metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Dahası, vücudun yağları daha hızlı sindirmesine yardımcı olur. 2018 yılında fareler üzerinde yapılan klinik deneyde altın süt olarak bilinen zerdeçal ile süt karışımının düzenli tüketilmesiyle vücuttaki yağ birikmesinin önlendiği ortaya çıkarılmıştır.

Kalbi Daha Güçlü ve Sağlıklı Yapar

Zerdeçal vücuttaki sitokin salınımını kısıtlar. Sitokinler, iltihaplanma ve kardiyovasküler hastalıklarla alakalı maddelerdir. Her gece uyumadan önce bir bardak zerdeçallı süt içmek kalbinizi daha sağlıklı ve güçlü hale getirerek, kalp hastalıkları riskinizi en aza indirir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin, T ve B hücreleri gibi vücutta bulunan savunma güçlerini aktive edecek güçlü bir ajandır. Her gün bir bardak zerdeçal süt karışımı içmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzu dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı korur.

Kemikleri Güçlendirir

Zerdeçal vücuttaki olası kemik kaybını yüzde 50 oranında önler. Ayrıca D vitamini ve kalsiyum bakımından zengin süt, yarım çay kaşığı toz zerdeçal ile karıştırılıp içilirse kemikler için etkili bir tonik vazifesi görür.

Altın Süt Nasıl Yapılır?

Altın sütü yapmak oldukça basittir ve fazla zaman gerektirmez. Bu tarif için bir bardak süt içine yarım kaşık toz zerdeçal ekleyip karıştırın. Dilerseniz karışıma, istediğiniz ölçüde süzme bal, karabiber, tarçın ve karanfil ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ