MorTilki.Com

İmplant Diş Ne Kadar Sürede Takılır? İmplantın Avantajları Nelerdir?

İmplant Diş Ne Kadar Sürede Takılır? İmplantın Avantajları Nelerdir?

Her geçen gün ilerleyen teknoloji, modern tıp alanındaki birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Geçmiş yıllarda uzun süreli ve zahmetli şekilde gerçekleştirilen diş ve diş eti tedavileri artık daha kolay ve pratik bir şekilde uygulanabiliyor. Günümüzde gelişmekte bu diş tedavilerinden birisi de, birçok kişinin kayıp dişlerini kısa sürede yeniden kazanmasını sağlayan dental implant uygulamasıdır.

Diş implantı uygulaması yapılırken, ilk olarak titanyumdan oluşan vidalar çenedeki boş diş köklerine yerleştirilir. Belirli bir süre sonra, kök görevi gören bu vidalara diş takılır ve çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin hastaya yeniden kazandırılması sağlanır.

İmplant Takıldıktan Ne Kadar Süre Sonra Diş Takılır?

Geçmiş yıllarda uygulanan implant uygulamalarında, diş çekildikten sonra oluşan boşluğun yeniden kemikle dolması için aylarca beklenilmesi gerekmekteydi. Günümüz teknolojisi ile uygulanan titanyum implant uygulamalarında ise; diş çekimi işleminin hemen sonrasında, çekilen dişin oluşturduğu boşluğa implant yerleştirilebiliyor.

Günümüzde takılan implantın içeriğindeki doku proteinleri, sahip olduğu özellik sayesinde yüzeye daha hızlı nüfuz eder ve iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşir. Çene kemiğinin implantı kavrayıp kavramadığı bir veya iki hafta gibi sürede ölçülür. Elde edilen sonuçlara göre implantın üzerine diş takılarak işlem bitirilmektedir. Bütün bu işlemler için 20 gün gibi kısa bir süre yeterlidir.

İmplantın Diğer Diş Uygulamalarından Avantajları Nelerdir?

İmplant uygulamasını kaplama ve takma diş gibi diğer uygulamalardan avantajlı kılan en önemli yönü, gerçek dişler gibi kullanışlı ve uzun ömürlü olmasıdır. Diğer uygulamalar yapılmadan önce mevcut dişlere birtakım işlemler uygulanır ve o dişler artık kullanılamaz bir hal alır. İmplantların boş dişlerin olduğu bölgelere yapıldığından dolayı, diğer sağlam dişler zarar görmezler.

İmplant Yapılırken Ağrı ve Sancı Oluşur Mu?

İşlem yapılmadan önce bölge uyuşturulduğundan dolayı, implant işlemi uygulanırken hiçbir ağrı ve sancı hissedilmemektedir. Uygulama yapıldıktan sonra kemik ve implantın birbirine kaynaması için belirli bir süre gereklidir. Bu süre boyunca bölgede hafif şişlikler ve ödem oluşması, süreçte görülen normal durumlardandır. Diş hekiminiz, bu gibi durumlar için sizi daha önceden bilgilendirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ