MorTilki.Com

Fazla Domates Yemenin Neden Olabileceği Sağlık Sorunları

Fazla Domates Yemenin Neden Olabileceği Sağlık Sorunları

1500’lü yıllarda insanların keşfedip tüketmeye başladığı domates, o dönemlerde ”Aşk Meyvesi” ve ”Cennetin Meyvesi” olarak adlandırılıyordu. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bu güzelim ürün o yıllardan bu yana çeşitli şekillerde sofralarda yerini aldı.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa sayısız yararı olan domatesi, gereğinden fazla tüketmek fayda yerine zarar getirebiliyor. Özellikle çiğ olarak aşırı tüketilen domates bazı sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor. Eğer aşağıda listelediğimiz bazı sağlık sorunlarını yaşıyorsanız ve fazla domates tüketiyorsanız beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz faydanıza olabilir.

Fazla Domates Yemek Reflüye Sebep Olabilir

Domates asidik bir meyvedir. Bu asidik yapısı yüzünden gastrit ve asit reflüsü olarakta bilinen gastroözofageal reflüye neden olabilir ve midede yanma yaşanabilir. Bu rahatsızlıklardan muzdaripseniz domates tüketiminde aşırıya kaçmamanız faydanıza olacaktır.

Aşırı Domates Tüketimi Bazı İnsanlarda Eklem Ağrılarına Neden Olur

Çok fazla domates yemek, eklem ağrılarına neden olabilir. Bunun nedeni, domatesin dokularda kalsiyum oluşturan solanin ismi verilen bir alkaloid olmasıdır. Çok fazla birikme yüzünden eklemlerde iltihaplanma, şişme ve ağrı oluşabilir.

Domatesin Fazla Yenmesi Böbrek Sorunlarını Tetikleyebilir

Yukarıda bahsettiğimiz üzere domates vücutta kalsiyum birikmesine neden olur. Ayrıca domates oksalat yönünden zengindir ve bu da böbrek taşı (kalsiyum oksalat taşı) oluşumuna neden olabilir. Fazla domates tüketimi böbrek fonksiyonlarını bozabilir. Bunun bir diğer sebebi de potasyum bakımından zengin olmasıdır. Böbrek rahatsızlıklarınız varsa domates tüketimini kısıtlamanız faydanıza olacaktır.

Aşırı Domates Yemek Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Domates, yabancı istilacılara karşı savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendiren histamin adlı bir bileşik ihtiva eder. Bu da fazla yenmesi durumunda döküntü, kaşıntı ve dil şişmesi gibi alerjik reaksiyonları ortaya çıkarabilir.

Fazla Domates Tüketimi İrritabl Bağırsak Sendromuna (IBS) Neden Olabilir

Eğer irritabl bağırsak sendromundan (IBS) şikayetçiyseniz domates semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Karın ağrısı, kramp, şişkinlik, ishal (diyare) veya kabızlık şikayetiniz artabilir. Böylesi durumlarda domates ve ketçap gibi asitli yiyeceklerden uzak durmak en iyisidir.

Aşırı Domates Yemek Likopenodermi Sebebi Olabilir

Likopenodermi aşırı domates tüketimiyle oluşan cilt lekelerine verilen addır. Bu lekelere domatesin içinde bulunan Likopen sebep olur. Esasen likopen kalp sağlığı için harikadır ancak fazla tüketilmesi çeşitli cilt lekelerine yol açabilir.

Domatesi Fazla Yemek Üriner Sistem Rahatsızlıklarına Sebep Olabilir

Asitli içeriğinden dolayı domates ve diğer asitli besinler mesanenizi tahriş edebilir. İdrar kaçırma şikayetiniz varsa  bu tür yiyecekleri kısıtlamanız faydanıza olacaktır.

Domatesin fazla tüketiminde meydana gelebilecek zararlarının yanında faydaları çok daha geniş bir listeyi kapsar. Domates bağışıklık sistemini güçlendirir, görmeyi geliştirir, yaşlanma belirtilerini en aza indirir, güneşin UV ışınlarından cildin daha az etkilenmesini sağlar, hücresel hasarlarla savaşır, saça faydalıdır, kan basıncını düşürür, hücre onarımını destekler ve anemiye iyi gelir. Görüldüğü gibi domatesin insan sağlığına onlarca faydası vardır. Ancak herşeyde olduğu gibi domateste de fazla tüketmek yarardan çok zarar getirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ