MorTilki.Com

Kajunun Faydaları Nelerdir? En Çok Tropikal Bölgelerde Yetişen Kaju Hakkında Merak Edilenler

Kajunun Faydaları Nelerdir? En Çok Tropikal Bölgelerde Yetişen Kaju Hakkında Merak Edilenler

Tropikal iklime sahip bölgelerde yetişen, son yıllarda kuruyemiş reyonlarında sık karşılaştığımız kaju, diğer kuruyemişlere oranla daha az yağ içerir. İçerdiği düşük yağ oranından dolayı, kilo almanıza neden olmaz ve birçok sağlık sorununa iyi gelir. Her gün düzenli olarak bir avuç kaju tüketildiği zaman vücuda sağlayacağı faydalara göz atalım.

İçerdiği besin değeri açısından oldukça zengin olan kaju fıstığının sağlığa faydaları duyanları şaşırtıyor. En çok Ektavor bölgesinde yetişen kaju ağaçlarından elde edilen bu kuruyemiş, cilt, diş ve saç sağlığına olumlu etkileri ile öne çıkıyor.

Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Vücudumuzdaki kemiklerin güçlü ve sağlıklı hale gelmesi için kalsiyum ve magnezyum gibi minerallere ihtiyacı vardır. Kaju, bu mineralleri içerisinde yüksek miktarda barındıran bir kuruyemiştir.  Kemikleri gelişmekte olan çocuklar ve kemik problemi görülen ileri yaştaki kişilerin, kemik sağlığının gelişmesine katkıda bulunur.

Şiddetli Baş Ağrılarından Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Vücudun bazı bölgelerindeki kan basıncı, magnezyum eksikliği nedeni ile artar ve migren gibi şiddetli baş ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Düzenli bir şekilde kaju tüketen kişilerde magnezyum ihtiyacı karşılanır ve bu baş ağrılarının görülme sıklığı en aza iner.

Hastalıklara Yakalanma Riskini Azaltır

Çinko açısından oldukça zengin olan kaju fıstığı, bağışıklık sistemindeki hücreleri harekete geçirir ve bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu enzimlerim üretimine katkıda bulunur.

Işıltılı Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlar

Kaju, içerdiği antioksidanlar sayesinde zamanla ciltte görülmeye başlayan yaşlanma belirtilerini en aza indirir. İçeriğindeki diğer bir madde olan bakır sayesinde, cildin esnekliğini sağlayan kollajen üretimi düzenli bir hale gelir.

Diş Çürümesine Neden Olan Bakterileri Yok Eder

Diş etlerinde oluşan bakteriler, diş çürümesinin önemli nedenleri arasında bulunur. Kaju fıstığının sahip olduğu en önemli bileşiklerden olan anakardik asitler, dişlerin çürümesine neden olan bakterileri yok etme etkisine sahiptir.

Vücudun Günlük Enerji İhtiyacını Karşılar

Kaju, vücudun günlük aktivitelerde ihtiyaç duyduğu K, E, B6, çinko, demir, fosfor gibi vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır. Sıraladığımız bu kaynaklar, vücudun işleyişinde için önemli bir etkiye sahiptirler. Sağlıklı ve enerji dolu bir gün geçirmek için metabolizma bu kaynaklara ihtiyaç duymaktadır.

Güçlü ve Parlak Saçlara Sahip Olmanızı Sağlar

Saçın sağlıklı ve parlak bir hale gelmesi için ihtiyaç duyduğu bakır, kaju fıstığında yeterli miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda saçın rengini koruması için ihtiyaç duyduğu melanin pigmentinin üretimine yardımcı olur.

Uzun Süre Tok Tutarak Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kilo alımına neden olan zararlı yağları içinde barındırmayan Kaju fıstığı, vücuttaki yağ ve karbonhidrat dengesinin sağlanmasında önemli etkiye sahiptir. Bu özellik vücudu obeziteye karşı koruyarak kilo vermeyi kolaylaştır. Aynı zamanda açlık hissini bastırıcı etkisi bulunur ve besleyicidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ