MorTilki.Com

Mukus Söktürücü Doğal Ürünler ile Balgamdan Kurtulma Yolları

Mukus Söktürücü Doğal Ürünler ile Balgamdan Kurtulma Yolları

Mukus, vücudumuzu istilacılara karşı koruyan bir astardır. Ancak mukusun çok fazla olması rahatsız edici ve hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Nitekim, solunum yollarının tıkanmasına ve öksürüğe neden olur. Basit öneriler dikkate alınarak ve doğal ürünler kullanılarak balgamdan kurtulmak mümkündür.

Doğal yollardan balgamdan kurtulmak istiyorsanız havayı nemli tutmaktan başlayabilirsiniz. Bol miktarda su için, yüzünüze ılık, ıslak bir bez koyun ve başınızı yüksekte tutun. Bunların dışında balgamdan kurtulmak için birçok doğal yöntem var. Bu yöntemlere değineceğiz ancak öncelikle balgam neden olur? sorusunun cevabını açıklamakta fayda var.

Kaygan ve sıvımsı bir yapıya sahip olan balgam (mukus) vücudun düzenli şekilde işlemesi için önemlidir. Birçok hayati organın korumasını sağlar. Çeşitli antikorlar ve bakterileri öldüren enzimler içerir. Toz, duman ve bakteri gibi olumsuz etmenleri kendine çeken bir nevi tuzaktır.

Bazı durumlarda mukus üretimi fazlalaşır. Alerjik reaksiyonlar, soğuk algınlığı, grip, ve sinüzit gibi üst solunum yolları hastalıkları fazla mukus üretimine neden olur. Böylesi durumlarda mukusun kıvamı kalınlaşabilir ve rengi değişebilir. Genellikle halk arasında bu kalın ve renkli mukusa balgam denmektedir. Fazla mukus üretildiğinde ya da mukus enfekte olarak balgama dönüştüğünde öksürük, baş ağrısı ve boğaz ağrısı yaşanabilir.

Balgamın rengi, sağlığınız hakkında bazı ipuçlarını verebilir. Vücuttaki enfeksiyon ilerledikçe balgamın rengi koyulaşır. Ayrıca sabah uyandığınızda ya da susuz kaldığınızda balgamın kıvamının daha yoğun olması muhtemeldir.

Balgam Renkleri Ne Anlama Gelir?

Açık & Berrak Balgam :

Mukusun açık ve berrak renkte olması sağlıklı olduğunuzun bir göstergesidir ve normalde olması gereken renk budur. Su, tuz ve antikorlardan meydana gelmektedir.

Beyaz Balgam :

Beyaz renkli balgam enfeksiyonun birikmeye başladığının işaretidir ve burun tıkanıklığının göstergesidir. Üst solunum yollarında iltihaplanma olması muhtemeldir.

Açık Sarı Balgam :

Vücudunuz bir enfeksiyonla savaşıyor.

Koyu Sarı Balgam :

Balgamın renginin koyu sarı olması, açık sarı renge göre durumunuzun biraz daha kötüye gittiğini işaret ediyor. Koyu sarı balgama genellikle ateş, öksürük ve hapşırma eşlik eder.

Yeşil Balgam :

Beyaz kan hücrelerinin, mikropların ve proteinlerin bir kombinasyonu balgama yeşil rengi verir. Balgamın yeşil olması astım hastalarında sıklıkla görülür. Bronşit, zatürre ve akciger apsesi gibi sağlık sorunlarına da işaret eder. Yeşil balgama göğüs ağrısı ve solunum güçlüğü eşlik edebilir.

Pembemsi veya Kırmızı Balgam :

Balgamın pembemsi veya kırmızı olması bu üzerinin kanla kaplı olduğu anlamına gelmektedir. Balgamda kan olmasının ise birçok sebebi olabilir. Üst solunum yollarındaki küçük damarlar tahriş olmuş olabileceği gibi kalp yetmezliğinin de işaretçisi olabilir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve terlemek kırmızı balgama eşlik edebilir.

Kahverengi Balgam :

Kurumuş kan, kir, ve sigaradan kaynaklı olarak balgamın rengi kahverengiye dönüşebilir. Diğer yandan, balgamın kahverengi olması kısa süre önce üst solunum yollarınızda kanama olduğununda habercisi olabilir.

Siyah Balgam :

Hava kirliliği ve fazla sigara kullanımı siyah balgama neden olabilir. Balgamdaki siyah renge karbon tanecikleri sebep olur. Madende çalışan kömür işçileri gibi toz ve dumanlı ortamlarda çalışan kişilerde görülmesi normaldir.

Balgamdan Kurtulma Yolları

Balgamı yutmanız size bir zarar vermez. Balgam toksik veya zehirli değildir. Balgam hastalığınızın süresini uzatmaz veya vücudunuzun diğer bölümlerinde daha fazla sağlık komplikasyonlarına neden olmaz. Genellikle burun veya göğüs tıkanıklığına, hırıltıya, uyku güçlüğüne, öksürüğe ve boğaz ağrısına neden olur. Aşağıdaki doğal yöntemler uygulanarak balgamdan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

  • Havayı nemli tutmak
  • Başı yüksekte tutmak (özellikle yatarken)
  • Yüze ıslak, ılık bir bez koymak
  • Tuzlu suyla gargara yapmak
  • Su ve diğer sıvıları bolca içmek (Çorba, siyah, yeşil ve bitkisel çaylar gibi)
  • Bal (Bal antiviral ve antibakteriyeldir. Belirtiler yok olana dek 3-4 saatte bir 1 çay kaşığı alınması fayda sağlar)
  • Mentol
  • Sarımsak, zencefil, limon, acı biber, baharatlar, nar ve diğer sulu meyveler
  • Nane çayı
  • Buhar & sıcak su ile duş

Mukus birikiminin altta yatan sağlık sorunlarına karşı savaşabilmesi için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Belirtiler genellikle bir hafta içinde kaybolur ve bu doğal ev ilaçları çoğu durumda belirtileri hafifletebilir, geçirebilir. Göğsünüz tıkanıyorsa ve ağrıyorsa, hırıltılı kanlı inatçı öksürük varsa ve ateşiniz yükseliyorsa doktora gürünmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ