MorTilki.Com

Neden Sürekli Üşüyorum? Çok Fazla Üşümenin Nedenleri

Neden Sürekli Üşüyorum? Çok Fazla Üşümenin Nedenleri

Her insanın farklı sıcaklık değerlerinde üşümeye başlaması gayet normal. Ancak evdeki herkes kısa kollu kıyafetler giyerken, siz halen kalın bir battaniyenin altına girmeyi düşünüyorsanız, bu bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Soğuk havalarda hepimiz üşüyoruz ancak bazılarımız sürekli üşüyerek her zaman havanın soğuk olduğundan şikayet ediyor. Sıcaklık algımızın neden bu kadar farklı olduğu konusunda ise hiçbir fikrimiz yok. Fazla soğuk olmayan serin havalarda bile tüyleri diken diken olan ve neden sürekli üşüyorum? sorusuna cevap bulamayanlar için yararlı olacağını düşündüğümüz bir makale hazırladık.

Tiroid Beziniz İyi Çalışmıyor Olabilir

Tiroid hormonları metabolizma ve sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olur. Hipotiroidi, tiroid bezinin yeterince hormon salgılayamadığı duruma verilen isimdir ve soğuk intoleransına neden olabilir. Tiroid bezi rahatsızlıkları sürekli üşümenin yanı sıra saç dökülmesi, yorgunluk, düşük kalp atışı, kabızlık ve düzensiz kilo alımına sebep olabilir.

Yeterince Su İçmiyor Olabilirsiniz

Su metabolizmanızı güçlendirir, vücudunuzun yiyecekleri parçalamasına ve enerjiyle birlikte ısı oluşturmasına yardımcı olur. Eğer susuz kalırsanız, sıcak hissetmenizi sağlayan ısı ve enerjiden yoksun olabilirsiniz. Çoğu insan farkında olmadan gün içinde susuzluk yaşar ve susadığından haberi bile olmaz. Bu sebeple gün içinde sürekli su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Kansızlığınız (Anemi) Olabilir

Anemi, elleriniz ve ayaklarınızın üşümesine neden olan başka bir tıbbi sorundur. Anemi, vücudunuz organ ve dokularınıza oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı zaman ortaya çıkar. Hamilelik, menstrüasyon veya kan kaybı sırasında ya da zayıf demir emiliminden ve yetersiz beslenme sonucu vitamin eksikliğinden kaynaklanan demir eksikliği anemisi yaşanabilir. Aneminin diğer semptomları arasında soluk cilt, artmış kalp hızı, yorgunluk ve baş ağrısı sayılabilir.

Yeterince Uyumuyor Olabilirsiniz

Sürekli üşüyor ve bulunduğunuz ortamın soğuk olduğundan şikayet ediyorsanız son günlerdeki uyku düzeninizi gözden geçirmenizde fayda var. İyi bir uyku vücut sıcaklığının düzenlenmesi için son derece önemlidir. Her gün yeterince uyuduğunuzdan emin olun ve hafta sonları da dahil haftanın tüm günlerinde aynı saat aralığında uyuyup aynı saat aralığında uyanmayı alışkanlık haline getirin.

Raynaud Fenomeni (Reyno Hastalığı) Olabilir

Raynaud Fenomeni ya da diğer adıyla Reyno hastalığını anlamak oldukça kolaydır. El veya ayak parmaklarınızın rengi beyaz ya da morumsu-mavimsi bir renge dönüşür. Arterleri etkileyen, el-ayak parmaklarındaki kan akışını azaltan ve sonuç olarak üşümeye neden olan nadir görülen bir hastalıktır.

Yukarıdaki fotoğrafta Reyno hastalığı olan bir kişinin eli yer almaktadır. (sağdaki)

Çok Zayıf Olabilirsiniz

Çok zayıf olan kişilerde, soğuğu izole etme görevi de üstlenen yeterli vücut yağı yoktur. Kilo verme sürecindeyseniz ve kalorileri azaltıyorsanız ya da yeterince yemiyorsanız, bu durum metabolizmanızı olumsuz etkileyebilir ve sürekli üşümenize neden olabilir. Eğer vücut kitle indeksiniz (BMI) 18’in altındaysa olması gerekenden çok düşük bir değere sahipsiniz demektir. Bir miktar kilo almanız faydanıza olacaktır.

Kan Dolaşımınız Kötü Olabilir

Periferik Arter Hastalığı (Atardamar tıkanıklığı) nedeniyle organlara ve dokulara yerince kan gitmez ve sonuç olarak sürekli üşüme yaşanabilir. Atardamarlarda plak biriktiğinde (ateroskleroz), ellere ve ayaklara giden kan akışı olumsuz etkilenerek üşümeye ve uyuşukluğa neden olur.

Kadınlar Erkeklerden Daha Çok Üşür

Yapılan bilimsel araştırmaların neticesinde, kadınların erkeklere nazaran daha çok üşüdüğü kanıtlanmıştır. Bunun bilimsel olarak birkaç açıklaması vardır. Kadınlık hormonu östrojen, kanın kıvamını hafifçe yoğunlaştırır, bu da kılcal damarlara giden kanın akışında azalmaya yol açabilir.

Bir diğer sebep ise metabolizma hızıdır. Kadınlar erkeklere göre daha düşük metabolik hıza sahiptir ve vücutlarını ısıtmak için daha az kalori harcarlar. Eğer bir erkekseniz ve partneriniz sizden çok daha fazla üşüyorsa artık nedenini biliyorsunuz.

Üşümemek İçin Neler Yapılmalı?

  • Vücudunuzun sıcaklığını korumaya ve katmanlı giysiler giymeye çalışın. Yün ve polipropilen kumaştan iç giysiler giymeyi ihmal etmeyin.
  • Çay ve sıcak çikolata gibi sıcak içecekleri tercih edin.
  • Sürekli üşümenizin nedenini tam olarak öğrenene kadar soğuk havalarda dışarıda çok fazla zaman geçirmekten kaçının.
  • Yeterli ve dengeli beslenin, spor yapın.
  • Sigara içen biriyseniz sigarayla vedalaşmanın zamanı gelmiş demektir. Sigarayı bırakın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ