MorTilki.Com

Akdeniz ve Ege Bölgesinde Yetişen Hünnap Meyvesinin Faydaları Şaşırtıyor

Akdeniz ve Ege Bölgesinde Yetişen Hünnap Meyvesinin Faydaları Şaşırtıyor

İçerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde birçok sağlık sorununa iyi gelen hünnap, Akdeniz ve Ege bölgesinde kendiliğinden yetişen bir ağacın meyvesidir. İğdeye benzeyen bu meyvenin tadı elmayı andırmaktadır. Birçok kişi tarafından bilinmeyen hünnap meyvesinin şaşırtan yararlarını sizler için bir araya getirdik.

Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan bu meyve, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Ayrıca hünnap ağacının kabuk ve dalları da geçmiş dönemlerde birçok hastalığın tedavisi için kullanılmıştır.

Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Hafifleterek Öksürüğü Keser

İçeriğinde barındırdığı müsilaj maddesi, solunum yollarında meydana gelen tahrişin hafiflemesini sağlayarak öksürük sorununu ortadan kaldırır. Müsilaj adı verilen madde, herhangi bir sıvı ile temas ettiği zaman jel benzeri bir kıvam alarak temas ettiği bölgeyi sarar ve rahatlatır.

Ödem Söktürücü Özelliği Bulunur

Bu meyvenin içeriğinin büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. İçindeki vitamin ve minerallerin suda çabuk çözülme özelliği bulunur. Bu özelliği vücuttaki idrarı güçlü bir şekilde söktürür ve ödem sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kandaki Toksik Maddelerin Atılmasına Yardım Eder

Tüketilen besinler, solunan kirli hava ve temas yolu ile vücudumuza giren her şey belirli bir süre sonra kana karışmaktadır. Kanın kendini temizleme özelliği bulunur ancak hastalıklar, hareketsiz yaşamak ve alkol tüketimi gibi etkenler kanın bu özelliğinin zayıflamasına neden olarak, kandaki toksik maddelerin seviyesi artışına neden olur. Hünnap ise bu toksit maddelerin vücuttan atılıma önemli bir destekte bulunur.

Kemikleri Güçlendirir, Kas Ağrılarına İyi Gelir

Hünnap meyvesinin içeriğindeki kalsiyum ve fosfor, özellikle spor sonrası meydana gelen kas ve kemik ağrılarının iyileşmesinde önemli rol oynar. Bu maddeler aynı zamanda kemiklerin güçlü bir yapıya kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Peki Hünnap Nasıl Tüketilir?

Yukarıda yer verdiğimiz birçok sağlık sorununa iyi gelen hünnap meyvesi birçok şekilde tüketilebilmektedir. En yaygın kullanım şekli çay şeklinde demlenerek içilmesidir. Başka bir kullanım şeklide ise meyvenin kurutularak ara öğünlerde düzenli şekilde tüketilmesidir. Ayrıca hünnap meyvesinden reçel de yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ