MorTilki.Com

Mevsim Geçişlerinde Nezle ve Grip Olmamak İçin İpuçları

Mevsim Geçişlerinde Nezle ve Grip Olmamak İçin İpuçları

Hava sıcaklığının ani şekilde değişebildiği mevsim geçişlerinde grip ve nezle gibi hastalıklara yakalana riski daha yüksektir. Sıcak günlerin sona erip serin günlerin başladığı sonbahar mevsiminde, bazı tedbirler alarak soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Hava sıcaklığının düşüşe geçtiği güz mevsiminde alınacak bazı tedbirler hastalıklara yakalanma riskini en aza indiriyor. İşte serin günlerde dikkat etmeniz gereken konular ve önemli tüyolar.

Temizlik ve Hijyen

Hayatın her döneminde dikkat edilmesi gerek kişisel temizliğin önemi, mevsim geçiş dönemlerinde daha da artıyor. Bağışıklık sistemini mikroplardan uzak tutmak için eller sık sık sabunlu suyla yıkanmalıdır. Bu kurala uyarak kendinizi ve yakınlarınızı hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

Mevsimine Göre Giyinmek

Havanın aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmadığı bu dönemde, ne çok ince ne de çok kalın olmayan giysileri tercih edin. Özellikle dışarıda vakit geçirirken giyilen kıyafetler sizi üşütmeyecek ve terletmeyecek şekilde seçilmelidir.

Çok Soğuk veya Çok Sıcak Ortamlardan Uzak Durun!

Bulunduğunuz yerdeki hava sıcaklığın çok soğuk ya da çok sıcak olması bağışıklık sisteminin direncini düşürmektedir. Mevsim geçişlerinde oda sıcaklığın 22 ile 25 derece arasında olmasına özen göstermeniz önemlidir.

Mevsim Geçişlerinde Beslenme

Değişen hava şartları ile savunmasız hale gelen bünye bu mevsimde C, D, E vitaminleri içeren, potasyum ile magnezyum yönünden zengin ve probiyotik içeren yoğurt gibi yiyecekleri tüketerek güçlendirilebilir. Aynı zamanda yeterli miktarda sıvı tüketimi de ihmal edilmemelidir. 

Sonbaharda Uyku Düzeni

Mevsim geçişlerinde uyku düzenine daha fazla dikkat edilmelidir. Uzmanlar tarafından tavsiyede edilen ideal uyku süresi 7 saat ve oda sıcaklığının 21 derecede olmasıdır. Ayrıca sonbahar mevsiminde hava sıcaklığın aniden düşebileceği unutulmamalı, dış kapı ve pencereler kapatılarak uyumalıdır.

Yaşam Alanlarını Havalandırın

Yaşam alanlarınızı düzenli şekilde havalandırmaya dikkat edin ve kapalı yerlerde uzun süre kalmamaya özen gösterin. Havasız kapalı alanlarda hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Yaşam alanlarını sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez havalandırarak, içerideki oksijen miktarı dengelenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ