MorTilki.Com

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Oluşma Sebebi Nedir, Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Oluşma Sebebi Nedir, Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler bazı önemli hastalıkları işaret edebilmektedir. Genellikle bu lekelerin oluşmasının vitamin, potasyum ve demir eksikliği nedeniyle olduğu düşünülür ancak farklı hastalıklar nedeniyle de beyaz lekeler oluşabilmektedir.

Tıp dilinde “lökoniş” olarak bilinen tırnakta oluşan beyazlıklar çizgi halinde, beyaz leke halinde veya tırnağı tamamen kaplayan bir leke şeklinde görülebilmektedir.

Vücutta yolunda gitmeyen bazı sorunlar sonucu tırnaklarda ortaya çıkan bu lekelerin dikkate alınması gereklidir. Eğer tırnaklarda bu gibi beyaz lekeler oluşuyorsa vücudun bazı bölgelerinde birtakım sorunlar var anlamına gelir.

İşte tırnakta beyaz lekelerin oluşmasına neden olan hastalıklar:

  • Vitamin yetersizliği
  • Protein yetersizliği
  • Çinko yetersizliği
  • Kalsiyum yetersizliği
  • Alerjik tepkiler
  • Tırnak yaralanmaları
  • Tırnak mantarı

Tırnaklarda Beyaz Lekelerin Oluşmasına Neden Olan Ciddi Hastalıklar

Aşağıda sıralanan hastalıkların belirtileri arasında da tırnaklardaki renk değişimleri bulunmaktadır. Eğer bu hastalıklardan şüphe duyuyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Akdeniz Anemisi: Genetik bir kan hastalığıdır. Tırnaklarda oluşan lekelerin yanı sıra, yüzde solgunluk, çabuk yorulma, bacaklarda yorulma ve derinin koyu hale gelmesi belirtileri ile kendini gösterir.

Karaciğer Hastalıkları: Karaciğer sorunu nedeniyle ortaya çıkan siroz ve hepatit gibi hastalıklar, tırnaklarda beyaz lekeler oluşmasına neden olabiliyor.

Böbrek Hastalıkları: Tırnakta pembe ve beyaz lekelere neden olur. Böbrek iflası ve yetmezliği durumunda tırnak tamamen beyaz bir hal alabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ