MorTilki.Com

Kirpik Köklerindeki İltihaplanma Nedeniyle Oluşan Arpacık Nasıl Geçer?

Kirpik Köklerindeki İltihaplanma Nedeniyle Oluşan Arpacık Nasıl Geçer?

Göz çevresinde oluşan ve birçok insanın sık karşılaştığı arpacık bir göz hastalığı değildir. Cilt kaynaklı bir rahatsızlık olan arpacık, zamanında müdahale edilirse kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Kolay iltihaplanan cilt yapısına sahip kişilerde sık görülen arpacık doğal yöntemlerle nasıl geçer? Birçok insanın merak ettiği bu rahatsızlığa dair; Arpacık neden oluşur? Arpacık evde nasıl tedavi edilir? gibi konular hakkında merak edilenleri araştırdık.

Arpacık Nedir?

Kirpik köklerinde veya bölgedeki yağ bezelerinde meydana gelen iltihaplanma sonucunda oluşan kızarıklık, şişme ve ağrı ile ortaya çıkan bir cilt enfeksiyondur. Sivilce benzeri olan arpacık, göz kapağında kaşıntı ve ağrı belirtileri ile gelişir. Daha sonra kirpik altında şişlik, kızarma, ağrı, batma ve sulanma meydana gelir. Ağrıların ortaya çıktığı rahatsız edici bir süreçtir.

Arpacık Neden Çıkar?

  • Kirpik köklerindeki yağ bezelerinde meydana gelen tıkanma.
  • Zayıf bağışıklık sistemi.
  • Aşırı yağlı yiyecek tüketimi.
  • Göz makyajının düzenli temizlenmemesi.
  • Stres.

Kronik Arpacığa Dikkat!

Gözünüzde çıkan arpacık iyileşiyor ve en az 2 aylık aralıklarla yeniden çıkıyorsa kronik bir hale gelmiş olabilir. Bu tip durumlarda iltihaplanmanın diğer dokulara zarar verebileceği için doğru şekilde tedavi edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. 

Arpacık Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Arpacık çıkmaya başladığı zaman uygulayacağınız bazı doğal yöntemlerle bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Sıcak Kompres Yöntemi

Temiz bir bezi sıcak suya batırın ve arpacık çıkan yere kompres uygulayın. Bu yöntem bölgedeki sinir dokularının hızlı çalışmasını sağlar ve enfeksiyon dışarı daha kolay atılır.

Sarımsak Yöntemi

Sarımsağın doğal antibiyotik özelliği mikropları yok ederek arpacığın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İlk olarak sarımsağı ezin ve arpacığın çıktığı yerde bir süre bekletin. Bu işlemi rahatsızlık geçene kadar belirli aralıklarla tekrar edin.

Papatya Çayı Yöntemi

Papatya çayını demledikten sonra bir pamuğa damlatın ve arpacığın üzerinde bir süre bekletin. Bu yöntem arpacığın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ