MorTilki.Com

Böbreklere Zarar Veren Yanlış Alışkanlıklar Nelerdir?

Böbreklere Zarar Veren Yanlış Alışkanlıklar Nelerdir?

Hangi yanlış alışkanlıklar böbrek sağlını bozuyor? Böbrek sağlığı konusunda dikkat etmemiz gerek hususlar nelerdir? Vücudumuzun önemli dengelerini sağlayan böbrekler, metabolizmadan atık ürünlerin çıkışını sağlar, kanı filtre eder, asit baz dengesini düzenler, sıvı elektrolit dengesini düzenler, kan hacmi ve basıncını düzenler, vücut için gerekli olan hormonları ve enzimleri üretir.

Yukarıda işlevlerini sıraladığımız böyle önemli bir organımızın zarar görmesi sağlımızı da olumsuz şekilde etkiler. Günlük alışkanlıklarımızda yaptığımız bazı hatalar böbreklerimizin zarar görmesine yol açar.

Yapılan bu hatalar nedir? Hangi alışkanlıklar böbrek sağlığına zarar verir? İşte böbrek sağlığı konusunda merak edilen konular…

 

AŞIRI PROTEİN TÜKETMEK

Aşırı derecede protein tüketimi, fazla amonyak üretimine neden olur. Böbrek ise bu olayı dengelemek için aşırı şekilde çalışmaya başlar ve bir süre sonra güçten düşer.

 

FAZLA TUZ  TÜKETİMİ

Böbrek yetmezliğine neden olan en büyük etkenlerden biridir. Aşırı tuz tüketimi, elektrolitleri ve kan basıncını düzenlemek isteyen böbreklere aşırı baskı uygular.

 

VÜCUDUN FAZLA SU KAYBETMESİ

Vücudun fazla su kaybetmesi (Dehidrasyon), susuzluğu yok sayarak vücudu kuru tutmak için böbrekler gerekli fonksiyonları durdurur. Böbrekler düzgün bir şekilde çalışabilmek için suya ihtiyaç duymaktadır. Günde en az 10 bardak su tüketmeliyiz.

SİGARA KULLANIMI

Sigara içmek kanı taşıyan damarların sert ve dar bir hal almasına neden olarak, böbrekler dahil bütün organlara yapılan kan taşınmasını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

ALKOL KULLANIMI

Alkol tüketimi, kanda bulunan ürik asit düzeyini yükseltir. Böbreklerde bulunan boruların tıkanması ile birlikte taş oluşumlarına neden olur.

İLAÇLAR

İlaçların yanlış kullanımı, özellikle ağrı kesici grubunda olan ilaçlar böbreklere zarar verebilecek birçok yan etkiye neden olmaktadır.

Kan basıncı ve diyabet için kullanılan ilaçların doğru şekilde ve doğru dozda alınması böbrek sağlığı için çok önemlidir. Yanlış kullanım böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.

B6 VİTAMİNİNİN EKSİKLİĞİ

B6 vitamini eksikliğinin böbrek taşı oluşumu riskini artırdığı, Maryland Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

B6 vitamini kaynağı olarak Antep fıstığı, nohut, ayçiçeği tohumları, nişastalı sebzeler ve balık gibi besinler gösterilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ