MorTilki.Com

Uyurken Kilo Vermek İçin 7 Pratik Bilgi

Uyurken Kilo Vermek İçin 7 Pratik Bilgi

Gece boyunca vücudumuz 300 ila 400 kalori yakar. Yakılan bu kalori, gün içinde 1 saat boyunca harcadığımız enerji miktarına eşdeğerdir. Ancak bu kalori yakımı için kaliteli bir uyku şart.

Uzmanlar kaliteli bir uykunun fiziksel egzersizler gibi kilo vermeye yardımcı olacağını söylüyor. Minimum çaba göstererek fazla kilolardan nispetende olsa kurtulmak mümkün. Ancak bunun için uyulması gereken bazı kurallar var. Uyurken nasıl kilo verilir? sorusuna cevap niteliğinde olacak 7 pratik bilgiyi derledik.

1 – Oda Sıcaklığını Ayarlayın

Uzmanlar metabolizma hızını artırmak için yatak oda sıcaklığının 18 derece civarında olması gerektiğini söylüyor. Yapılan araştırmalar soğuk bir ortamda termoregülasyondan sorumlu olan kahverengi yağ (Bej yağ) hücrelerinin harekete geçtiğini göstermiştir.

2009 yılında New England Journal of Medicine’de yapılan bilimsel bir çalışmada,  16-19 santgrat derece arasındaki sıcaklıkta olan serin bir oda da daha çok kahverengi yağ hücresinin etkin hale geldiği kanıtlanmıştır.

Daha serin bir odada uyuduğunuzda ya da çıplak uyuduğunuzda vücudunuz mevcut ısıyı korumak için harekete geçer ve daha fazla enerji yakar.

2 – Biraz Üzüm Suyu Yudumlayın

Üzüm suyu, resveratrol adı verilen özel bir madde sayesinde kalori yakmanıza yardımcı olur. Bu maddenin beyaz yağları kahverengi yağa dönüştürme özelliği vardır. Uyku süresinde  vücut ısıyı korumak için kahverengi yağları kullanır. Be nedenle, yatağa girmeden önce birkaç yudum doğal üzüm suyu içmek yağlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Meyve sularının faydaları hakkında tüm merak ettiklerinize cevap niteliğinde olacak makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

3 – Her Gün Aynı Saatte Uyuyup Aynı Saatte Uyanın

Düzensiz uyku saatleri ve kalitesiz uykunun düzensiz kilo alımına yol açtığına dair sayısız bilimsel çalışma mevcut. Uyku saatlerinizi belirleyip düzene sokmanız, melatonin hormonunun daha verimli salgılanmasını ve çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kalori yakmaya yardımcı olan kahverengi yağ hücreleri aktif etmeye yardımcı olur.

Eğer düzensiz bir uyku alışkanlığınız varsa ertesi günde kendinizi daha yorgun hissedersiniz. Bu yorgunluğu gidermek içinde kalorili atıştırmaklara başvurursunuz. Tüm bunların toplamıda fazla kilo olarak size geri döner. Bu konuda daha geniş bilgiye ulaşmak için buraya tıklayarak, ”Gereğinden daha az ve kalitesiz uyuyanlar kilo alıyor” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

4 – Yatakta Elektronik Chazlara Elveda Deyin

Melatonin hormonunu olumsuz etkilen tek şey düzensiz uyku değil. Elektronik cihazlardan gelen ışık kaliteli uyuyamamızın bir başka nedenidir. Akıllı telefonlardan gelen mavi ışığın melatonin üretimini geciktirdiği bilinmektedir. Bu sebeplede uykuya dalmak zorlaşır ve uyuma güçlüğü çekmek muhtemel hale gelir.

Yatmadan 1 saat önce tablet ve telefon gibi cihazlarla vedalaşmak en sağlıklı olanıdır. Bu gibi cihazlar ile uğraşmak yerine uyumadan önce biraz kitap okumayı deneyin.

5 – Protein İçeren Atıştırmalıklardan Ye

Eğer doğru şekilde yaparsanız yatmadan önce atıştırmakta yanlış olan birşey yoktur. Yatmadan önce abartmamak kaydıyla az yağlı yoğurt, peynir, tavuk göğsü, ceviz gibi protein zengini besinleri atıştırmaktan zarar gelmez. Bu sayede metabolizmanız hızlı çalışmaya teşvik edilecek ve diğer yandan kaslarınızın büyümesine yardımcı olacaktır.

Protein konusunda daha geniş bilgi sahibi olmak isterseniz; buraya tıklayarak, ”Protein Eksikliğine İşaret Eden Vücuttaki Belirtiler” konusunu okuyabilirsiniz.

6 – Direnç Egzersizleri Yapın

Fiziksel egzersizler stresi atmanın ve metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yoludur. Hem kardiyo hem de aerobik egzersizlerinin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ancak direnç egzersizleri hem kas kütlesi inşaası hem de yağ yakmanıza yardımcı olur.

Yüzme ve ağırlık antrenmanları en ideal seçimlerdendir. Kas inşaasının yanında kalori yakmayıda hedefleyen bu egzersizler daha rahat uykuya dalmanızı sağlar ve hatta uyku esnasında bile kalori yakımına devam edilmesini sağlar.

7 – Bitki Çayı İçin

Bazı çay türleri geceleri uyurken kilo vermenizi sağlayabilir. Doğal bitki çayları sağlığınızı farklı şekillerde iyileştirebilir ve sizi daha formda tutmaya yardımcı olur. Örneğin tarçın iltihaplanmaya karşı savaşır ve sabahları şişmeyi önler. Nane iştahı azaltır ve atıştırmalıklardan uzak durmanızı sağlar. Papatya sindirimi daha verimli çalıştırır ve sinirlerinizi rahatlatır.

Uyurken kilo vermenizi sağlayacak 7 maddeyi sıraladık. Tüm bu maddelerin işe yararlılığı tartışılmazdır ancak bilmelisiniz ki, gün içinde daha aktif olmadığınız, spor yapmadığınız ve sağlıklı beslenmediğiniz sürece bu maddeler sizi tam olarak hedefinize ulaştırmaz. Uygun ve sağlıklı bir beslenme şekli, spor aktiviteleri, kaliteli uyku ve daha hareketli bir yaşam kısa sürede zayıflamanızı sağlayan ana etkenlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ