MorTilki.Com

Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz? Kurban Eti Nasıl Tüketilmeli?

Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz? Kurban Eti Nasıl Tüketilmeli?

Özellikle Kurban Bayramı süresince tüketimi yapılan ağır besinler ve aşırı et tüketimi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenden dolayı, bayram süresi zarfında tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gereklidir.

Bayram sofralarını süsleyen ağır et yemekleri, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Kurban Bayramında kesilen kurbanın eti, bilinçli ve doğru yöntemler tercih edilerek pişirilmelidir. En çok karşılaşılan hatalardan birisi, kurban etinin dinlendirilmeden hemen tüketilmesidir. Dinlendirilmemiş kurban etlerinin tüketimi, kalp-damar sağlığı ve sindirim sistemi sorunları gibi birçok önemli rahatsızlığa neden olabiliyor. 

Peki Kurban Bayramında nasıl beslenmeli, et ve diğer gıdaları tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? İşte merak edilen soruların cevapları…

Kurban Eti Ne Kadar Dinlendirilmelidir?

Midemizin en zor sindirdiği besinlerden birisi de etler. Yeterince dinlendirilmiş etin sindirim süresi 4 saat sürerken, yeni kesilmiş bir etin mide tarafından sindirilmesi 8-10 saati bulabilmektedir. Daha lezzetli ve sağlıklı et tüketmek için en az 24 saat etin bekletilmesi gereklidir.

Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli ve Tüketilmelidir?

Kurban etlerini pişirirken tercih edeceğiniz pişirme yöntemleri oldukça önem taşıyor. Etleri kızartmaktan kesinlikle uzak durmalı, haşlama ve ızgara yöntemleri tercih edilmelidir. Bunun nedeni; yağda yüksek sıcaklıkla, uzun süre kızaran etlerde kanserojen maddelerin oluşabilmesidir. Ayrıca et tek başına tüketilmemeli, yanında salata ile tüketilmelidir. Etleri pişirirken sebzelerle beraber pişirilerek tüketilmesi besin çeşitliliğinin artmasını sağlamaktadır.

Bayramda Tatlı ve Şeker Tüketimi

Ziyaret ettiğiniz her evde şerbetli tatlıları tüketmekten kaçınmalı, günde sadece bir kez ile sınırlandırılmalıdır. Ayrıca ikram edilen çikolata, asitli ve şekerli içeceklerin dozuna dikkat etmeniz sağlığınız için önemlidir. Şekerli gıdaların bayram süresince fazla tüketilmesi, mide yanması, sindirim sistemi sorunları ve birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ