MorTilki.Com

Hızlı Saç Uzatan En İyi 11 Besin

Hızlı Saç Uzatan En İyi 11 Besin

Birçok insan özellikle yaşlandıkça daha sağlıklı saçlar ister. Ne var ki yaşlılık, genetik faktörler, sağlık sorunları, yanlış beslenme gibi faktörler saçların dökülmesine, uçlarının kırılmasına ve çok yavaş uzamasına neden olur.

Sağlıklı bir insanın saçı bir ayda 1.25 cm uzar. Bu da bir yılda 15 cm uzadığı anlamına gelir. Ancak bu ölçü tüm insanlar için aynı değildir. Yaşlılık, genetik faktörler, sağlık sorunları ve yanlış beslenme yüzünden saçlar çok daha yavaş uzayabilir.

Yaş ve genetik faktörleri değiştiremeyiz ama ‘beslenme’ bizim kontrolümüz altında olan bir şeydir. Doğru gıdalardan yoksun bir beslenme şekli saçlarınızın yavaş uzamasına neden olabileceği gibi, saçlarınızın dökülmesine de yol açabilir.

Diğer yandan doğru gıdalarla dengeli beslenmek, saçların hızlı uzamasını sağlar ve ayrıca daha canlı, sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Bu yazımızda, hızlı saç uzamasını destekleyen en iyi besinlere yer vererek, bu besinleri ana başlıklar altında incelemeye çalışacağız.

1 – Yumurtalar :

Yumurtalar, saç uzamasını destekleyen iki harika kaynağı içinde barındırır. Bunlar protein ve biotindir. Saç folikülleri proteinden yapıldığı için yeterli miktarda protein tüketmek saç sağlığı açısından çok önemlidir. Proteinden yoksun beslenme düzeninin saç dökülmesine neden olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Biotin ise keratin adı verilen bir saç proteininin üretimi için esastır. Bu yüzden şampuan reklamlarında bolca gördüğünüz ”biotin” (B7 vitamini) kelimesiyle karşılaşırsınız. Yapılan araştırmalar neticesinde, daha fazla biyotin tüketmenin saç uzamasını teşvik ettiği görülmüştür.

Yumurtalar ayrıca çinko ve selenyum içeriğiyle de hızlı saç uzamasını destekleyen mükemmel bir kaynaktır. Bu içerikleri, yumurtayı saç sağlığı söz konusu olunca tüketilmesi gereken en iyi yiyeceklerden biri yapar.

2 – Meyveler :

Meyveler saçların hızlı uzamasını sağlayacak yararlı vitaminler ve bileşiklerle doludur. Ayrıca bilindiği üzere güçlü bir antioksidan özelliklerine sahip C  vitamini içerirler. Antioksidanlar saç köklerini, serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerden de korur. Bu bağlamda beslenme düzeninde meyveleri ihmal etmemek oldukça önemlidir.

Vücut saçların kırılmasını engelleyen kolajen üretmek için de C vitaminine ihtiyaç duyar. Meyve yiyerek vücudun saç konusunda ihtiyacı olan birçok gereksinimi elde etmek mümkündür. Örneğin, 1 bardak çilek (Yaklaşık 144 gram) günlük C vitamini ihtiyacınızın %141’ini karşılar. 

Dahası, C vitamini vücuttaki demirin emilimini sağlar. Düşük demir seviyesi, anemiye ve saç dökülmesine neden olur.

3 – Ispanak :

Ispanak, saç büyümesini destekleyen demir, folat, A ve C vitaminleri bakımından zengin yeşil bir bitkidir. A vitamini cilt bezlerinin sebum üretmesine yardımcı olur. Bu yağlı madde saçları sağlıklı tutmak için saç derisini nemlendirir. 1 Bardak (Yaklaşık 30 Gram) ıspanak günlük A vitamini ihtiyacınızın % 54’ünü karşılar.

Ispanak saçların hızlı uzamasını için gerekli mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin metabolizmayı düzenlemek ve büyüme, onarma işlerinde yardımcı olmak için vücutta oksijen taşınmasına yardım eder. Ayrıca demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerinin olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

4 – Yağlı Balıklar

Somon, uskumru, ringa balığı gibi balıkların hızlı saç uzamasını sağlayacak besinleri vardır. Bu balıklar, saç uzamasını sağlayan mükemmel bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır.

Balık yağları kadınlardaki saç dökülmesini engeller ve saç yoğunluğunu arttırır. 120 kadın üzerinde yapılan bir klinik çalışma sonrası, omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin saç dökülmesini azalttığı ve saç yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Bu faydalı yağ asitleri balık haricinde keten tohumunda da bol miktarda bulunur.

Yağlı balıklar aynı zamanda güçlü ve canlı saçlara kavuşmak için gerekli olan protein, selenyum, D3 ve B vitamin kaynağıdır.

5 – Tatlı Sebzeler

Genellikle renkleri turuncu olan sebzeler harika bir betakaroten kaynağıdır. Özellikle turuncu sebze ve meyvelerde bulunan betakaroteni havuç, bal kabağı, kayısı, kavun, patates, domates, brokoli, lahana şeftali gibi besinler bolca ihtiva eder. Vücut bu bileşeni saç sağlığıyla yakından alakalı olan A vitaminine dönüştürür.

Araştırmalar, A vitamininin saçın sağlıklı kalmasında önemli rol oynayan sebum üretimi için önemli rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca A vitamini saçların hızlı büyümesini sağlarken, zayıf saç köklerinin tamamen ölmesini engeller.

6 – Avokado

Avokadolar hem lezzetlidir, hem sağlıklıdır, hem de mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Ayrıca saçların büyümesinde önemli rol oynayan E vitaminini bolca ihtiva eder. 1 Adet avokado (Yaklaşık 200 gram) günlük E vitamini ihtiyacının %21’ini karşılar.

C vitamini gibi E vitamini de, serbest radikallerle mücadele ederek onları nötralize eden bir antioksidandır. Yapılan klinik bir çalışmada, 8 ay boyunca E vitamini takviyesi alan kişilerde %34.5 oranında daha fazla saç uzaması görüldü.

Sağlıksız saç derisinin saç dökülmelerine neden olduğu bilinmektedir. E vitamini saç derisini korur ve daha sağlıklı saçların uzamasına yardımcı olur.

7 – Fındık ve Badem

Oldukça lezzetli olan fındık ve badem saç uzamasını hızlandıracak çeşitli besinleri içerir. Örneğin 28 gram badem günlük E vitamini ihtiyacının %37’sini karşılar.

Dahası çok çeşitli B vitaminleri, esansiyel sağlıklı yağlar ve çinko barındırırlar. Bu besinlerden herhangi birinin vücuttaki eksikliği saç dökülmesine neden olur.

Fındık ve badem saç sağlığı dışında kalp rahatsızlıkları, iltihaplanma gibi hastalıklara karşı da önemli rol oynar.

8 – Tatlı Biberler

Tatlı biberler saç büyümesini teşvik eden mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Şaşırtıcı olarak bir sarı biber, bir portakalın yaklaşık 5.5 katı kadar C vitamini ihtiva eder. Dahası, tatlı biberler aynı zamanda mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

C vitamini saçları güçlendirmeye yarayan kollajen üretimini teşvik eder. Aynı zamanda saçları oksidatif strese karşı koruyabilen mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

9 – İstiridye ve Karides

İstiridyeler çinko zengini besinlerdendir. Çinko, saç uzamasını ve onarımını destekleyen önemli bir mineraldir. Çinko eksikliği yüzünden telogen effluvium ismi verilen saç dökülmesi yaşanabilir. Yapılan çalışmalar çinko takviyesi alarak saç dökülmesinin önüne geçilebileceğini göstermektedir.

Tüm bunlara rağmen aşırı doz çinko alımının da saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu sebeple, çinko takviyesi yerine, istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinden çinkoyu almak daha iyidir.

Karides ise saç uzamasını teşvik eden B vitamini, çinko, demir, D vitamini ve protein kaynağıdır. Az miktarda da olsa omega 3 yağ asidi içerir. Görüldüğü gibi karidesler de saç uzamasını sağlayan önemli besinleri içinde barındırır.

10 – Fasulye

Fasulyeler saç uzaması için gerekli olan bitki kökenli müthiş bir protein kaynağıdır. Diğer yandan fasulyerler, istiridye gibi saçların hızlı uzamasına ve onarılmasına yardımcı olan harika bir çinko kaynağıdır.

Fasulyeler ayrıca folat ve demir de dahil olmak üzere saç sağlığı için gerekli birçok besini sağlar. Tüm bunların yanı sıra fasulyeler ucuzdur ve kolay bulunan bir besin maddesidir.

Diğer yandan soya fasulyeleri de saç uzaması konusunda etkilidir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, soya fasulyesinde bol miktarda bulunan spermidin sayesinde saçların daha hızlı uzadığı görülmüştür. Ancak poliamin bileşiği olan spermidin üzerinde yapılan çalışmalar az sayıdadır ve saç ile ilişiğini kanıtlayan yalnızca birkaç çalışma vardır.

11 – Et

Et, sağlıklı ve güçlü saçlar için çok önemli bir protein kaynağıdır. Özellikle kırmızı et, saçların hızlı uzamasını sağlayabilecek demir bakımından da zengindir.

Etteki bu protein saçların hızlı uzamasına ve onarılmasına yardımcı olur. 100 gr sığır etinde yaklaşık olarak 28 gram protein bulunur.

Özet :

Yediğiniz besinlerin saç sağlığı üzerindeki etkisi tartışılmaz bir konudur. A,C,D,E vitaminleri, Çinko, B Vitaminleri, Demir, Biotin, Protein ve Omega 3 yağ asitleri eksikliği saçların daha yavaş uzamasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Saç uzaması ve dökülmesi konusunda sorunlar yaşıyorsanız, bu besinleri yeteri kadar aldığınızdan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ