MorTilki.Com

Sağlık Sorunlarına Neden Olan Bu Bitkileri Asla Evinizde Bulundurmayın

Sağlık Sorunlarına Neden Olan Bu Bitkileri Asla Evinizde Bulundurmayın

Evinizin çeşitli köşelerinde güzel bir görüntü yaratan bazı bitki türleri görüldüğü kadar masum olmayabilir. Bu bitki türlerinin evde bulundurulması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Peki hangi bitkiler sağlığa zararlıdır? İşte evinizde asla bulundurmamanız gereken tehlikeli bitkiler.

Boru Çiçeği (Sindirim sistemi sorunları ve felç)

Boru çiçeği, içerdiği tropan alkaloid maddesi nedeniyle sinir sistemi sorunları ve felce yol açabilen en tehlikeli bitkilerdendir. Aşağıya doğru sarkan zarif çiçekleri ile güzel bir görüntü oluşturan boru çiçeği, sentetik ilaçların yapımında kullanılır. 

Ateş Çiçeği (Ciddi bilinç kaybı sorunları)

Ada çayı bitkisi ile büyük benzerlik gösteren ateş çiçeği, evinizden mutlaka uzak tutmanız gereken bitkilerdendir. Bu bitkinin evde bulundurulması kalıcı hale gelen halüsinasyonlar görmenize neden olabilir. Bazı yerli kabileler tarafından ayinlerde kullanılan bu bitki çeşidi, geri dönüşü olmayan bilinç sorunlarına yol açabilmektedir.

Zambak (Kedilerde sindirim sistemi sorunları)

Özellikle kedi besleyen aileler bu bitkiye evlerinden uzak tutmalıdır. Yaygın olarak birçok yerde kullanılmakta olan zambak, kedilerin sindirim sistemini bozarak kusma ve ishal gibi problemlere neden olabiliyor.

Ortanca (Solunum sorunları, baygınlık, baş dönmesi)

Ortanca bitkisinin neden olabileceği zararlar çoğu kişi tarafından bilinmez ve evlerde yaygın olarak kullanılır. Güzel bir görüntüsü olan bu bitkinin en tehlikeli kısmı mavi çiçeklerdir. Masum görünen çiçekler yanlışlıkla çiğnenirse solunumun zorluğu, baş dönmesi, baygınlık ve tansiyon düşüklüğü gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ortancanın sap ve yaprak kısımları da aynı zararlı etkilere sahiptir.

Kaynana Dili (Kalp sorunları)

Yetiştirmesi ve bakımı kolay olan bu bitki, birçok dış ve iç mekanda yaygın olarak bulundurulur. Asparajin maddesi içeren kaynana dili bitkisi, bazı insanlarda cilt rahatsızlıklarına yol açabilir. Ayrıca yanlışlıkla çiğnenmesi halinde kalp sorunlarına ve ciddi boğaz ağrılarına neden olabilir.

Trinitaria (Nefes alırken zorlanma, çarpıntı)

Evlerin duvar kısımlarına yayılabilen bu bitki, dış cephelerde yaygın olarak kullanılır. Renkli çiçeklere sahiptir ve kalbi olumsuz etkileyen zararlı bazı maddeler içerir. Trinitaria yanlışlıkla yutulursa, bir süre sonra kalpte çarpıntı ve ritm bozukluğu, nefes almakta zorlanma, baş dönmesi, kusma ve ishal gibi ciddi sağlık sorunları görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ