MorTilki.Com

Mantar Zehirlenmesi Hakkında Faydalı Bilgiler! Hangi Belirtileri Gösterir?

Mantar Zehirlenmesi Hakkında Faydalı Bilgiler! Hangi Belirtileri Gösterir?

Birçok kişi tarafından severek tüketilen mantarın bazı çeşitleri göründüğü kadar masum değildir. Zehirli mantar türlerinin bilinçsiz şekilde tüketilmesi son derece ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmekte hatta ölümcül sonuçlarla bile karşılaşılabilmetedir. Bu gibi hayati sorunlar ile karşılaşmamak için doğada bulunan her mantar türü tüketilmemelidir. İşte mantar zehirlenmesi hakkında önemli bilgiler ve zehirlenme durumunda ortaya çıkan belirtiler.

Mantarın Zehirsiz Olduğunu Anlamak Uzmanlık Gerektirmektedir

Zehirli ve zehirsiz mantar türlerini ayırt etmek ciddi bir uzmanlık gerektirmektedir. Doğada bulunan her mantar türü kulaktan dolma bilgilere dayanarak tüketilmemelidir. Doğada 1 milyondan fazla mantar türü olduğu bilinmekte ve bunlardan sadece 69 bin türü keşfedilmiş durumdadır. Ayrıca bir mantar türünün zehirsiz olduğunu bakarak anlayabilmek için kesin bir kriter bulunmamaktadır.

Mantar Zehirlenmesinin Belirtileri!

Mantar zehirlenmelerinde karşılaşılan belirtiler mantarda bulunan zehre göre değişkenlik gösterebilir. Bu belirtilerden en yaygın olanları; mide bulantısı ve kusma, nabzın artması, tansiyonda düşme, boyun ve yüz bölgesinde kızarıklık ve terleme gibi belirtilerdir. Saydığımız bu belirtiler zehirli mantarın türüne göre 2 saat veya 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Belirtiler 6 saat sonra ortaya çıkarsa ciddi bir zehirlenme söz konusu olabilir. 2 saat sonra zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkması durumunda ise can kaybı riski daha azdır.

Mantar Zehirlenmelerinde Ne Yapılmalıdır?

Mantar zehirlenmesi olan kişide aşırı şekilde su kaybı başlar. Zehirlenen kişiye bol su içirilip kusmasını sağlamak gerekmektedir ve en kısa zamanda yakınlardaki sağlık kuruluşuna götürülmek hasta için hayati önem taşır. Sağlık kuruluşuna zehirlenen kişinin hangi mantar türünü tükettiği bilgisini vermek veya zehirlenmeye neden olan mantarın bir örneğini göstermek çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ