MorTilki.Com

Panik Atak Nasıl Geçer? Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler

Panik Atak Nasıl Geçer? Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler

Psikolojik bir rahatsızlık olan panik atak günümüzde birçok insanın yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltan olumsuz bir durum. Genellikle korku duygusu sonucu ortaya çıkan panik atak yoğun sıkıntı ve stres durumlarında da ortaya çıkabiliyor. Neyse ki aniden yaşanan bu panik atak krizlerini kolayca atlatabilmeniz için bazı basit yöntemler var.

Panik atak krizi geçiren kişiler hızlı kalp atışı, nefes almada güçlük hissi, göğüs ağrısı, mide bulantısı, terleme ve titreme, vücutta uyuşma, karın ağrısı, kalp krizi geçireceği düşüncesi ve ölüm korkusu yaşayabilir.

Ancak şunu bilmek gerekir ki panik atak krizleri zararsızdır. Panik atak krizleri sizi öldürmez, felç bırakmaz, kalp krizine neden olmaz ya da çıldırtmaz. Panik atak geçiren kişi hızlı nefes alır-verir. (Hiperventilasyon) Bu solunum düzensizliği vücuttaki oksijen-karbondioksit dengesini bozar. Bu dengesizlik sonucu da vücutta uyuşma, baş dönmesi, nefes alamama hissi yaşanır.

Panik atak sorunu tamamiyle psikolojik bir hastalıktır ve erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür. 20 ila 35 yaşlar arasındaki kişilerde daha sık rastlanan panik atak, her 1000 kişiden 30-40’ında görülmektedir. Panik atak tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar; ilaç tedavisi ve bilişsel-davranışçı tedavidir. Biz bu yazımızda bilişsel tedavi konusu içine giren bazı tavsiyelerden bahsedeceğiz.

Hızlı bir şekilde panit atak krizlerini nasıl atlatırım? Panik atak nöbetleri esnasında neler yapılmalı? gibi sorulara cevap oluşturabilecek bazı kolay yöntemleri hep birlikte inceleyelim…

Nefesinizi Kontrol Altına Alın

Yukarıda panik atak krizi geçiren kişinin hızlı nefes alıp verdiğinden ve bununda solunum düzensizliğine yol açarak bazı semptomları ortaya çıkardığından bahsetmiştik. Öncelikle kalp hızınızı düşürmek için nefesinizi yavaşlatmanız gerekir. Yeterli nefes alamadığını düşünen kişi hızlı ve düzensiz nefes alıp vermeye başlar. Bu olaya hiperventilasyon denir. Hiperventilasyon ile panik atak birbirine bağlıdır.

Bu durumda hızlı nefes almak yerine, yavaş nefes almaya çalışın ve her aldığınız nefeste ciğerlerinizi oksijenle doldurmayı hedefleyin. 2-3 saniye derin nefes alın, 4-5 saniye nefesinizi tutun ve 2-3 saniyede nefesinizi verin. Bu sizin sakinleşmenize ve daha net düşünmenize yardımcı olacaktır.

Nefes egzersizleri dışında panik atakla mücadele konusunda spor yapmanında fayda sağladığı bilinmektedir. Günlük 30 dakikanızı egzersize ayırmanız stresinizi azaltarak panik atağı önleyebilir. Açık havada yürüyüş, doğa koşusu, yüzme gibi aktiviteler yapabileceğiniz en etkili ve en basit egzersizleri içerir.

Dikkatinizi Başka Şeylere Yönlendirin

Panik atağın tamamiyle psikolojik bir rahatsızlık olduğundan ve beyninizin size oynadığı bir oyun sonucu ortaya çıktığından bahsetmiştik. Eğer beyniniz size oyun oynayarak panik atak krizi geçirmenize neden oluyorsa, sizde ona küçük bir oyun oynayarak atağı kolayca atlatabilirsiniz.

Dikkatinizi dağıtmak için 100’den geriye doğru 3’er 3’er sayın. 1 ve 2 ile geriye doğru saymak çok kolay olacağından zihniniz tamamiyle yönlenmeyebilir. Bu yüzden geriye doğru 3 azaltarak sayın bu da çok kolay geliyorsa 7 azaltarak sayın. Eğer bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız yüksek sesle söyleyebilir ya da bunu bir kağıt üzerine de yazabilirsiniz.

Panik Atak Esnasında Buz Torbası

Buzdolabınızın buzluk kısmında 4-5 tane buz torbasını hazır halde bekletin. Evde böyle bir krizin yaşanması durumunda buzluğunuzdan çıkardığınız bu buz torbalarını kullanın.

Sırtınıza bir havlu serin ve üzerine 2 buz torbası koyun. Ellerinize buz torbası alın, dilerseniz ensenize ya da başınıza koyun. Burada önemli olan ani gelen soğuk hava değişimine vücudun yoğunlaşmasıdır. Bu sayede beyninizi dışardan ani gelen bu soğuk havaya odaklandırmış ve panik atak krizini 2. plana atmış olacaksınız.

Çevrenizdeki Nesnelere Odaklanın

Yukarıdaki iki maddenin de asıl amacının beyninizi farklı bir yere yönlendirmek olduğunu anlamışsınızdır. Bu yöntemde aynı temele dayanıyor. Eğer panik atağı ev dışında bir yerde geçiriyorsanız, dikkatinizi çevrenizdeki nesnelere odaklandırın. Panik atak krizinin geldiğini hissettiğiniz anda çevrenizdeki canlı ve cansız varlıklara yoğunlaşın.

Örneğin ofisteyseniz bulunduğunuz ortama dikkatlice göz atın. Kahve içmek, parfüm kokusunu almak, duvardaki saate yoğunlaşmak vb. gibi başka nesnelere dikkatinizi vermek sizi sakinleştirerek panik atak krizine girmemenizi sağlar.

Stresli bir hayat sürdürmenin panik atağa neden olduğu bilinmektedir. Stresi azaltmak için haftada birkaç kez sakinleştirici ve rahatlatıcı aktivitelere katılmanız yarar sağlayacaktır. Yoga ve meditasyon yapmak stresle başa çıkmanın en kolay yoludur.

Panik Atak Tetikçilerinizle Yüzleşin

Panik atağınıza neden olan tetikleyicilerden kaçmak kısa sürede çözüm olabilir ancak bu olaydan tamamiyle kurtulmak istiyorsanız onlarla yüzleşmelisiniz. Panik atağa neden olan korkularınızla yüzleşmek için en basit aşamadan başlamalısınız.

Örneğin yükseklik korkusu panik atağınızı tetikliyor olabilir.  Yüksek katta oturan bir yakınınızı ziyaret edebilir, ilk etapta balkona çıkmak yerine camdan dışarı bakabilir, daha sonraki ziyaretlerinizde balkona çıkarak etrafı izleyebilirsiniz. Aynı şekilde kalabalık ortamlar panik atağa neden oluyorsa, önce az insanların bulunduğu yerlere giderek nispeten bu korkunuzu yenin. Daha sonra pazar yerleri ve konserler gibi insan popülasyonunun fazla olduğu ortamlarda bulunabilirsiniz. Alıştırma ödevi olarak adlandırılan bu yöntemleri doktorunuz sizin için planlayacaktır.

Panik atak krizleriyle mücadele için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekir. Doktorunuz sizi en doğru şekilde yönlendirerek uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Panik atak durumunuza göre, ilaç tedavisi ya da terapi yoluyla rahatsızlığınıza çözüm bularak kısa sürede hayat kalitenizi azaltan bu durumdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ