MorTilki.Com

Meyve Suyunun Faydaları, Neden Daha Sık Meyve Suyu İçmelisiniz?

Meyve Suyunun Faydaları, Neden Daha Sık Meyve Suyu İçmelisiniz?

Çağımızın rahatsızlığı olarak bilinen stres, obezite, sürekli artan yeni kanser türleri ve sayısız yeni nesil hastalığı sonucu insanlar daha fazla sağlık bilincine sahip oluyor, olmak zorunda kalıyor. Çoğu insan sağlıklı bir bedene kavuşmanın yollarını arıyor, yaşlılığın getirdiği rahatsızlıklardan korunma yöntemlerini araştırıyor. Gerçek şu ki, bir hastalıkla mücadele etmektense o hastalığa yakalanmadan önce tedbir almak çok daha kolay. İşte tam da burada meyve sularının önemi ortaya çıkıyor.

Meyve ve sebzelerin posalarıyla birlikte tüketilmesinin sayısız yararı olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak biz bu yazımızda bu doğal ürünlerin sularının vücudumuza kazandırdıklarından bahsedeceğiz. Meyve suyunun faydaları hakkında bazı maddeleri listelerken, neden daha sık meyve suyu içmeniz gerektiği konusunada değineceğiz.

Yazının başında şunu önemle vurgulamak istiyorum. Burada anlatılan bilgiler, marketlerde satılan fabrikasyon ürünü olan hazır meyve sularını içermiyor. Bizim bahsettiğimiz meyve suları, yetiştirdiğiniz ya da satın aldığınız organik meyvelerden sıkarak elde ettiğiniz sular hakkında.

Meyve suyunu içtikten kısa süre sonra faydalarını görmek mümkündür. Bunun en önemli etkeni sıvı olması ve bu sayede daha hızlı kana karışıyor olmasıdır. Ayrıca meyve suları çiğ ve işlenmemiş olarak tüketildiğinden de sağlık açısından büyük önem teşkil eder. Şöyle ki; yapılan bilimsel çalışmalar yemekleri pişirerek yüksek sıcaklıklara maruz bırakmanın ve bazı işlemlere tabii tutmanın faydalarını azalttığını kanıtlamıştır.

Doğal ürünleri yüksek sıcaklıklara maruz bırakmak onların besinsel yararını önemli ölçüde tahrip eder. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi yararlı bileşenler yüksek ısıda zarar görür ve yararı minimum seviyeye iner. Fakat meyve suları dalından koparılıp hiçbir işlem görmeden suyu sıkılarak vücuda alınır ve hızla kana karışarak tüm vitamin ve minerallerinden en yüksek oranda yararlanılmasını sağlar.

Uzmanlar sağlıklı bir yetişkinin günde 3 ila 6 porsiyon arasında meyve yemesi gerektiğini söylüyor. Ancak gerçek şu ki, çoğu insan her gün 5 porsiyon meyve yemez-yiyemez. Her ne kadar meyveleri posalarıyla tüketmek daha yararlı olsada burada taze sıkılmış organik meyve suları imdadımıza yetişiyor.

Meyve suları hakkında genel bilgiler verdikten sonra şimdi de meyve suyunun faydaları ve neden daha sık tüketmemiz gerektiği sorularına yanıt olabilecek maddeleri listeleyelim:

1 – İnanılmaz Hissediyorum!

Gün içinde tüketilen gıdaların çoğu karbonhidrat ve işlenmiş ürünlerden oluşmakta. Bu tür yiyecekler sindirim sisteminde olumsuz etki yaparken, uyku kalitesinden yorgun hissetmeye kadar birçok şeyde negatif etki eder.

Ancak organik meyvelerin suyunu sıkıp içtiğinizde vücudunuzu bol miktarda vitamin, mineral, antioksidan ve besinlerle doldurmuş olacaksınız. Alınan bu besinler daha enerjik hissetmenizi ve daha mutlu olmanızı sağlar. Sağlıksız besinleri yemeyi bırakarak sebze-meyve ve bunların sularına yoğunlaşmak mükemmel hissetmenizi sağlayacak garantili bir yoldur.

2 – Tasarruf Ediyorum!

Her meyve ve sebzenin mevsiminde tüketilmesi gerektiğini sanırım bilmeyen yoktur. Mevsiminde satın alınan meyveler daha ucuz ve ekonomiktir. Ayrıca meyve ve sebzelerin diğer besinlere göre daha ucuz olmasının çok basit bir sebebi var. Yerde ya da dalında büyür, paketlenmez, işlem görmez, fabrikalarda makineden makineye yolculuk yapmaz. Tüm bunlarda meyve ve sebzeleri diğer sağlıksız besinlere kıyasla daha ucuz olmasını sağlar.

3 – Çevre Dostuyum!

Yukarıda çoğu sağlıksız besine ambalaj ve paketleme işlemi yapıldığı/yapılmak zorunda olunduğu konusundan bahsettik. Bu ambalajlar artı maliyet oluşturduğu gibi çevreye de zarar verir. Ürünleri kullanıp plastiklerini çöpe atıyoruz ve tamamiyle sorunun ortadan kalktığını düşünüyoruz. Ancak durum tam olarak böyle değil. Plastiği çöpe atmış olsak bile onun toprağa karışarak yok olması yüzyılları buluyor.

Meyve ve sebzeler için durum böyle değildir. Onları tüketmek hem sağlıklıdır hem de çevre dostu olduğunuzun bir göstergesidir. Meyve, sebze üretiliciği sürdürülebilir tarımdır ve ayrıca hobidirde. Eğer imkanınız varsa evinizin bahçesinde organik ürünleri kendiniz yetiştirip hem ağaçlandırma yaparak doğaya katkıda bulunursunuz hem de organik ürünleri tatmanın zevkini yaşarsınız.

4 – Kanseri Önlüyorum!

Yazımızın başında sürekli artan kanser türleri olduğundan bahsetmiştik. Kanser hastalığının birçok sebebi olduğu gibi sağlıksız beslenme de bu sebeplerin arasında yerini alır. İşlenmiş gıdalarda bulunan kanserojen maddeler bu hastalığa davet çıkarır.

Meyve suyunun en büyük yararlarından biri vücudu antioksidanlarla doldurmak suretiyle kanser riskini en aza indirmesidir. Kansere yakalanıp mücadele etmektense, kanser olmadan önlemini almak şüphesiz daha akıllıca bir yoldur. Bu bağlamda meyveler ve sularını düzenli tüketmek daha sağlıklı ve daha uzun yaşamak anlamına gelir.

5 – Daha İyi Uyuyorum!

Günümüzde uykusuzluk ve uykuya dalamama sorunu yaşayanların sayısı hiçte azımsanacak miktarda değil. Uyku problemlerinin çok çeşitli nedenleri olsada en büyük etkenlerden birinin sağlıksız beslenme olduğunu biliyoruz. Sağlıksız beslenme uykusuzluğa, uykusuzlukta sağlıksız beslenmeye yol açarak kısır bir döngü oluşturur.

Meyve suları vücudun ihtiyacı olan besinleri almamızı ve hızla kana karışmasını sağlar. Vücut, ihtiyacı olan besinleri aldığında daha rahat ve hızlı şekilde uykuya dalarak REM uykusuna geçer. Yapılan araştırmalar sonucu uyku problemleri yaşayan insanların beslenme listelerine meyve suyu ekledikten sonra uyku sorunlarının büyük ölçüde azaldığı görülmüştür.

6 – Performansım Arttı!

Daha iyi uyumanın, erken kalkmanın ve uykuyu tam almanın bir sonucu olarak gün içindeki performansınızda aynı oranda artar. Performans artışı hayatta daha başarılı olmanızı sağlayan etkenlerdendir.

İnsan vücudu çaresizce ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamadığında gün içinde yapılması gereken sıradan işleri yapmak bile işkence haline gelir. Meyve suyu ihtiyacınız olan besinlerin çoğunu karşılayarak daha üretken olmanızı ve hayattan çok daha fazlasını almanızı sağlar.

7 – Karaciğerimi Temizliyorum!

Karaciğerin birincil görevleri kanı temizleyerek toksinlerden vücudu arındırmaktır. Ne var ki, temizliği sağlayan hayati öneme sahip bu organın da temizlenmeye ihtiyacı vardır. Erik, elma ve üzüm gibi meyvelerin suları karaciğer temizliğinde önemli rol oynar.

Meyve suları karaciğere oldukça faydalıdır ancak aşırı tüketimi ve fiziki hareketsizlik sonucunda karaciğer yağlanması da yaşanabilir. Bu bağlamda meyve suyu tüketiminde aşırıya kaçmamakta da yarar vardır.

Bu yazımızda her ne kadar meyve sularının yararlarına yer versekte fazla içilmesinin neden olabileceği zararlarına da değinmek gerekiyor. ‘Azı karar çoğu zarar‘ misali meyve sularının da çok fazla tüketilmesi bazı sorunlara sebep olabilir. Fruktoz doğal bir şekerdir ve birçok meyvede bolca bulunur. İçerdiği fruktoz yüzünden diyabet, obezite ve karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklardan muzdarip kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir.

Sonuç olarak, günde iki bardak aç karnına meyve suyu içmek sizi daha sağlıklı yapar, yaşam kalitenizi artırır. Spor ve meyve ile kalın; hayatta kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ