MorTilki.Com

Kalp Düzgün Çalışmadığında Vücutta Oluşan Belirtiler

Kalp Düzgün Çalışmadığında Vücutta Oluşan Belirtiler

Kalp ve damar hastalıkları hem Dünya genelinde hem de ülkemizde sık rastlanan bir rahatsızlık. Türkiye’de her yıl 300 Bin kalp krizi vakası yaşanıyor ve bu krizler sonucu 125 Bin kişi hayatını kaybediyor. Cinsiyet ayrımı yapmayan bu hastalık birçok nedenden ötürü insanları pençesi altına alıyor. Neyse ki ciddi kalp krizi atakları öncesinde bizi uyaran bazı belirti ve işaretler var. Kalbinizin düzgün çalışmadığını gösteren işaretleri listeledik…

Kollarda ve Omuzda Ağrı, Uyuşma

Kollara yayılan ağrı kalbinizin düzgün çalışmadığını gösteren en bilinen belirtilerden biridir. Kollardaki ağrı erkeklerde genelde sol kolda görülürken, kadınlarda iki kolda birden görülebilir. Ayrıca bazı kadınlarda omuz eklemi ve dirsek ağrılarıda yaşanabilir. Kollarınızda uyuşukluk ve ağrı şikayetiniz varsa bu ağrıları ciddiye almanızda fayda var.

İnatçı Öksürük Nöbetleri

Öksürüğün birçok nedeni olabilir ancak kalp sorunlarınında habercisi olduğu unutulmamalıdır. Açık pembe renk kanlı öksürük olabileceği gibi inatçı, geçmeyen kuru öksürükte kalp rahatsızlığı sinyali olabilir. Öksürükle birlikte nefes darlığı yaşanabilir.

Ayak ve Bacaklarda Şişme

Ayaklar, bilekler ve bacaklarda oluşan şişkinlik başta kalp olmak üzere böbrek ve karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir. Genellikle akşam saatlerinde şişen ayaklar sağ kalp yetmezliğine bağlı olabilir. Bu şişkinlik bazı iç organların yetmezliğinde ayak ve bacaklarda su, tuz birikmesinden kaynaklı olabilir.

İştahsızlık ve Mide Bulantısı

Kalbi düzgün çalışmayan kişilerde sürekli bulantı hissi ve iştahsızlık görülebilir. Bunun sebebi karaciğer çevresindeki sıvılarının sindirim organları ile etkileşime girmiyor olmasıdır. Mide bulantısı ve iştahsızlık tek başına kalp hastalığı anlamına gelmez ancak diğer belirtilerle birlikte görülüyorsa dikkatli olmakta yarar vardır.

Vücutta Morluk ve Deri Döküntüleri

Yapılan araştırmalar egzama ve zona hastalığı olan kişilerin diğerlerine göre kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 40’lara varan bir oranla daha fazla olduğunu gösteriyor. Diğer yandan vücuda kan pompalamakla görevli kalbin yeterince kan pompalayamaması ve kan akışının azalması gibi durumlarda da vücudun çeşitli yerlerinde morarma görülebilir.

Bilinci Kaybetme ve Bayılma

Bilinç kaybı ve bayılma kalp hastalıklarının en bilinen belirtileri arasında yer alır. Kalp yeterli miktarda kan pompalayamaz ya da damarlarda akan kan tıkanıklık nedeniyle akışkanlığı kısmen durur. Bu durum bayılma ve bilinç kaybına neden olabilir.

Yukarıda yazılan semptomlardan yalnızca birisi bile kalp hastalıkları habercisi olacağı gibi birçoğu görülmesi durumunda dahi sorun kalbinizde olmayabilir. Bu yazılanların dışında göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, solgun morumsu bir cilt ve sürekli kaygılı depresif ruh hali gibi belirtilerde kalp hastalıklarının belirtisidir.

Kalp hastalıkları ciddi bir hastalıktır ve hayati önem teşkil eder. Eğer kalbinizin düzgün çalışmadığından şüphe ediyorsanız vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ