MorTilki.Com

Kabızlığa Neden Olan Yiyecekler ve Davranışlar

Kabızlığa Neden Olan Yiyecekler ve Davranışlar

Kabızlık yeterli miktarda sıvı tüketmeyen, hareketsiz bir yaşam sürdüren bireylerde meydana gelen sancılı bir rahatsızlıktır. Kadınlarda daha çok karşılaşılmaktadır ve bazı insanlar için kronik bir problem haline gelebilmektedir. Yanlış beslenme alışkanları ve bazı davranışlar kabızlığa neden olabilmektedir. İşte kabızlığa neden olan yiyecek ve alışkanlıklar.

Yavaş Sindirilen İşlenmiş Gıdalar

Ekmek, makarna ve işlenmiş gıda çeşitlerinin vücutta sindirilmesi zordur. Bu gıdaların birçoğu fruktan içermektedir. Fruktan sindirim sisteminin işleyişini bozarak yavaş bir hale getirir. Aynı zamanda işlenmiş gıdalarda mevcut olan sodyum vücuttaki su oranını azaltarak kabızlığa neden olur.

Çikolata Tüketimi ve Kabızlık

Yapılan bilimsel araştırmalara göre çikolata tüketimi kabızlığı tetiklemektedir. Araştırmacılar tarafından sebebi tam olarak tespit edilemese de çikolatada bulunan kafein ve sütün neden olduğu tahmin edilmektedir.

Aşırı Süt ve Süt Ürünleri Tüketimi

Kabızlık sorunu ile karşı karşıya olan kişiler süt ve süt ürünlerinden uzak durmalıdır. Aynı zamanda yumurta, et gibi hayvansal gıdalar da tüketilmemelidir. Kabızlık soru yaşayanlar lif bakımından zengin gıdaları tüketmeye özen göstermelidir.

Bazı Reçeteli İlaçlar ve Kabızlık

Reçeteli şekilde kullanılan bazı ilaçlar sindirim sistemini etkileyerek kabızlığı tetiklemektedir. Tansiyon için kullanılan birçok ilaç ve antidepresanlar kabızlığa neden olabilmektedir. Reçeteli ilaç kullanan kişiler bu gibi durumlar halinde doktorlarına danışmalıdır.

Hareketsizlik ve Kabızlık

Hareketsizlik kabızlığa neden olan en önemli etkenlerden biridir. Uzun süre hareketsiz kalanların sindirim sistemleri sağlıksız bir şekilde çalışmaya başlar. Bu nedenlerden dolayı hareketsiz durmaktan kaçınmalı, en azından gün içerisinde kısa mesafeli yürüyüşler yaparak sindirim sisteminizi harekete geçirmelisiniz.

Kabızlık Sorunu Olanlar Hangi Besinleri Tüketmeli?

Kalsiyum ve demir açısından zengin besinler kabızlık sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Bu besinlerde bulunan mineraller sindirim sisteminin işleyişini düzenler. Kabızlık döneminde vegan beslenme alışkanlığı edinerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Vegan bir şekilde beslenmek, sindirim sistemini hızlı bir şekilde harekete geçirmek için oldukça etkilidir.

Kabızlık Sorunu Hakkında İbrahim Saraçoğlu’nun Tavsiyeleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ