MorTilki.Com

Sağlıklı Bir Kalp İçin Asla Tüketilmemesi Gereken Besinler

Sağlıklı Bir Kalp İçin Asla Tüketilmemesi Gereken Besinler

Sağlıklı gıdaları tercih ederek kazanılacak bir beslenme alışkanlığı kalp hastalıklarından korunmak için oldukça etkilidir. Kalp uzmanlarının tavsiye etmediği besinleri tüketmekten kaçınarak kalp sağlığınızı korumanız mümkün. Peki kalp sağlığını olumsuz şekilde etkileyen gıdalar hangileri?

Kimyasal Maddeler İçeren İşlenmiş Gıdalar

Pastırma, sucuk, jambon gibi besinlerin raf ömürlerini uzatmak için içerilerine çeşitli kimyasal maddeler ve aşırı miktarda tuz katıldığı, bu ürünlerden uzak durulması gerektiği söyleniyor. Amerikalı tıp profesörü Jennifer Haythe, bu ürünlerin kalp hastalıklarına davetiye çıkardığını belirtiyor.

Son dönemlerde birçok insanın bu besinleri tüketmeyi bir alışkanlık haline getirdiğini belirten uzmanlar, sağlıklı bir kalp için bu gıdaların asla tüketilmemesini öneriyor.

Yüksek Miktarda Sodyum Barındıran Cipsler

Hazır şekilde paketlenmiş olarak satılan cips çeşitleri yüksek miktarlarda sodyum içermektedir. Tıp kuruluşları tarafından yapılan araştırmalarda dünya üzerindeki insanların büyük bir kısmının her gün 2,000 miligram sodyum tükettiği gerçeği ortaya çıkmış.

Uzmanlar hazır olarak satılan cipslerin yerine, evde hazırlanabilecek fırınlanmış gıdaların tüketilmesini öneriyor. Araştırmalara göre günde 1,500 miligramdan fazla alınan sodyum kalp sağlığını olumsuz şekilde etkiliyor.

Sodyum Oranı Yüksek Olan Noodle

Yoğun bir tempo ile çalışan, yemek hazırlamak için vakti olamayan insanlar tarafından tercih edilen bu gıdalar kalp sağlığı için son derece zararlı. Tüketildiği zaman kan basıncını yüksek seviyelere getiren bu gıdaların sodyum oranları son derece yüksek.

İşlenmiş Gıdalar İle Dolu Olan Pizza

Uzmanlar, tüketim seviyesi son derece yüksek olan ve birçok insanın ana öğün yerine tercih ettiği pizzaların kalp sağlığını olumsuz etkilediğini belirtiyor. İşlenmiş peynir gibi gıdalar kullanılarak yapılan pizzalar birer karbonhidrat deposu.

Tuz Yerine Çeşitli Baharatların Tercih Edilmesi Gerekli!

Her yemekte kullanılan tuzun kalp ve damar hastalıklarına neden olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Uzmanlar tüketilen yemeklerde tuz yerine çeşitli baharatların kullanılmasını tavsiye etmekte. Köri, sarımsak, kimyon gibi baharatlar sağlıklı ve yemeklere lezzet katabiliyor.

Kızgın Yağda Pişirilerek Besin Değerlerini Kaybeden Gıdalar

Kızgın ve bol miktardaki yağda kızartılan yiyeceklerin tüketim seviyesi oldukça yükseklerdedir. Yiyecekler bol miktarda kızgın yağda pişirilince bütün besin değerlerini kaybetmektedirler. Besin değerlerini yitiren bu yiyecekler kalp sağlığı açısından ciddi risk taşımaktadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ