MorTilki.Com

Protein Eksikliğine İşaret Eden Vücuttaki Belirtiler

Protein Eksikliğine İşaret Eden Vücuttaki Belirtiler

İnsanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmeleri için almaları gereken önemli besin maddeleri vardır. Bu besin maddeleri iki grup içinde değerlendirilir; makro ve mikro besinler. Yazımızın ana konusunu oluşturan protein ise makro besinler grubundadır ve bulunduğu bu grupta belkide en önemli yer onundur. Hayatımızda böylesine önemli bir yeri bulunan proteinin eksikliği durumunda vücudumuzda bazı belirtiler gözlemlenir. Protein eksikliği belirtileri nelerdir? Protein eksikliği hastalıkları nelerdir? gibi sorularının cevaplarını hep birlikte inceleyelim…

Yukarıda sağlıklı yaşamak için vücudumuzun bazı besinlere ihtiyaç duyduğunu, bu besinlerin makro ve mikro besinler olarak ikiye ayrıldığından bahsetmiştik. Mikro besinler vitamin ve minerallerdir. Makro besinler ise protein, yağlar ve karbonhidratlardır. Bu besinlerin içinde belkide en önemli yerde bulunan protein, DNA oluşumundan yeni dokuların yapılmasına, saç ve tırnak hücrelerinin yapımından kas kütlesi inşaasına kadar bir çok yerde önemli rol oynar.

Vücuttaki protein eksikliğini anlayabilmenin çok basit yolları vardır. Protein eksikliği bazı belirtilerle kendini gösterebilir.

Protein Eksikliği Sürekli Aç Hissetmenize Neden Olur

Eğer her zaman kendinizi aç hissediyorsanız ve atıştırmalık yiyecekler için mutfakta aranıyorsanız bunun sebebi düşük protein, yüksek karbonhidrat ve şeker ile besleniyor olmanızdır. Protein zengini besinlerin sindirimi diğerlerine nazaran biraz daha zordur ve uzun süre tokluk hissi verir. Bu özelliği sayesinde de diyet listelerinde protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilir. Diğer yandan basit karbonhidrat ve şeker kolay sindirilir, sürekli aç hissetmenizi sağlayarak sağlıksız beslenme için kısır bir döngü oluşturur.

Protein Eksikliği Kas Kütlesi Kaybına ve Eklem Ağrılarına Sebeptir

Kaslar vücudumuzun en büyük protein rezervuarlarıdır. Kaslarda zayıflık, kas kütlesi kaybı ve eklem ağrıları protein eksikliğinin en belirgin işaretidir. Yaşlılarda daha sık görülen bu belirtiler protein eksikliği durumunda gençlerde de görülebilir.

Protein Eksikliği Deri ve Tırnak Kusurlarını Ortaya Çıkarır

Proteinin tırnak ve saç hücrelerinin inşaasında önemli rol oynadığından yukarıda bahsetmiştik. Protein eksikliği tırnakta kusurlu bir görünüm oluşmasına neden olur. Tırnakta dikey çizgiler ve kahverengimsi lekeler olabileceği gibi hassas ve kırılgan tırnaklarada neden olabilir.

Protein eksikliğinin cilde de olumsuz yansıması vardır. Çabuk iyileşmeyen yaralar, ciltte kuru bir görünüm ve çatlaklar protein eksikliğinin ciltteki belirtileridir.

Protein Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar

Saçlar, saç foliküllerinde üretilen kreatin isimli bir protein çeşidinden meydana gelir. Vücut tahmininizden çok daha akıllıdır. Eğer yeteri miktarda protein alımı gerçekleşmezse, saç gibi hayatımızda ikinci derecede öneme sahip yerlerde protein kullanmaz ya da çok az kullanır. Alınan az miktardaki proteini daha hayati yerlerde kullanır. Sonuç olarakta saçlarda dökülme, cansız görünüm ve saç uçlarında kırıklar görülebilir.

Protein Eksikliği Karaciğer Yağlanmasına Sebeptir

Protein eksikliğinin bir diğer belirtiside karaciğerde yağ birikmesidir. Karaciğer yağlanması olarak bilinen bu rahatsızlık önlem alınmadığı zaman ciddi sağlık sorunlarını doğurur. Alkol kullanımı ve obezite sonucunda da görülen bu rahatsızlığın protein eksikliği ile de ilişiği olduğu bilinmektedir.

Protein Eksikliği Hassas ve Çabuk Kırılabilen Kemiklerin Sebebidir

Yeterli miktarda protein tüketmemek kemikleri hassaslaştırarak yoğunluğunu azaltır. Bu da kemiklerinizi kırılma riskiyle karşı karşıya getirir. Yaşlılıkta, kemik kaybı ve erimesi olarak bilinen osteporoz isimli hastalık için 20 gram ek protein alımının hastalığı yavaşlattığı bilinmektedir.

Protein Eksikliği Uyku Sorunlarına Yol Açar

Yeterli miktarda protein almayan insanlar geceleri uykuya dalma güçlüğü çeker. Protein fakiri sağlıksız besinleri sık tüketen kişiler uykusuzluk sorunu yaşar, daha hareketsiz bir yaşam sürdürür ve dengesiz kilo alır. Uyku ve beslenme arasındaki ilişki hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak isterseniz bu konu hakkında yazdığımız makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Protein eksikliğinin belirtileri ve neden olduğu sorunlar yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Hafıza sorunları, çocuklarda büyümeyi engelleme, enfeksiyonların şiddetini artırma, sürekli baş ağrısı, sık hastalanma ve ödem oluşması protein eksikliği nedeniyle karşımıza çıkması muhtemel rahatsızlıklardır.

Protein eksikliği yaşamamak için yetişkin bir insanın günlük alması gereken en az protein miktarı erkekler için günde 56 gr, kadınlar için ise 46 gr’dır. Spor ve proteinle kombinlenen sağlıklı bir yaşam tarzı hem fiziki görünüşünüzü olumlu yönde etkiler, hemde daha sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ