MorTilki.Com

Gereğinden Daha Az ve Kalitesiz Uyuyanlar Kilo Alıyor

Gereğinden Daha Az ve Kalitesiz Uyuyanlar Kilo Alıyor

Son haftalarda biraz kilo aldıysanız uyku düzeninizi gözden geçirmenizde fayda var. Çünkü yapılan araştırmalar obezite ile kalitesiz uykunun arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Bu yazımızda uyku ile kilo arasındaki bağlantıyı inceleyip, az ve kalitesiz gece uykusunun neden kilo almaya sebep olduğu sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Geceleri yeteri kadar uyumamak ve uyku süresi içinde yeterli derin uykuya dalamamak ertesi gün performansınızı birçok yönden olumsuz etkiler. Gün içinde verimsizlik, sinirlilik hali, enerjinizin düşmesi, motivasyon ve dikkat eksikliği yaşamanız kaçınılmazdır. Günde kaç saat uyumalıyız? sorusunun cevabı yaş gruplarına ve kişiye göre değişsede sağlıklı bir yetişkin günde 7-9 saat uyuması gerekir.

Az ve kalitesiz uykunun ertesi gün neden olacağı yazdığımız olumsuzluklarından başka bir de dengesiz kilo alımına sebep olduğu biliniyor. Bu konu ile ilgili 2016 yılında Amsterdam Vrije Üniversitesi tarafından bir araştırma yapıldı. Araştırmada uyku eksikliği ile kilo alımı arasındaki çalışmayı irdeleyen bilim insanları 172 deneğin katıldığı 2 hafta süren bir bilimsel çalışma yaptı. Deneklerin bir kısmı yeterince uyurken bir diğer kısmı gereğinden daha az uyudu.

Daha az uyuyan insanlar protein değeri düşük, yüksek karbonhidrat içeren yiyecekleri tercih ettiği gibi çok daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissettiler. 2 Haftalık bilimsel çalışma sonrası kilo ölçümü yapıldı ve az uyuyan deneklerin kilo aldığı tespit edildi.

Diğer yandan az uyuyan denekler ile uykusunu tam alan denekler arasında 24 saat içindeki hareketlilik seviyeleride karşılaştırıldı. Normalde az uyuyanların daha hareketli olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ne de olsa diğerleri uyurken onlar hayatlarına devam ediyor! Ancak araştırmanın sonuçları hiçte öyle değil. Uykusunu tam alan denekler uzun süreler boyunca uykuda kalmalarına rağmen diğerlerine göre daha hareketli bir gün geçirdi. Az uyumanın verdiği yorgunluk ve bitkinlik hissi birinci grup deneklerin daha az hareket etmelerine neden oldu.

Görüldüğü gibi az ve kalitesiz uyumak gün içinde daha hareketsiz olmamıza neden olurken, daha kalitesiz besinleri tüketmemize ve daha fazla yememize neden oluyor. Uykusuz geçirilen bir gecenin ardından gelen yeni günde kendini bitkin ve kötü hisseden birey iyi hissetmek içinde daha fazla yemek yiyebiliyor. Tüm bunların toplamı da bize fazla kilolar olarak geri dönüyor.

Bir başka çalışmada sağlıksız beslenmenin uykuya dalma güçlüğü yarattığı konusunda yapıldı. Kızartma ve hamburger türü fast food yiyeceklerle beslenen insanların geceleri uykuya dalmakta zorlandığı ve REM uykusunu tam alamadıkları gözlendi. Yukarıda uykusuzluğun kalitesiz beslenmeye neden olduğunu açıklamıştık. Bu çalışmada da kalitesiz beslenmenin uykusuzluğa yol açtığı görülüyor.

Sonuç olarak az ve kalitesiz uyumak kalitesiz beslenmeye sebep oluyor, kalitesiz beslenmekte uykusuzluk çekmemize. Bu kısır döngü sürekli hayatımızın bir parçası oluyor ve obezite ile karşı karşıya geliyoruz. Obezitenin sağlık açısından ne gibi ciddi riskler yarattığını zaten bilmeyen yok. Bu sağlıksız yaşama dur demek için uykunuzu tam alın, sağlıklı beslenin; sağlıkla ve sağlıcakla kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ