MorTilki.Com

Liçi Meyvesine Dikkat! Hindistan’da 120 Çocuk Liçi Meyvesi Yüzünden Öldü

Liçi Meyvesine Dikkat! Hindistan’da 120 Çocuk Liçi Meyvesi Yüzünden Öldü

Liçi ülkemizde görmeye alışık olmadığımız ancak son zamanlarda market reyonlarında gözümüze çarpan tropikal bir meyve. Bu güne kadar tropikal meyve liçinin faydaları hakkında birçok makale yazıldı. İçerdiği yüksek C vitamini seviyesinden, saçlara ve güzelliğe yararı olduğundan hatta liçi ile kilo verilebileceğine kadar birçok şey yazıldı, konuşuldu.

Evet liçi meyvesinin yararları var ancak Hindistan’dan gelen çocuk ölümlerinin liçi ile bağlantılı olduğunu duyunca hepimiz ani bir şok yaşadık ve yararlarını bir kenara bırakarak liçi meyvesinin zararları nelerdir? sorusuna yöneldik. Hindistan’a bağlı Bihar Eyaletinde önceki gün 120 çocuk beyin iltihabı nedeniyle hayatını kaybetti. 150 çocuk ise hastanede halen tedavi altında.

Beyin Enfeksiyonunu Ölümcül Düzeye Çıkarıyor

24 saat içinde 120 çocuğun hayatını kaybetmesiyle birlikte bilim insanları alarma geçti. Yapılan araştırmaların sonucunda liçi meyvesinin ateş, kas kasılması, baş ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteren ciddi beyin hasarlarına yol açtığı açıklandı. Liçi meyvesi beyin enfeksiyonunu da ölümcül düzeye çıkararak kişinin kısa süre içerisinde ölmesine neden olabiliyor.

Şekeri düşürmesiyle bilinen Liçi meyvesinin doğada yetişmesi yılın bahar aylarına denk geliyor. Ölümlerle ilgili açıklamada bulunan sağlık yetkilisi Ashok Kumar Singh hastalığın 1995 senesinden beri her yıl bu mevsimlerde patlak verdiğini, liçinin tüketiminde çok dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.

Liçi Nedir, Nasıl Bir Meyvedir?

Liçi meyvesinin anavatanı Çin’in güney kesimleridir. Geçmişte kral ya da imparator meyvesi olarakta bilinen liçi dışı sert kırmızı kabuktan oluşan, içi çekirdekli, yumuşak ve üzümsü yapıya sahip yuvarlak ceviz büyüklüğünde bir meyvedir. 100 gramı 66 kalori olan meyve kalsiyum, selenyum, bakır, fosfor ve C vitamini içermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ