MorTilki.Com

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir?

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatını olma kararı son derece kişisel bir karardır. Bu ameliyat ile hedeflerinize ulaşıp ulaşamayacağınıza, olası komplikasyonlar ve risklerini kabul edip etmeyeceğinizi önceden belirleyerek artı ve eksilerini değerlendirip meme küçültme ameliyatı hakkında kararınızı vermelisiniz. Meme küçültme ameliyatını yaptırma kararı almış ya da henüz düşünme aşamasında olanlar için bu konu hakkında merak edilen bilgileri içeren bir makale hazırladık…

Orantısız şekilde büyük memelere sahip kadınlar bel, boyun ve sırt ağrısı yaşarlar. Ayrıca diğer fiziksel hareketleride önemli ölçüde azalarak yaşam kaliteleri düşer. Diğer yandan jinekomasti olarakta bilinen erkekte meme büyümesi olayından muzdarip erkeklerde meme küçültme ameliyatını tercih edebilir.

Meme küçültme ameliyatı için kararınızı verdiyseniz öncelikle ameliyatınızı yapacak plastik cerrahınızla detaylı bir konuşma geçirmeniz gerekir. Cerrahınızla konuşurken neden göğüslerinizi küçültmek istediğiniz konusunda tamamen açık olun. Doktorunuz göğüslerinizin fotoğrafını çekebilir, gerekli ölçümleri yapabilir ve hedefinize ulaşmanız için ne kadar meme dokusunun alınması gerektiğini sizinle paylaşabilir. Ayrıca ameliyat öncesi hazırlık ve ameliyat sonrası iyileşme süreci hakkında sizi bilgilendirecektir.

Ameliyat öncesi meme muayenesinin yanısıra mamografi (meme röntgeni) ve kan testleri istenecektir. Ayrıca cerrahınız düzenli kullandığınız ilaçları ve sigara içip içmediğinizi bilmek isteyecektir. Ameliyat öncesinde sigarayı bırakmanızı isteyebileceği gibi eğer kullanıyorsanız aspirin ve antienflamatuar türü ilaçları kesmenizide isteyebilir. Aklınızdaki tüm soru ve çekincelerinizi doktorunuza sorun ve onun söylediklerini tam anladığınızdan emin olun.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatları hastanelerde yapılabileceği gibi yeterli donanıma sahip polikliniklerde de yapılabilir. Ameliyat sonrası hastanede en az bir gece kalacağınızı unutmayın.

Meme küçültme operasyonu genel anestezi uygulanarak yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat boyunca ”uyuyacaksınız” anlamına geliyor. Ameliyat genellikle 2 ila 3 saat arasında sürsede bazı durumlarda operasyonun süresi 5 saate kadar çıkabilir.

Plastik cerrahınız meme ucunuzun çevresini kesip ardından bir anahtar deliği şeklinde aşağıya doğru kesme işlemini yapar. Ameliyat ekibi ekstra deri, doku ve yağları göğsünüzden alarak meme başınızı yeniden konumlandırır. Operasyon esnasında cerrahınız drenaj tüplerini kullanabilir, göğüslerinizi dikebilir ve özel bir gazlı bezle sarabilir. Ayrıca cerrahi sütyen giymeniz gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrası dinlenmeniz gerekeceğinden işinizden ya da okulunuzdan en az 1 hafta izin almış olmanız gerekir. Bazı kişilerde bu süre 2 haftayı bulabilir. Cerrahınız genel kontrol, bandaj ve dikiş çıkarma randevularınızda bu konu hakkında size detaylı bilgi verecektir.

İyileşme sürecinde en az 1 ay boyunca yoğun fiziksel aktivitelerden ve ağır nesneleri kaldırmaktan kaçınmanız gerekir. Meme ameliyatı sonrası yorgun hissetmek ve göğüs ağrıları çekmek olası durumlardır ve normaldir. Bu ağrılarla daha kolay başetmeniz için doktorunuz ağrı kesici ilaç verecektir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 • Ameliyat esnasında oluşan izler zamanla büyük ölçüde geçsede tamamen kaybolmaz.
 • Enfeksiyon
 • Meme ucunda ya da çevresinde geçici ya da kalıcı his kaybı
 • Göğüs çevresi şekil düzensizliği
 • Memelerde aşırı sertlik
 • Emzirmede potansiyel yetersizlik
 • Sıvı birikimi
 • Anestezi riskleri
 • Yağ nekrozu (doku ölümü)
 • Kalıcı ağrı
 • Bozuk göğüs asimetrisi
 • Kan pıhtılaşması

Meme küçültme ameliyatı her yaşta yapılabilir ancak 20 yaşından sonra memenin tam gelişimi tamamlanmasının ardından yapılması en uygunudur. Diğer yandan plastik cerrahinin her zaman %100 istenilen sonuçları vermediği bilinmelidir. Bazı durumlarda tek meme küçültme ameliyatıyla istenilen sonuçları elde etmek mümkün olmaz. Böylesi durumlarda başka bir ameliyatın daha gerekebileceğini unutmayın.

Ameliyat sonrasında nefes darlığı, şiddetli göğüs ağrıları, kalp atışlarında düzensizlik, ameliyat bölgesinden irin akıntısı gibi şikayetleriniz olursa zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Ameliyat sonrası doktorunuzun talimatlarını eksiksiz izlemek operasyon sonrası sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmeniz için son derece önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ