Mortilki

Livagy Vajinal Ovül (Fitil) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Livagy Vajinal Ovül (Fitil) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Livagy ovül, vajinal enfeksiyon tedavisinde kullanılan fitil benzeri bir ilaçtır. Vajen bölgesindeki kaşıntı, yanma hissi, anormal akıntı veya kızarıklık gibi rahatsız edici semptomları gidererek enfeksiyonu tedavi eder.

LİVAGY Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Doktorunuz, LİVAGY 750 mg/200 mg/100 mg vajinal ovül kullanmanızı önerdiyse muhtemelen kaşıntı, yanma hissi, anormal akıntı veya kızarıklıkla karakterize vajinal enfeksiyon şikayetiniz var demektir. Zira, bu ilaç içerdiği üç etken madde (metronidazol, mikonazol nitrat ve lidokain) sayesinde, vajinal bölgedeki enfeksiyonu tedavi ederek semptomları giderir.

Livagy, ovül ismi verilen ilaç formundadır. Ovüller, benzerlikleri nedeniyle halk arasında genellikle ”fitil” olarak da adlandırılırlar.

Livagy, vajinadan içeri itilmek suretiyle kullanılan, sarımsı renkte 7 adet ovülden oluşur. Bunlardan her biri, 750 mg metronidazol, 200 mg mikonazol nitrat ve 100 mg lidokain ihtiva eder. Metronidazol bir tür antibiyotik, mikonazol maya veya mantarlara karşı kullanılan antifungal bir ajan, lidokain ise lokal anestezik bir maddedir.

Kullanmadan Önce Neleri Bilmeliyim?

 • Livagy fitil, yalnızca vajinal yoldan kullanılır. Hiçbir suretle ağızdan alınmaz veya vajina dışında başka bir bölgeden kullanılmaz.
 • 12 yaşından küçük çocuklarda ve bakirelerde kullanılmaz.
 • Hamileliğin ilk 3 ayında (ilk trimester) ve hamileliğin ilk 3 ayında trikomonal vajiniti (cinsel yolla bulaşan bir parazit) olanlarda kullanılmaz.
 • Epilepsi ve ciddi karaciğer bozukluğu olanlarda kullanılmaz.
 • Tedavi süresi boyunca ve tedaviden en az 3 gün sonrasına kadar alkol alınmamalıdır. Ayrıca, disülfiram (alkol bağımlılığının tedavisinde kullanılır) alanlarda kullanılmaz.
 • Kullanmakta olduğunuz başka ilaç(lar) varsa, Livagy ile etkileşime girip girmeyeceğini öğrenmek için doktorunuzu bilgilendirin.

Livagy Vajinal Ovül Nasıl Kullanılır?

Livagy ovülü doktorunuzun veya eczacınızın söylediği şekilde kullanın. Ancak, uzman biri tarafından kullanımına yönelik bilgilendirme yapılmadıysa aşağıdaki adımları izleyin.

 • Livagy ovül 7 gün boyunca, günde 1 kez (tercihen gece yatmadan hemen önce) kullanılır.
 • Enfeksiyonun tekrarlaması halinde 14 gün boyunca, günde 1 kez kullanılması önerilebilir.
 • Uygulamaya başlamadan önce ellerinizi yıkayın.
 • Sırt üstü rahat edebileceğiniz bir yere yatın ve bacaklarınızı diz kapağınızdan bükerek omuz genişliğinde açın.
 • Bir elinizin parmaklarıyla vajina dudaklarınızı iki yana ayırın ve diğer elinizle ovülü (fitili) rahimden (uterus) içeriye doğru (mümkün olduğu kadar derine) itin.
 • Eğer mümkünse, uygulama sonrasında 20 ila 30 dakika boyunca ayağa kalkmadan uzanın.
 • Bakirelerde ve çocuklarda kullanılmaz. Yaşlı kadınlar için ise özel bir dozaj programı yoktur, yetişkinlerdeki gibi (7 gün boyunca, günde 1 kez) kullanılabilir.

Livayg fitil adetliyken kullanılır mı?

Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabilir veya kanamadan dolayı kullanım zorluğu olabilir. Bu nedenle, Livagy ovülün regl döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Ek olarak, cinsel münasebetten önce vajinal yoldan yerleştirilen ve spermleri yok etmek suretiyle çalışan bir doğum kontrol maddesi olan spermisit ile birlikte kullanılmaz. Ayrıca, tedavi süresi boyunca tampon kullanılması önerilmez.

LİVAGY Ovül Yan Etkileri

Livagy fitilin en yaygın yan etkisi vajinal akıntıdır ancak bunun için endişelenmeniz gerekmez. Ayrıca, vajinada yanma hissi, kaşıntı, tahriş, karın ağrısı ve deri döküntüleri gibi hafif şiddetli istenmeyen etkileri olabilir.

Burada yazılanlar ilacınızın olası yan etkilerinin tam kapsamlı bir listesi değildir. Sizi rahatsız eden herhangi bir etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzla veya eczacınızla iletişime geçin.

Bu ovülün size olan faydalarının olası yan etki riskinden daha fazla olduğu için doktorunuz tarafından reçetelendirildiğini unutmayın.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz. Bu nedenle, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alın. Kullanmadan önce kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okuduğunuzdan emin olun.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Livagy Fitil

Hamileliğin ilk 3 ayında (birinci trimester) kullanılmamalıdır. Hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde ise doktor tarafından risk/fayda mukayesesi yapılarak kullanılmasına veya kullanılmamasına karar verilmelidir. Kesinlikle gerekli görülmedikçe gebelik süresince kullanılmamalıdır.

Livagy ovüldeki etken maddelerden biri olan Metronidazolün anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Emzirme döneminde kullanımına doktor tarafından onay verilmişse, bebeğin emzirilerek beslenmesine ara verilmeli ve süt sağılarak atılmalıdır. Tedavinin bitmesinin ardından 24 ila 48 saat sonra emzirmeye devam edilebilir.

Hamileyseniz veya hamilelik şüpheniz varsa LİVAGY kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirin.

LİVAGY vajinal ovül, (blister ambalajda, kutu içinde 7 adet) eczanelerde satılır. Raf ömrü 2 yıl olup, 25 derecenin altındaki direkt güneş görmeyen bir yerde saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ