Mortilki

Zalain Fitil (Supozituvar) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Zalain Fitil (Supozituvar) Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Zalain supozituvar, vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan fitil formunda bir ilaçtır. Vajinanın iç kısmında ve dış dudaklarında görülen, candida ismindeki mantarların neden olduğu enfeksiyonlarda etkilidir.

Zalain Vajinal Supozituvar (Fitil) Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Doktorunuz, Zalain Fitil kullanmanızı önerdiyse muhtemelen vajinal mantar enfeksiyonunu şikayetiniz var demektir. Zira, bu fitilin etken maddesi olan sertakonazol nitrat, enfeksiyona neden olan mantarların büyümesini yavaşlatarak çalışan antifungal bir ajandır.

Sertakonazol nitrat fitil (Zalain supozituvar) makul bir formüle sahiptir, vajinada yavaş salınır, sık uygulanması gerekmez ve fitilin yalnızca bir dozu mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırabilir. Uygun erime noktası, vajinit üzerinde son derece iyi tedavi etkileri, yüksek farmakolojik aktivite, küçük yan etkiler, yüksek kür oranı, nüks etme ihtimalini azaltma kabiliyeti ve benzerleri gibi avantajlara sahiptir. (Kaynak)

ZALAIN Vajinal Supozituvar, tek kullanımlık 1 adet fitilden oluşur. Her bir fitil etken madde olarak 300 mg sertakonazol nitrat ihtiva eder. Ayrıca, katı, yarı sentetik gliseridler ve susuz kolloidal silika isimli yardımcı maddeleri içerir.

Zalain Fitil (Supozituvar) Nasıl Kullanılır?

Kutu üzerinde ”supozituvar” yazıyorsa bu, ilacınızın fitil formunda olduğu anlamına gelir. ZALAIN Supozituvar, vajinal yoldan içeri itilmek suretiyle kullanılır. Vajina dışında başka bir bölgeden uygulanmaz, yutulmaz veya sıvılara karıştırılarak ağızdan alınmaz.

  • Zalain supozituvar, tek kullanımlık 1 adet fitilden ibarettir.
  • Çoğu vajinal enfeksiyon vakasında 1 adet fitilin kullanımı yeterlidir. Ancak, herhangi bir iyileşme görülmezse ikinci bir fitil kullanılabilir.
  • Fitilin akşam yatmadan önce uygulanması tavsiye edilir.
  • Ellerinizi yıkayın ve fitili ambalajından çıkarın.
  • Alt giysilerinizi çıkarın ve rahat edebileceğiniz bir yere sırt üstü uzanın.
  • Bacaklarınızı diz kapağınızdan bükerek omuz genişliğinde açın ve bacaklarınızı hafifçe karnınıza doğru çekin.
  • Bir elinizin parmaklarıyla vajina dudaklarınızı iki yana ayırın ve diğer elinizle fitili rahimden (uterus) içeri itin.
  • ZALAIN fitille birlikte, dış bölgeye de sertakonazol krem (Zalain krem) uygulanması önerilir.
  • Çocuklarda kullanılmaz. Yaşlılar için ise özel bir dozaj programına gerek yoktur, yetişkinlerdeki gibi (1 fitil) kullanılır.

Zalain fitil kullanımı sonrası ilişkiye girilir mi?

Diğer tüm vajinal enfeksiyonlarda olduğu gibi, ZALAIN fitil ile tedavi sırasında cinsel münasebette bulunmak önerilmez. Vajinal enfeksiyonunuz varsa tedavi süreciniz tamamlanana kadar ilişkiden uzak durun.

Ek olarak, fitilinizin içeriğindeki maddeler prezervatifin aşınarak yırtılmasına/delinmesine neden olabilir. Hasar görmüş bir prezervatifin sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve gebe kalmaktan korumayacağını unutmayın.

Zalain fitil adetliyken kullanılır mı?

Evet, adet döneminde ZALAIN supozituvar kullanabilirsiniz. Aslında, ZALAIN dahil birçok vajinal fitil adet döneminde kullanılabilir. Adetli olmanız ilacınızı kesmenizi veya başlamamanızı gerektirmez. Bununla birlikte,  vajinal fitil tedavilerinde tampon kullanımına ara verilmelidir. Çünkü, tamponlar ilacın bir kısmını emerek etkisini azaltabilir. Bu nedenle, vajinal fitil kullanılıyorsa regl döneminde en iyi seçenek pedlerdir.

ZALAIN Fitil Yan Etkileri

Zalain fitil kullanan çoğu kişi ciddi bir yan etkiyle karşılaşmaz. Ancak yine de yanma hissi ve kaşıntı gibi tolere edilebilir seviyede hafif etkilerinin olması mümkündür. Çoğu durumda bu istenmeyen etkiler kendiliğinden geçer.

Bu fitilin faydalarının, olası yan etki riskinden daha fazla olduğu için doktorunuzun reçetelediğini unutmayın. Beklenmedik herhangi bir istenmeyen etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Sorumluluk reddi: Mortilki.com olarak amacımız işinize yarayacak en doğru bilgileri sunmaktır. Ancak, söz konusu tıbbi tedaviler olduğunda ilaçlar herkesi farklı etkileyebileceğinden, burada yazılanların (olası yan etkiler dahil) eksiksiz olduğunu garanti edemeyiz. Bu nedenle, herhangi bir ilacın kullanımında doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını esas alın. Kullanmadan önce kutu içinden çıkan prospektüsü anlayarak okuduğunuzdan emin olun.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Zalain Supozituvar

Kan dolaşımına geçmemekle birlikte, hamilelik döneminde yalnızca mecburi durumlarda ve doktor onayıyla kullanılmalıdır. Doktorunuz, risk-fayda mukayesesi yapacak ve eğer gerekli görüyorsa kullanmanıza onay verecektir. Aksi halde, alternatif başka bir tedavi seçeneğini önerebilir.

Fitil kullanımı sonrası kanda tespit edilecek kadar geçmediği görülmüştür. Ancak yine de yenidoğan bebeklerde güvenirliği belirlenmediğinden emzirme (laktasyon) döneminde kullanımına doktor karar vermelidir.

Hamileyseniz, hamilelik şüpheniz varsa veya bebeğini emziren bir anneyseniz ZALAIN kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirin.

ZALAIN 300 mg Vajinal Supozituvar eczanelerde satılır. Direkt güneş görmeyen 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ